Kennostoissa on kohta kuuma

Anonyymi-ap

Ilmastokriisi | Hirmuhelteet herättävät Pariisissa asuvassa Justus Lehtisaaressa apokalyptisia ajatuksia
https://www.hs.fi/suomi/art-2000012099147.html

Pariisissa yrittävät pärjätä kuumissa kasarmiasunnoissa. Huhhuh. Onkohan siellä jo kokeiltu vetää paksuja verhoja akkunoiden ja ranskalaisen parvekkeen oven eteen?

Täällä kartanolla on jo pari kertaa pitänyt napsauttaa viilennys päälle hetkeksi. Onneksi terassi on idän puolella niin siellä on mukava grillailla vaikka olisi kova porotus.

OK-King

18

122

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Paitsi että ilmaston lämpeneminen on vasemmistolaista poliittista ideologiaa ja hölynpölyä. Ei ole ihme ja uusia asia, kun eteläeuroopassa on lämmin, kun tuuli puhaltaa Saharasta lämmintä ilmamassaa, se ei ole ilmastonmuutos.
      Talvi oli Suomessa ennätyskylmä, samoin kevät, kuten viimekevätin ja kesäkuu. Tämän ja viime vuoden kesäkuun on joutunut pitämään talossa lämmitystä päällä, vastaavia kesiä ei ennen ollut. Kylmäksi on ilmasto muuttunut.

      • Anonyymi00004

        Muuten oikein, mutta miten vasemmistolaisuus tähän kuuluu? Kaikki puolueet tuntuvat olevan liikuttavan yksimielisiä asiasta.

        Kyseessä tietysti konsti, millä päästään itse rahastamaan pelolla. Kirkko oli ja on oikeistolaisten hallussa, ilmastokirkko on myös, ei mitään eroa sillä.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Muuten oikein, mutta miten vasemmistolaisuus tähän kuuluu? Kaikki puolueet tuntuvat olevan liikuttavan yksimielisiä asiasta.

        Kyseessä tietysti konsti, millä päästään itse rahastamaan pelolla. Kirkko oli ja on oikeistolaisten hallussa, ilmastokirkko on myös, ei mitään eroa sillä.

        Ihmisen säätelemä ilmastoideologia on vihervasemmistoa, siitä on tullut valtauskonto ja sitä joutuu kumartamaan muutkin. Ilmastouskonto on myös valtava tukibisnes ja tulonsiirtomekanismi, ns. vihreän siirtymän on laskettu maksavan vuodessa suomalaisille 17 miljardia, eli hieman enemmän mitä valtio ottaa lisää velkaa vuodessa.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Ihmisen säätelemä ilmastoideologia on vihervasemmistoa, siitä on tullut valtauskonto ja sitä joutuu kumartamaan muutkin. Ilmastouskonto on myös valtava tukibisnes ja tulonsiirtomekanismi, ns. vihreän siirtymän on laskettu maksavan vuodessa suomalaisille 17 miljardia, eli hieman enemmän mitä valtio ottaa lisää velkaa vuodessa.

        Kumartajia ovat esimerkiksi talonrakennus- ja kiinteistöbisnes, maanrakennus-, energia- ja metalliteollisuus, asfalttifirmat jne jne. Itse asiassa ovat hyvin tyytyväisiä, kun vihreyden nimissä saadaan kaadettua puut ja rakennettua ylihintaisia betonikuutioita tilalle.

        Suurin osa porukasta ei ymmärrä politiikasta tuon taivaallista, ei edes sitä, ketä kannattaisi äänestää. Jos vaikka äänestää vihreitä, sitä kuvittelisi äänestävänsä luonnon puolesta. Mutta katsotaanpa tekoja: ratikkatyömaita ja telaketjuja ympäri maata, diesel käryää ja puuta kaatuu, kun turhille raitsikoille rakennetaan porvareiden tuella kiskoja, jotta elämäntapaintiaanit saisivat matkustella pummilla lähiöihin peukkua hakemaan.

        Mutta ole sinä vain autuas uskossasi. Muista kuitenkin, että kirkko on perinteisesti ollut oikeiston hallussa. Ihmisten tyhmyyttä ja hyväuskoisuutta käytetään julmasti hyväksi, koulukiusaajien konsteja käyttäen. Eikä ilmastokirkko eroa kirkosta miltään merkittävältä osin.

        Silmät auki nyt, eikä enää kannata miettiä sitä kenen puolella isoisoisä taisteli sisällissodassa. Pitää katsoa tekoja, paskapuhetta maailmaan kyllä mahtuu.


    • Anonyymi00002

      Kennostot rakennettu niin tiiviiksi että +50 astetta loppukesästä on helposti sisällä ja pitkälle syksyyn. Tuhnuilla ei ole varaa, saati lupaa asentaa jäähdytystä.

    • Anonyymi00003
    • Anonyymi00005

      https://www.hs.fi/elama/art-2000012036582.html
      101 vuotta täyttävä OK-asukas kertoo:

      ”Minähän asun koko tontilla. En ainoastaan makuuhuoneessa. Vaikka paljon menee aikaa sielläkin.”

      On Lehtinen aikoinaan kerrostalossakin asunut. Mutta eihän se ole kuin makuupaikka, hän toteaa.

      ”Kukaan ei sano päivää rappukäytävässäkään.”

      Omalla tontillaan Lehtinen aikoo viihtyä niin kauan kuin suinkin jaksaa

    • Anonyymi00008

      Kennostoissa asuvat ovat kuin ihmiset jossain kehitysmaissa, eivät tiedä paremmasta. Tuolle porukalle on normaalia että sisällä on +50 astetta ja murjun parvekkeelta tippuu alas kun kaiteeseen nojaa.

      Heille on myös ihan normaalia että paitsi rakennuttaja, myös isännöitsijä kusettaa ja rahastaa niin paljon kuin ehtii.

    • Anonyymi00009

      Joko on kassulla +50 astetta ja silsasaunavuoron jälkeen varpaita kutittaa?=) Parvekkeenoven kahva takavarikoitu?=)

    • Anonyymi00010

      Kassulla kun on +50 astetta, niin saunasimuilaatio on valmis kun laittaa lieden levyjä päälle ja heittää niihin hieman vettä! Kyllä keplaa koppisaunassa, arvoalueella merikin pilkottaa!=)

    • Anonyymi00011

      Huh huh, vanhassa jugendkassussa jo +60 astetta, eikä toivoakaan viilentävästä laitteesta! Tämä vaikka on arvotalo, arvoalueella, merikin pilkottaa, muttei jäähdytä!

    • Anonyymi00012

      Uudistuotantokopit ovat saunoja jo valmistuessaan… Vaaralliseksi todetut lasiparvekkeet keräävät auringonpaistetta vielä lisää ja tekevät asumisesta sietämätöntä….Toimivat kuin suurennuslasi auringonpaisteessa… Alkaa paatuneen tuhnun liha kypsyä…

    • Anonyymi00013

      Huh huh, jugendkassussa jo +70 astetta ja alakerran ravintolan kylmäkoneet sanoivat sopimuksen irti, eli on käytännössä suljettu.

      ”Jugendtalojen paksut kiviseinät varaavat lämpöä, mikä tarkoittaa, että ne pysyvät pitkään viileinä helteen alkaessa, mutta kuumennuttuaan ne hohkaavat lämpöä sisälle vielä sääviileyden jo palattuakin. Ongelmaa pahentavat usein suuret ikkunat, huonosti säätyvä painovoimainen ilmanvaihto sekä jugendtalojen suojelumääräykset, jotka vaikeuttavat ilmalämpöpumppujen ulkoyksiköiden asentamista. Aalto-yliopiston tutkimuksen mukaan vanhat kivitalot voivat kuumua kesähelteillä jopa herkemmin ja pitkäkestoisemmin kuin uudet asunnot.

      Miksi jugendtalo kuumenee?

      Lämpöakkuilmiö: Massiiviset tiili- ja kiviseinät sitovat valtavasti lämpöenergiaa. Kun seinä on kerran kuumennut läpikotaisin, se säteilee lämpöä sisätiloihin jopa päiviä helleaallon päättymisen jälkeen.

      Painovoimainen ilmanvaihto: Kesällä ulko- ja sisäilman lämpötilaero on pieni, jolloin hormien veto lakkaa lähes kokonaan. Ilma ei vaihdu, ja kosteus sekä kuumuus jäävät jumiin asuntoon.

      Suuret ikkunat: Jugend-arkkitehtuurille tyypilliset kookkaat ruudut päästävät suoran auringonsäteilyn sisään, mikä luo asuntoon kasvihuoneilmiön.Ylimmät kerrokset ja ullakot: Lämpö nousee talossa ylöspäin. Jos yläpuolella on tumma peltikatto tai huonosti eristetty ullakko, ylimmät asunnot muuttuvat nopeasti tukalan kuumiksi.”

      Lähde: ChapGPT

    • Anonyymi00014

      Huh huh, kassuilla on kuin saunassa ja parvekkeetkin käyttökiellossa! Siihen vielä mahdollinen julkisivuremontti ja muovihuputus, niin +70 astetta on todellisuutta! Kyllä kelpaa arvoalueella?

    • Anonyymi00015

      Soijaa pukkaa kassuilla, muhahahahaha!xD

    • Anonyymi00016

      Meidän arvotalossamme isännöitsijä kävi keräämässä parvekkeen ovenkahvat lukolliseen laatikkoon, jota säilytetään pankin holvissa. Alakerran kangasliikkessä on paksut verhot lopussa, ilmalämpöpumppua ei saa asentaa eikä niitä tähän hätään mistään saisikaan. Ainoa keino paeta kuumuutta on mennä ördäämään palveluun ja joikaamaan mombasaa tahattomassa kanootissa. Huh huh, olisikohan sittenkin pitänyt harkita OK-taloa ennen kuin kalja alkoi liikaa maistumaan?

      KT-lude

    • Anonyymi00017
      • Anonyymi00018

        Huh huh, en minä jaksaisi kasarmilla, se on yksi vitsauksien pesä muutenkin ja jokakesäinen kuumuus riesana


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      71
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe