Kysymyksiä lapsena kuritetuille

Anonyymi-ap

Älkää antako otsikon hämätä. En ole mikään piiskausfetissien harrastaja, joka haluan tietää, saitteko piiskaa paljaalle, kuinka paljon ja missä asennossa. Lähestymistapani kysymykseen on pikemminkin sosiologinen.

Minua kiinnostaa se, minkälaisissa perheissä ruumiillista kuritusta käytettiin.
Siis ihan luokkapohjaisesti, oliko kyseessä maanviljelijäperhe, työläisperhe vai keskiluokkainen perhe?

Tai koulutustasolla mitattuna, olivatko vanhemmat pelkästään kansakoulun käyneitä, ammattikoulun käyneitä vai ylioppilaita tai peräti akateemisesti koulutettuja?

Oletukseni on, että vähiten koulutetuissa ja työläisammateissa toimineiden vanhempien kodeissa käytettiin herkemmin ruumiillista kuritusta kuin keskiluokkaisissa kodeissa, mutta oletukseni voi olla vääräkin. Valistakaa minua.

Ja jos nyt puhutaan myös muistakin kuin luokkapohjaisista kriteereistä, niin olisi mielenkiintoista kuulla, miten sellaiset ideologiset seikat kuin poliittiset aatteet ja uskonto vaikuttivat vanhempien innokkuuteen käyttää ruumiillista kuritusta.

Oltiinko SKDL:a äänestävässä kodissa tiukempia kurinpitäjiä kuin Kokoomusta äänestäneessä kodissa? Vai päinvastoin?

Oltiinko kristityissä kodeissa (ja varsinkin herätyskristillisissä kodeissa) ankarampia kuin agnostikko- tai ateistikodeissa?

Jotta en vain kysyisi, vaan myös omalta osaltani vastaisin, niin voin kertoa itsestäni seuraavaa: Synnyin 1972 keskiluokkaiseen kotiin suurehkossa kaupungissa. Isä oli uskonnollisesti välinpitämätön kokoomusäänestäjä, äiti hieman uskonnollisuuteen taipuvainen (muttei mitenkään erityisemmin aktiivinen uskovainen), äidin poliittisesta kannasta en osaa sanoa mitään varmaa, mutta hänkin lienee oli keskiviivan oikealla puolella.

Molemmat vanhemmat pitivät periaatteen tasolla ruumiillista kurittamista täysin hyväksyttävänä ja luonnollisena asiana, mutta käytännössä remmiä käytettiin aika säästeliäästi. Äiti saattoi aika usein läimäytellä avokämmenellä takapuolelle, mutta se oli pikemminkin noloa kuin kipua tuottavaa. Todellisia selkäsaunoja sain koko lapsuuteni aikana vain kolme kappaletta.

2

96

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Uskonnolla nyt aivan varmasti on merkitystä lasten kurittamiseen. Löytyyhän vanhastatestamentista sellanen elämänviisaus kun "joka vitsaasäästää, se lastaan vihaa" ja uudentestamentin puolelta "jota Herra rakastaa, sitä hän myös kurittaa".

      Tälläsii elämänviisauksia sain lapsuudessa kuulla ihan riittämiin. Ja vitsa viuhui tiuhaan.

    • Anonyymi00002

      1975 syntynyt. Vanhemmat työväenluokkaa (SDP:tä äänestäneitä). Vanhempana kokivat hengellisen herätyksen ja elämänmuutoksen, mutta omat lapsuusvuodet oli aikaa, jolloin kirkkoa ja hengellisiä asioita kyllä arvostettiin, mutta ei varsinaisia uskovaisia oltu. Vanhempien kasvatusmalli molempien omasta lapsuuskodista oli hyvin piiskakeskeinen ja sillä minut ja pikkusiskonikin kasvatettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe