Nappuloiden turvotus

Miten on...?

Miten paljon vettä laitatte nappuloille ja miten kauan turvotatte? Onko väliä...

8

26083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivana kelpas

      nääthän sää sen miten ne turpoo,nappuloden määrä tietysti vaikuttaa,syötä kuivana vaan napukat,makkaraa ym sekaan jos haluaa. vesikuppi viereen niin ei pilaanu napukat jos osa jää syömattä.

    • Eetu

      Jos vain pystyt syöttämään napuset kuivana se olisi koiran (tarkoitan aikuista koiraa) hampaiden kannalta parempi vaihtoehto kuin liotettu ruoka.

      • Mappe

        syöttäisin kuivana, mutta mikäli koirasi on nuori tai rotua, joka altis vatsalaukunkiertymälle on liottaminen parempi vaihtoehto. Kun itse vielä liottelin nappulat, laitoin kuppiin (kuumaa)vettä niin paljon että kaikki papanat juuri ja juuri kelluivat. Annoin liota niin kauan että melkein kaikki vesi oli imeytynyt.


    • ...

      Veden määrästä en osaa sanoa, kokemus opettaa, mutta yleensä laitan nappulat turpoamaan kylmään veteen noin kolme tuntia ennen ruokailua, parikin tuntia riittää.

      Kuuma vesi nopeuttaa turpoamista, mutta jos sitä on liikaa, tekee nappuloista myös möhjöä. Eli jos on kiire tai olet unohtanut laittaa ne turpoamaan kuumalla vedellä selviät ongelmasta. Muista ettet ota sitä kraanasta vaan keität sen ja jäähdytät ennen kuin syötät, vaikka kylmällä vedellä sekaan.

      Minä taas turvotan siksi, että jos koirat ahmivat nappulat ja juovat vettä tuhottomasti päälle, nappulat voivat turvota vatsassa möykyksi ja aiheuttaa ongelmia. Hammaskiveä tai muuta ei koirilla ole, joten ihan hyvä on turvotettukin papana.

    • näin!

      meillä ollaan pienestä pitäen annettu sakulle sillai että laitetaan se tietty määrä raksuja kippoon ja heti vettä sinne ja koiralle syötäväksi heti. ei ole ikinä tykännyt syödä liotettua ruokaa! näin meillä annetaan muillekkin koirille. mutta jokaisella on omat tapansa:)

      • Juuri saksanpaimenkoirat ovat alttiita vatsalaukunkiertymälle, mutta meilläkään ei liotetut mene ollenkaan kaupaksi.Vatsalaukunkiertymäriskiä voi minimoida pitämällä lenkille menossa taukoa ennen ja jälkeen ruokailun.


      • Kau
        jAnSkU82 kirjoitti:

        Juuri saksanpaimenkoirat ovat alttiita vatsalaukunkiertymälle, mutta meilläkään ei liotetut mene ollenkaan kaupaksi.Vatsalaukunkiertymäriskiä voi minimoida pitämällä lenkille menossa taukoa ennen ja jälkeen ruokailun.

        Itsellä seisoja, joilla myös kiertymäriski suurempi. Ei maistu koiralle liotetut nappulat ja toisaalta kuivat nappulat pitävät hampaat paremmassa kunnossa, joten kuivana syötetään. Pidetään myös reilut tauot liikkumisen ja ruokailun välillä ja minimoidaan riski näin. Ahmimiseen auttaa monilla se, että laitetaan kuivien nappuloiden sekaan vettä ja syötetään liottamatta. Koiran on vaikea hotkia veden joukosta.


    • mä vaan

      nappulat imevät vettä kaksi kertaa itsensä tilavuuden. joten aika reilusti vettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1320
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      113
      971
    3. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      289
      732
    4. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      16
      726
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      690
    6. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      627
    7. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      61
      543
    8. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      38
      535
    9. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      215
      535
    10. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      37
      527
    Aihe