Kelasta mallia

Kun puhutaan siitä, että yli 50 vuotiaan on vaikea työllistyä, niin Kela näyttää vakuuttavasti että niin ei ole. Kelan johtajaksi valittiin nainen, jonka ikä 65v. Kiitos Kela.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Päässä kiertää pää-ääni
Kelatyyppinen hyysäntä keksittiin Moskovassa

Työttömyyskorvausten loppu. 9. lokakuuta 1930
Izvestja, 11. marraskuuta 1930

Työttömyys on poistettu
Neuvostoliiton hallituksen pää-äänen kannattaj

Työn kansankomissaariaatti määrää seuraavaa:

Ottaen huomioon suuren työvoimapulan kaikilla valtion teollisuuden aloilla, vakuutustoimistoja pyydetään lopettamaan työttömyyskorvauksen maksaminen.

Sosiaalivakuutusbudjetissa ei ole otettu määrärahoja työttömyyskorvausten maksamiseen lokakuun-joulukuun 1930 lisäneljännekselle.

Työvoimatoimistoja ohjeistetaan ryhtymään kaikkiin tarvittaviin toimenpiteisiin työttömien välittömäksi lähettämiseksi työhön, ja näistä ensimmäisinä lähetetään työttömyyskorvaukseen oikeutetut henkilöt.

Äänestä

400 000 Työtöntä valtava kustannuserä, 77 % on vaikeasti työllistyviä, 50 vuotias pitkäaikaistyötön ei tahdo kelvata, ei 50 vuotias ole liian vanha uudelleen koulutettavaksi jos olisi mahdollisuus kouluttautua.

Äänestä
  • Kelassa kokemus merkitsee, Varhilan kausi kestää 5 vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kelassa kokemus merkitsee, Varhilan kausi kestää 5 vuotta.

    VArhila on sosdem.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kelassa kokemus merkitsee, Varhilan kausi kestää 5 vuotta.

    Lehtonen,valituksi tultuaan 62 vuotiaana, valitttiin Kelan johtajaksi seitsemäksi vuodeksi.
    Kerkesikö tehdä töitä edes puolta vuotta kun sairastui vakavasti aivoissa olevaan sairauteen.
    Siis jos hän olisi pystynyt tekemään töitä olisi hän lopettaessaan ollut 69 vuotias.
    Varhila valittiin viideksi vuodeksi, hän tulee olemaan 70 vuotias jos jaksaa olla tuossa voimia vievässä toimessa niin pitkään.
    Vuosi sinne tai tänne ei taida paljoa painaa.

    Äänestä

Menneenä aikana USAssa ei ollut ikäsyrjintää
koska ei ole sosdemeja
jotka luulevat että työn raskaan raatajan täytyy saada keinutella
loppuelämän

Kaukaisista suomalaissukulaisista oli erkoisin, joka meni pankkiin töihin
noin 7-kymppisenä vaikka oli eläkkeellä rautateiltä ja juttelinkin tästä
hänen kanssaan (oli neuvojana pankissa) ja sanoi että töitä saa jokainen
joka sitotuu töihin (eli siis ei pelleile krapulapäivillä ja muulla)

Tämä oli hyvä piirre USAssa ei ikäsyrjintää
Itse yritän seurata Buffettia täyttää elokuussa 96 ja sijoittaa täyttä pää täynnä ideoita

Äänestä

Suomi on Suomi, älä viitsi olla höperö.

Äänestä

Johatjia piisaa, paperinsirtelijöitä.

Äänestä
  • Nykyaikaiset nuoret johtajat eivät papereihin koske. Kaikki tehdään sähköisesti ja tiedot ovat puhelimessa ja tietokoneessa piilossa. Ei paljon kansioita näe heidän huoneissaan.

    Äänestä

Nyt kun persuhallitus on aiheuttanut massatyöttömyyden eläkkeelle pitäisi
lähteä ajallaan pois tukkimasta nuorempien mahdollisuuksia saada töitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun puhutaan siitä, että yli 50 vuotiaan on vaikea työllistyä, niin Kela näyttää vakuuttavasti että niin ei ole. Kelan johtajaksi valittiin nainen, jonka ikä 65v. Kiitos Kela.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu