Ja millä tavalla, siihen löytyy useita tapoja.
https://www.hs.fi/elama/art-2000011868770.html
Pidätkö huolta kunnostasi
40
160
Vastaukset 40
- Anonyymi00001
Pidin huolta 78v ikään saakka kunnes statiinit alkoivat tuhotyön. Ensin estivät rennon, kunnollisen kävelyn. Kun kävin valittamassa siitä, ja muustakin häiriöstä niin minulle määrättiin sellainen statiinimyrkky joka vuodessa tuhosi reisistä, pakaroista ja selästä lihakset ja voimat. Tuho on lopullinen koska myrkyn käytön lopettamisen jälkeen ei ole tapahtunut havaittavaa palautumista.
Aerobisen treenin estymisen seurauksena on verenpaineeni alkanut nouseman kuten myös sokeritasot.
Ps. 75v ikäisenä vedin maasta 2,6 kertaa oma paino.- Anonyymi00015
Olen syönyt 30 vuotta kolesterolilääkkeitä. Ensin Lipitor, nyt Orbeos. Ei mitään haittaa. Kävely on reipasta ekat 500 metriä syyspuolella menee 7 Km/h. Talvikautena en kävele, koska en osaa pukeutua, on kylmä tai kuuma, lisäksi on liukas, tai pimeä. Keväällä kävelen 5 km/h
Mulle suolan määrä määrää verenpaineen.
Vaimolle joku "simvastatin", ja tuli lihaskipuja", lopetti.
Menen Lääkeaineiden sopivuus / Farmakogeneettinen testiin, erään lääkkeen takia. Mahtaisko kolesterolilääkkeen sopivuus näkyä testissä, en tiedä.
Tulokset kestää kuukauden.
- Anonyymi00002
Juu, kyllä pidän.
Nuorena ja vielä alle 4-kymppisenäkään en ajattelut kuntoani tai terveyttä kun se oli mukamas itsestään selvää; olin hoikka ja hyväkuntoinen
Nyt kun on ikää tullut lisää, liikun enemmän kuin koskaan eli joka päivä pitää ainakin kerran käydä kävelylenkillä ja aamulla voimistelen vähintään parikymmentä minuuttia. Talvella käyn kuntosalilla parikolme kertaa viikossa, kesäisin uin luonnonvesissä päivittäin - Anonyymi00004
vilttuako tänne levittelet maksumuurin takanaolevaa pskaa
- Anonyymi00008
Jutussa kerrotaan kuuden liikkeen treeni, jonka on laatinut fysioterapeutti Piia Haverinen. Se tehdään kuminauhoilla.
Vahvistetaan ainakin käsivarsia, olkavarsia, selkää, keskivartaloa, jalkoja ja lonkkaniveliä. Siinä sivussa vahvistuu kehon kaikki kohdat. Haverinen ohjeistaa tekemään 20 minuuttia näitä kuuden kohdan liikkeitä kerralla.
Pystyisin tilaajana kopioimaan sinulle koko jutun, mutten tiedä onko se luvallista. Pitäisi kysyä Hesarilta. En siis ole aloittaja, mutta innokkaana kaikkia mahdollisia hesarin liikuntaohjeita kokeilen. Mukaansatempaavia ovat.
Itse satsaan lonkkatreeniin, jossa maataan selällään. Kuminauha asetetaan polvien kohdalle reisien puollella. Siinä kiristetään kuminauhaa vetämällä jalkoja ulospäin ja pidetään aina jonkin aikaa ja palautetaan sitten. Selkä pidetään koko ajan lattiaa vasten ja vatsalihakset jännitetään samalla. Uskon että ainakin siirtää mahdollista lonkkaleikkausta, kipuja jonkin verran on.
Teen myös käsivarsiliikkeitä kuminauhalla. Netissä on malleja liikkeistä.
Ja aina mitä milloinkin kuminauhalla keksin. Tuskin 20 minuuttia kerralla, ehkä vain 5-10 min. Siinä jo veri lähtee kiertämään, sekin on nivelille tärkeä.
Toinen oma lonkkatreeni on uimahallissa. Heilutan vuorotellen kumpaakin jalkaa vinosti taaksepäin veden vastusta hyväksi käyttäen. 15 kerran sarjoja. Se myös voitelee lonkkaniveliä saaden siellä olevan nesteen liikkeelle. Pelkkä kävely on siis liian yksitoikkoinen, eteentaakse, lonkkia pitää liikuttaa moneen suuntaan. Näin sanoi terapeutti jonka luona kävin pari kertaa hyvinvointikeskuksessa.
- Anonyymi00005
Verenohennuslääkettä otin puoali pulloo!!
- Anonyymi00016
Munkin pitäis ohentaa verta, ettei tulisi sitä ekaa kohtausta. Minkä merkkistä pullo lääkettä, saako ilman reseptiä.
- Anonyymi00006
Aloitus ei aiheuta ärtymystä, liikunta on vapaaehtoista, päivittäin sen verran liikuntaa että jäsenet pysyy vetreänä, 15-30 minuuttia vaikkei huvittaisi.
- Anonyymi00009
Vesi on hyvä elementti liikuntaan.
Naapurikylässä uittavat ja juoksuttava ravipolleja järvessä. Juu pyrin pitämään muutenkin kuin kävelemällä.
Syksyllä on tarkoitus taas alkaa säännölliset jumpat pari kertaa viikossa. Jos ei mitään terveydellisiä estettä ilmene.
Nyt esim olkapään jänne oikkuilee, pitänee antaa vähän asettua ennen kun alkaa rääkkäämään.
Pumpun rytmi pysynyt toisen toimenpiteen jälkeen ruodussa joten sekään ei nyt olisi este.Viime syksynä ostin uuden soutulaitteen, 20 minuuttia soutaa rivakasti on naatti, välillä kuntopyörää. Jos jättää muutaman päivän väliin alkaa omatunto kolkuttaa, ei kuntoilun määrän tarvitse olla iso, pääasia ettei jää makaamaan.
Pertikki kirjoitti:
Viime syksynä ostin uuden soutulaitteen, 20 minuuttia soutaa rivakasti on naatti, välillä kuntopyörää. Jos jättää muutaman päivän väliin alkaa omatunto kolkuttaa, ei kuntoilun määrän tarvitse olla iso, pääasia ettei jää makaamaan.
Niinpä. Ja jos kuntoilu jää vähemmälle sen kyllä kohta heti tuntee kropassa kankeutena.
Siili25 kirjoitti:
Niinpä. Ja jos kuntoilu jää vähemmälle sen kyllä kohta heti tuntee kropassa kankeutena.
Sunnuntai aamupäivällä saan kunnostetun sähköpyörän nii pääsee ulkoilemaan, pääsee hakee verenpailääkkeet.
- Anonyymi00011
Pertikki kirjoitti:
Viime syksynä ostin uuden soutulaitteen, 20 minuuttia soutaa rivakasti on naatti, välillä kuntopyörää. Jos jättää muutaman päivän väliin alkaa omatunto kolkuttaa, ei kuntoilun määrän tarvitse olla iso, pääasia ettei jää makaamaan.
Onko soutulaitteesi kapulavetoinen hihnalaite vai airo malli?
Anonyymi00011 kirjoitti:
Onko soutulaitteesi kapulavetoinen hihnalaite vai airo malli?
Kapulahihna malli, entinen oli airo malli, tää uusi malli on tehokas, hyvin pärjää myrskyssäkin.
Pertikki kirjoitti:
Sunnuntai aamupäivällä saan kunnostetun sähköpyörän nii pääsee ulkoilemaan, pääsee hakee verenpailääkkeet.
Juu lääkitys kohdilleen taas :).
- Anonyymi00013
Siili25 kirjoitti:
Juu lääkitys kohdilleen taas :).
Verenpaine 130/72, käyn huomenna apteekissa vaatii puolikkaan Telmisartanin.
Pertikki Anonyymi00013 kirjoitti:
Verenpaine 130/72, käyn huomenna apteekissa vaatii puolikkaan Telmisartanin.
PertikkiHuomentaa.
Hyvät lukemat.
- Anonyymi00012
Ihan hyvä aloitus, vaikka eiköhän lähes jokainen suomalainen tiedä miten
fyysistä kuntoa voi ylläpitää ja nostaa ?
MIksei koskaan esitetä mitään millä henkistä vireyttä pitää yllä.
Ei muuta ohjetta juuri ole kuin tehkää ristikoita, se ehkäisee muistisairautta
Eikö Suomessa ei arvosteta henkistä puolta miksikään ?
Ne, jotka itse arvostavat tietävät kyllä keinoja henkisen vireyden ylläpitämiseksi,
mutta miten saisi muut heräämään ?
Tietämättömyys ja tollous tulee tälläkin palstalla usein esiin.Lisään vielä jotta annapas itse tänne vinkkejä miten hoidat fyysistä ja psyykkistä puoltasi?
Ja etenkin psyykkisestä puolestasi osoita kirjoituksillasi että itsehoitosi on tuottanut tulosta- Anonyymi00018
Mies ja muuttava tuttava teki ristikoita. Tuli lehti ja ostettiin lisää. Yhdellä istumalla täytti lähes täyteen, ilman kirjoja. Molemmilla täydellinen muistisairaus. Ei muista onko syönyt. Ei muista kävikö joku 5 min sitten. Ihmettelevät kun minä tiedän kaikki. En ole kuin nuorena tehnyt yksin ollessani. Muisti on monessa asiassa täydellinen, uusien ihmisten nimiä pitää kerrata jotta musitaaa.
- Anonyymi00014
Kävin Puhdin kohonkoostumusmittauksissa kun jouduin maksaa kylkiäisenä omaehtoisissa verikokeissa. Muka tarjous mutta menköön.
Tuli tulos: Arvosi ovat 100%sesti viitearvojen sisällä. Siiten pitkä rivi erikohteista kropassa (hyvä ettei kielilihaksesta, vitsi).
Vertasin kahteen nuoruuden aikaiseen vastaavaan testiin, jotain työpaikan virkistysiltapäivissä koettuja.
Paino oli pudonnut n. 3 kg, ainut mistä oli, oli lihas. Sitä on ollut ihan tolkuttoman paljon läskiin verrattuna n. 40--50-vuotiaana. Sitten on vuosien varrella lihas huvennut mutta silti vielä hyvässä jamassa, oli lause: lihaksesi ovat keskitasoa paremmassa kunnossa ikäiseksesi.- Anonyymi00019
Meillä mies sai TIA kohtauksen ja otettiin 2x 30-35 pulloa verta, varjoainekuvaukset, röntgenkuvaukset ym. Heti lähti tutkimuksiin kun sairaalaan pääsi. , Kaikki veriarvot viite lukemissa. Myös veren rasvat. HB oli vain 122. Sai kuitenkin verenohennuslääkkeen Klopidogreelin.
Mulla vaikka olen käytännössä täysin terve on 40 arvosta useita viitearvojen ulkopuolella. Vain kolesteroli ja verenpainelääkettä syön, siis 2 aamulla.
- Anonyymi00020
Itsestään huolehtia ei tarvitse olla pakonomaista eikä vain fyysistä.
https://www.apu.fi/artikkelit/ilkka-heiskanen-ei-halua-trendata-vatsakkaita-suomalaismiehia-nykyukoiksi - Anonyymi00021
Sanovat kolme kertaa viikossa kävelyä tai vastaavaa riittävän . Lisäksi pari kertaa lihasharjotteita kuten käsipainojen kanssa temuamista.
- Anonyymi00022
Vähän katson mitä syön, liikuntana kävelylenkit, vesijuoksi, kotona kyykkäämiset ja joitain kiertojuttuja ja välillä tanssiakin , mutta en niistä stressiä ota jos joku päivä jääkin tekemättä. Lavoilla tanssimiset jäänyt jo vähemmälle kun ei enää vakitanssittajaa ja mieluummin käytän senkin lippurahan johonkin matkaan enkä seinäruusuna pönöttämiseen.
- Anonyymi00023
Kävely ja pyöräily ovat hyviä keinoja ylläpitää kuntoa. Täysvaltainen lihaskunto on sitten eri asia. Uiminen taitaa siinä hommassa toimia hyvin.
Tämän päivän askelmittarissa yli 11000 ja lisää vielä tulee.
Pertikki kirjoitti:
Loistavasti kävelet koirasi kanssa.
Minäkin pääsin viimeinkin pyöräilemään.Koiran lenkit on lyhentyneet huomattavasti, vanhuus lie hällekin tulossa. Lyhyet lenkit miten hän jaksaa ja tarpeensa saa tehtyä ja sitten käyn itse omatoimilenkillä erikseen.
Askeltavoitteen olen asettanut 7500 per vuorokausi. Sateisina päivinä jää alle mutta joinain päivinä yli 13000. Ei stressiä määrästä mutta tuo 7500 motivointitavoite.
Kiva kun pyöräsi kunnossa, pääset liikkumaan ulkoilmassakin. Käytätkö kypärää?- Anonyymi00025
Kilometrien nielijä olet suorastaan!
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kilometrien nielijä olet suorastaan!
Ai mää vai?
En voi kehua. Tänään sattumalta 13694 askelta.
- Anonyymi00024
Vuosi statiinituhon alkamisen jälkeen.
InBody:n tulosteesta 17.06.2024.
Mies 80v.
171cm. 76,9kg.
Rasva 12,8%. Viitealue 10% - 20%.
Käsien lihakset 138,6 ja 135,0. Viitealue 85 - 115.
Statiinin näivettämät jalat. 1,09 x viite ka.
Vatsaontelon viskeralirasva 55,5. Yleinen tavoitearvo 100 tai alle sen. Ikäiseni viitemaksimi noin 150.
Kymmenessä vuodessa lihasta kadonnut 8,6kg ja tuho jatkuu. Jalat,pakarat ja selkä suurimpina menettäjinä.
03.04. oli eturauhasen leikkaus. Sen jälkeen en ole pystynyt tekemään mitään kunnollista ja se tuntuu olossa.
Leikkauksen jälkeinen suoliston sisällön sekoilu asiattomiin paikkoihin on todellinen lisähaitta. Näyttö 09.07.- Anonyymi00026
Paljonko oli Psa arvosi ennen leikkausta. Se on melkonen operaatio miehelle.
- Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
Paljonko oli Psa arvosi ennen leikkausta. Se on melkonen operaatio miehelle.
Oli se yli 10:n mutta lähempänä sitä kuin 20:ntä
Näytepalat ratkaisivat.
Leikkauksen jälkeiset alkuviikot olivat hyvin lupaavia mutta sitten alkoi tuo ylimääräisen stöfnän kertyminen alavatsan oikealle puolelle, ja varsinkin sen tekemä möykky joka päätyy kivespussiin.
Olen jo kerran näyttänyt sitä leikanneelle Dmitrille mutta eipä tuo sanonut, saatikka tehnyt mitään. Ko. osastolta tuli kutsu uuteen näyttöön 09.07. verikokeiden 07.07. jälkeen.
Näyttäminen ei auta tippaakaan mutta toivottavasti johtaa onnistuvaan leikkaukeen.
Samaan aikaan on päällä 24.05. menehtyneen vaimoni jälkeinen revohka. Huomenna menen virkatodistusten kanssa pankkiin listaamaan tallelokeron sisällön.
Menneiden 57:n vuoden aikana oli kätevää, että kaikki oli yhteistä. Nyt se autuus kostautuu hitonmoisena byrokratiana edunvalvontavaltakirjasta huolimatta!
- Anonyymi00028
Lenkille pitäisi lähteä, 27 näyttää mittari , heitän vielä noppaa asiasta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471502Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64921Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87647
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 45593
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 7552
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24541- 44531
- 61525
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37506
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14501Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469- 43435
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409