Huhut kertoo että persujen paikallinen pomo on esittämässä uutta valiokuntaa, ja tällä kertaa hallitusta erottamaan. Joo, laitetan Riitta taas puheenjohtajaksi ja sama sakki hoitamaan asiaa niin hyvä tulee.
Millä perusteella hallitus erotetaan? Että se on demokratian suomin oikeuksin arvostellut valiokuntaa? Vai että ei ole ollut samaa mieltä virheitä tekevän valiokunnan kanssa.
Saadaan taas yksi veroeurojen tuhlauskohde ja lisää hilloo palkkioina ja lakikuluina menemään.
Mikä näitä poliitikkoja vaivaa? Erottaa pitäs koko paska valtuusto ja laittaa uudet vaalit.
Valtuustossa esitetään uutta valiokuntaa?
13
189
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Ai poliisi persu?
- Anonyymi00002
Ei siihen tarvita toimikuntaa. Valtuusto voi yksinkertaisella enemmistöllä äänestää kaupunginhallituksen nurin. Syyksi riittää luottamuspula.
- Anonyymi00003
Kaupunginhallitus hölmöilee. Ulos koko sakki.
- Anonyymi00004
Ootte väärillä jäljillä. Se ei oo Rönkkö vaan Jokela joka tekee esityksen. Mutta varmasti Rönkön ohjailemana? Ei ole eduskunta-avustajalla demokratian alkeet tiedossa. Ja ketäs sieltä vaihtuu. Jussila takasin riviin ja Jenni tilalle. Muilla on niin paljon ääniä että kansan valintaa pitää kunnioittaa!
- Anonyymi00005
jokaisella valtuutetulla on yksi ääni. prinsessat luulee itsestään liikoja.
- Anonyymi00006
Juu, esitys kaupunginhallituksen vaihtamiseksi tulee. Ei siihen tarvita mitään toimikuntia asiaa valmistelemaan. Valtuusto vaan päättää näin.
- Anonyymi00007
Äänimäärä ei ratkaise pätevyyttä ja osaamista. Väärä kuvitelma.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Äänimäärä ei ratkaise pätevyyttä ja osaamista. Väärä kuvitelma.
Tämä on todettu persujen naisen kohdalla.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Tämä on todettu persujen naisen kohdalla.
Hallitus pakoilee vastuutaan ja vaihto paikallaan. Demokratian ydintä!
- Anonyymi00010
Valitaanko hallitus äänimäärien mukaan?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Valitaanko hallitus äänimäärien mukaan?
Eikö puolueet päätä hallitusedustajat??? Tässä vähän väärää tietoa vai onko osa totuus???
- Anonyymi00012
Jos esitys hallituksen vaihtamiseksi tulee, niin valiokunta perustetaan. Katsokaa esimYlöjärven valtuuston kokouspöytäkirjat koskien hallitusta.
https://ylojarvi10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2023388-3 - Anonyymi00013
Kaupunginhallituksen (tai kunnanhallituksen) erottaminen perustuu Suomen Kuntalakiin. Valtuusto voi erottaa hallituksen kesken toimikauden, jos se katsoo, ettei hallitus nauti enää valtuuston luottamusta. Menettely vaatii aina muodollisen luottamuspulaa koskevan prosessin, jossa asiaa valmistelee erillinen tilapäinen valiokunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1681112En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44747Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27713Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l201595Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164592Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580