Kokemuksia Goalmakers puhelinmyyntityöstä+

Anonyymi-ap

Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta Goalmakers oy puhelinmyynnin työpaikasta? Googlailin sillä on työhaastattelu edessä mutta aika negatiivista palautetta ja kokemusta ihmisillä on, ne noin 6kk takaa tai pidemmältä, ja isoja ongelmia firmalla. Onko ketään siellä nyt, kesällä 26,että saisi tietoa onko mikään muuttunut vai annanko vaan olla...?

8

214

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Olin siellä töissä huhtikuusta heinäkuun alkuun asti, ja oma kokemus oli pääosin positiivinen. Kannattaa kuitenkin muistaa, että kyse on puhelinmyynnistä, joten mitään huippupalkkoja ei kannata odottaa. Itse olen 19-vuotias, ja noin 2 000 €/kk riitti itselleni oikein hyvin.

      Kesällä porukka vaihtui melko nopeasti ja uusia työntekijöitä tuli parin viikon välein. Omasta näkökulmastani suurin osa lopettaneista ei lähtenyt firman ongelmien takia, vaan siksi, että työ oli nimenomaan myyntityötä. Jos ei oikeasti halua tehdä myyntiä, puhelinmyynti ei todennäköisesti ole oikea ala. Ainakaan omalla ajallani en kohdannut sellaisia isoja ongelmia, joista netissä on aiemmin kirjoiteltiin.

      Itsekin menin sinne aluksi hieman skeptisenä, mutta kyllä palkka tuli ajallaan, kun teki myös töitä sovitusti. Tein töitä kevytyrittäjänä, mutta käsittääkseni siellä on mahdollisuus työskennellä myös tavallisena työntekijänä. Itseäni kiinnosti lähinnä ansiot, joten kevytyrittäjyys sopi minulle hyvin, kun laskuttaminen oli mahdollista.

      Yhteenvetona sanoisin, että ilmapiiri oli hyvä, työajat olivat mukavat ja jos myyntityö kiinnostaa, niin kannattaa hakea. Mutta jos ei ole valmis puhumaan asiakkaiden kanssa puhelimessa ja tekemään aktiivisesti myyntiä, tämä työ ei luultavasti ole oikea valinta. Itse lopetin heinäkuun alussa, koska koulu alkaa pian ja haluan myös kesästä ehtiä nauttimaan.

    • Anonyymi00002

      Työskentelin Etänä noin 2kk. Työ ok, koulutus ok, porukka mukava ja palkka ajoissa. En voi jaksaa koska yritys ei voi toimittaa minulle omaa tietokonetta sillä nykyinen hajosi. Sinäänsä aika paskamainen temppu, että nyt kun juuri oppinut hyvin myymään niin yritys ei voi minulle lähettää omaa tietokonetta LAINAAN

      • Anonyymi00004

        Jos myynti käy niin mikset vaan ostanut uutta konetta itsellesi? En tiedä saako edes IT kaverit tässä maassa koneita itselleen kun veroihin ne kaikki rahat käytetään


    • Anonyymi00003

      Aloitin vasta niin vaikea vielä sanoa. Koulutus oli hyvä ja porukka vaikuttaa oikein mukavalta. En ole myyntityötä tehnyt ennnen niin vähän jännittää, mutta olen kumminkin jo muutaman kaupan saanut joka päivä tehtyä joka riittää ihan siihen minimi 13,50€/h tahtiin. Teen tosin osarina töitä sen 3x4h vk niin vaikea sanoa mitä työ olisi kokoaikaisena.

    • Anonyymi00005

      Olin töissä etänä noin 6kk kyseisessä firmassa ennen kun sain koulupaikan. Firmasta, esihenkilöistä tai työkavereista ei ole mitään pahaa sanottavaa. Palkka maksettiin aina ajallaan ja sain aina sen mitä pitikin saada. Koulutus ja ohjeet työskentelyyn oli selkeät ja sain aina apua kun sitä tarvitsin ja pyysin.

      Omasta kokemuksesta voin sanoa että jos myyntityö kiinnostaa ja haluaa tienata hyvin niin voin suositella kyseistä firmaa ja olisinkin jatkanut töissä ellen olisi koulupaikkaa saanut.

      • Anonyymi00006

        Myynti on ihan puhtaasti tuurista kiinni niin miten missään myyntiyrityksessä muka edes voi tienata? Tein 1 päivän etänä ja lopetin. Ei voi olla, että asiakkaan mielen pystyy kääntämään Jos hän ei tarvitse tuotetta tai hänellä ei tällä hetkellä ole rahaa. Raksalle vaan suoraan hommiin vaikka päivät onkin pitkät ja työ on aivan perseestä niin sentään saateessa ei tarvitse miettiä miten jonkun ihmisen pään saa käännettyä


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Myynti on ihan puhtaasti tuurista kiinni niin miten missään myyntiyrityksessä muka edes voi tienata? Tein 1 päivän etänä ja lopetin. Ei voi olla, että asiakkaan mielen pystyy kääntämään Jos hän ei tarvitse tuotetta tai hänellä ei tällä hetkellä ole rahaa. Raksalle vaan suoraan hommiin vaikka päivät onkin pitkät ja työ on aivan perseestä niin sentään saateessa ei tarvitse miettiä miten jonkun ihmisen pään saa käännettyä

        En väitä että Goalmakers Oy olis millään tasolla puhelinmyyntialan paras työnantaja (tai siis toimeksiantaja koska haluaa luistaa työnantajan velvollisuuksista kevytyrittäjyydellä). Mutta 1. Et opi myyntiä yhden työpäivän aikana
        2. Myyntityön idea on se että sä MYYT ASIAKKAALLE TARPEEN, eli argumentti siitä et asiakas ei tarvi, on naurettava.
        3. Jos liidin rahatilanne on heikko, 50€ vitamiinipaketti ei sitä kaada ja se on vähävaraiselle asiakkaalle mahdollista myydä jos vaan osaa


    • Anonyymi00007

      Helppo paikka tienaa jos oikeesti on itsevarma ja antaa 💯 parhaansa. Tienaat varmuudella 1700 ja oot 1 indeksillä niin helposti 2800.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      979
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      953
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      825
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      120
      764
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      115
      745
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      663
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      646
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      596
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    12. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      38
      559
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    14. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      509
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      506
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      108
      500
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      495
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      487
    Aihe