Kainuun Sanomat on seurannut nälkäisen joutsenperheen haahuilua ympäri kaupunkia lammelta toiselle. On selvää ettei ruokaa ole.
Viekää joutsenille ruokaa.
Anonyymi-ap
36265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Joutaisivat pyytää ne pois ja sitten tehdä niistä työttömille ruokaa.
hehehehehheee.... kajaanilaisia ruokarantuiksi opetettuja joutsenia...
onko kokeiltu käyttää mäkkärissä?
Taidat itse olla avun tarpeessa,mene lääkärille 🤫
kirjottaiskos joutsenille reseptin tokmanniin?
siellä näky olevan lavoittain säkkiruokaherkkua sorsille ja hanhille... jospa kelpaisivat rantuiksi tulleille joutsenillekin?
Onhan meillä Hese, McDonalds ja grillit
joutsen burgeri - nam.
Näyttivät olevan lentokyvyttömiä.
Niissä murein liha.
Joutsenen on suojeltu ja nälkiintyneille joutsenille pitäisi viedä syötävää.
Tämä Kajaanin joutsenpesue on harvinainen näky koko Suomeakin ajatellen. Todennäköisesti Kaupunginlammessa ei ole tarpeeksi ruokaa tälle porukalle. Antakaa kaupunkilaiset niille ruokaa - vilja käy niille hyvin esim. kaura ja tietenkin suolaton leipä ja kaupoista saatavat valmisruoat. Kaupungin setä Matti Nousiainen ei varmaankaan tätä hyväksy, mutta ei kysytä Nousiaiselta. Eri mieltä asiasta on varmaankin myös paltamolainen tietäjä Hyyryläinen.
Meillä on jo laiskan pulskeat persusorsat. Ei opeteta uusia enää samoille tavoille. Itsenäinen elämä ilman sossutukia paras.
Missä rottia ruokkivat ulsteriukot silloin kun niitä oikeasti tarvittaisiin?!
Vai vielä pullaa roudata elukoille, kun luonnossa on miljoonia ötökäitä ja matoja, Suomen suvessa.
Varmasti emot ovat nälkäisiä ja kävelee kaupunkia ristiin rastiin etsien ruokaa. Nyt järki käteen ja ruokaa joutsenille niin ne pysyy kaupunginlammella. Ruokintapaikalle rottakamera niin nähdään onko foliohattujen uhka todellinen.
"Nälkäisiä joutsenia" Kajaanissa keskellä kesää, voi elämäni kevät tätä hulluutta.
Aivan päätöntä touhua! Miten Kajaanissakin voi olla näin luonnosta vieraantunutta porukkaa.
Eilen klo 11:24 siirryttiin kohti syksyä ja nyt ruokinta aloitettaneen Keijon toimesta, mikäli entiset merkit paikkansa pitävät ja kyllähän ne pitävät - Keijo käy kippaamassa säkin jyviä kynskille.
Keijo lupasi mennä linnaan ei oo ruokkimassa, mikäli on puheensa totta antamassaan haastattelussa.
Kaukosähköputkimies onneksi valppaana tarkkailee ja kerää aineistoa!
Ei tarvitse olla suuri ennustaja siinä että kun joutsenet ei löydä ruokaa niin ne vaeltaessaan paikasta toiseen jää lopulta jonkun polttomoottorilla toimivan auton alle. Kyllä on suu sitten hevosenkengällä.
Ei jouhtenilla ole hätiä mitiä. Lapissakin talvella asustelivat eikä niitä ruokittu vaikka pakkanen huiteli 35 asteessa. Vesistöjen pohjat ovat täynnä hyvää ruokaa myös sorsille, jotka nekään ei pakkasesta välitä, etenkin kun sula vesi ei ole pakkasen puolella.
Antaahan luonnoneläinten elellä ihan omaan tahtiin.
Tuostapa jäi esimerkki pois https://yle.fi/a/3-10621521
Kannattaa mennä sorsien päiväkeskukselle.
Kyllä on kaunis näky joutsenperheestä lammella, viisi poikasta kulkevat perässä.
Kasvaneet kovasti
Kaupunginlammen luontainen ruoka ei välttämättä ole sitä parhainta joutsenille ja sorsille. Aikoinaan lammen läheisyydessä oli Ämmänsaha, jonka käyttämät kemikaalit ja myrkyt saastuttivat lammen pahoin. Todennäköisesti lammen pohjassa on vieläkin jäämiä näistä kemikaaleista.
Kyllä ne myrkyt neutraloituivat 50-80 luvuilla, kun sorsat paskoivat kaikki rannat ja kaupungin kakarat uidessaan kuseksi veteen. Saha taisi lopettaa toiminnan, ennenkuin puita alettiin KY-5:lla (tai vastaavalla) kyllästää, varma en ole.
Joku voisi tilata Foodoralla zinne ruokaa.
Tämä on nälkämaa. Lentää pois kun tulee nälkä.
Kaikki yleisötapahtumat kaupunginlammen lähistöltä pitää kieltää siihen asti kun joutsenet osaa lentää.
Nyt murhenäytelmä on tapahtunut, kaikki poikaset on kuolleet.
Hyvä juttu. Ketun tai ilveksen poikaset saavat nukkua ja kasvaa maha täynnä herkullista lähiruokaa.
🦊
Sairasta ajattelua...
Pitäisikö ketun tai ilvesten poikasten nähdä nälkää? Sairasta ajattelua.
Ketulla ja ilveksellä on paremmat mahdollisuudet hankkia ravintonsa, kun ovat ns. metsän eläviä. Joutsen on kokonaan toinen juttu...
Voitaisiinko johtavassa olevia laittaa vastuuseen asian tiimoilta. Oli etukäteen selvää että täydellinen tuho on edessä ja viranomaiset ei tee mitään.