https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012109165.html
Venäjän kanssa ei kannattaisi kilpailla huonostikkin voi käydä. Itärajalle on tehty varuskuntia ja sotilaita on siirretty sinne.
Viimeinen niitti näyttää olevan ydinaseet. Armeijan sotaratsuilla on vielä pitkä lista pitäisi vielä 15 miljardia sijoittaa puolustusvoimiin.
Hallituksen piti saada ydinaseet Suomeen.
26
140
Vastaukset 26
- Anonyymi00001
Nyt pitäs saada joku fiksu tyyppi soittamaan Putinille ja sanomaan: "Eiköhän palautetta suhteet entiselleen ja aukaista rajat ja pistetä kauppa käyntiin"
Ei ainakaan minulla ole mitään Venäjää vastaan eikä käsittääkseni Venäjä ole tänne hyökkäillyt tai edes aikonut hyökätä. Heillä on omat sotansa, kuten on jenkeille, Israelilla ynnä muilla ja turha meidän on niihin sotkeutua. https://turpopankki.fi/konfliktialueita/- Anonyymi00017
En ole historian professori, mutta muistaakseni sieltä päin on joskus hyökkäilty tänne? Valtion nimi toki vaihtunut.
- Anonyymi00023
Anonyymi00017 kirjoitti:
En ole historian professori, mutta muistaakseni sieltä päin on joskus hyökkäilty tänne? Valtion nimi toki vaihtunut.
Suomi hyökkäsi sinne viimeksi. Ja takkiin tuli.
- Anonyymi00025
Anonyymi00017 kirjoitti:
En ole historian professori, mutta muistaakseni sieltä päin on joskus hyökkäilty tänne? Valtion nimi toki vaihtunut.
Maanpetos ja valtiopetos:
- NATO.
S. Niinistö eli Kokoomus ja ministerit, kaikki eduskunnan puolueet sekä YLE, MTV, kaikki sanomalehdet, diktatuurimaiden mallilla toimivan Mediapoolin toimittajat valehtelivat Venäjästä.
Pelottelivat:
"Nyt Venäjä hyökkää, on kiireesti liityttävä NATO:n jäseneksi".
• Venäjän federaatiosta ei ollut minkäänlaista uhkaa.
Diktaattori S. Niinistö julisti:
- "Suomi kuuluu länteen".
• Tosiasiallisesti oli kiire lännen sotaan Venäjän federaatiota vastaan.
- Suomalaiset, ukrainalaiset, EU-maitten kansalaiset vietiin väkisin USA:n johtaman NATO:n sotaan Venäjää vastaan Ukrainan kautta.
- USA, NATO, EU -- ml. T. Halonen (sd), S. Niinistö (kok), A. Stubb (kok), P. Orpo (kok) --- käyttävät työvoimanaan petettyjä ukrainalaisia sodassa Venäjää vastaan.
USA:n ja NATO:n henkilöstö ja ohjukset ovat Ukrainassa.
S. Niinistön ja maanpetoskoplan liittolainen USA itse koodaa ja ohjelmoi ohjukset kohteisiin Venäjällä: Viipuri, Pietari, Moskova, jne..
MIKSI VENÄJÄ VEI JOUKOT UKRAINAAN?
Siksi, että USA:n presidentti Barack Obama ja Victoria Nuland järjestivät lännelle rikollisen vallankaappauksen vuoden 2014 helmikuussa. Laillinen presidentti ajettiin maanpakoon.
USA, NATO- ja EU-maat, LÄNSI, nostivat valtaan uusnatsit, jotka alkoivat sortamaan ja tappamaan Itä-Ukrainan etnisesti venäläisiä ihmisiä.
• Venäjä ja osapuolet neuvottelivat Minskin rauhansopimuksen, jolla sota olisi voitu estää.
• Se oli kuitenkin USA:n, NATO- ja EU-maitten, ml. Suomen valtiojohdon petos, koska halusivat sodan Venäjää vastaan.
14000 siviiliä ehtivät tappaa ennenkuin Venäjä tuli paikalle vasta 8 vuoden kuluttua. - Anonyymi00026
JOHN MEARSHEIMER
- Miksi Ukraina on tuhoon tuomittu?
Chicagon yliopiston professorin, John Mearsheimerin YouTube-kanavan 6. video kertoo sen, mikä oli nähtävissä jo vuoden 2021 joulukuusta lähtien, koska valtiojohdon vallan alla olevan valtavirtamedian -- petoksellisten NATO-maiden johtajien Mediapoolin narratiivi poikkesi siitä, mikä tiedettiin tosiasiallisesti olevan totta. Mediapooli kääntää asiat päinvastaiseksi kuin on totta.
Totuus Venäjästä, Ukrainasta, USA:sta, NATO:sta, Nord Streamista sensuroidaan. - Tietysti, koska ovat itse kaikkeen syyllisiä rikollisia.
YouTuben asetukset saa esiin klikkaamalla videota. Puheesta tuotetun tekstityksen saa halutulle kielelle. Toistonopeutta voi säätää. Käännökset eivät ole täysin hyviä.
MEARSHEIMERIN ANALYYSI
2. syyskuuta 2026
JOHN MEARSHEIMER
Episode 6: Why Ukraine Is Doomed
https://m.youtube.com/watch?v=JzSq74Xwrqk
- Anonyymi00002
Jos nakkikopilla huomauttaa etuilevalle pöljälle korstolle, niin saa selkäänsä. Se on sama venäjän kanssa, ei pitäisi rassautua, vaan pitää pientä neutraalia ääntä.
Ajattelen, että Haavisto olisi presidenttinä parempi Stubbia, osaisi paremmin luikerrella naapurin kanssa. Voi nuijen viisaijen kanssa.- Anonyymi00007
Venäjällä ei suvaita homoja ollenkaan - Haavisto ei pääsisi edes rajasta yli ja Putin kuolisi nauruun.
- Anonyymi00003
Uudessa barbarossassa onkin mukana jo monta eu maata,
ehkä tällä kertaa ei paluu leuka rinnassa ne ketä nyt palaa. - Anonyymi00004
Taitaa olla aloittaja yhtä vähin tiedoin liikenteessä kuin venäläisetkin. Suomeen ei tule ydinaseita jos venäjä jättää hyökkäämättä maahamme.
- Anonyymi00005
Sitä vartenhan ne ydinaseet ovat että niillä tarvittaessa laitetaan isotteleva ryssänmaa sileäksi.
- Anonyymi00006
Kun ryssä on vastassa, käytetään samoja keinoja kuin nekin perkeleet.
- Anonyymi00024
Stubbi ja Orpon hallitus haluaa ydinaseita - ei Suomi
- Anonyymi00008
- Anonyymi00010
Yhtä höprö ukko tuntuu olevan kuin Tumppi. Puhuu Tumpin naamareiden riisumisesta. Todellisuudessa Tump voi tänään olla jotakin mieltä, huomenna sama asia on toisin. Täysin sekopää narsisti.
- Anonyymi00009
Onnea vaan,,Olemme nyt kaikki Venäjän ensi-iskun ydinkärkien kohteena.
Suomen odotettu elinaika Venäjän ydinasedoktriinin mukaisesti on noin 3-7 minuuttia strategisen vastaiskun alettua. Vasta pölyn laskeuduttua selviää, että oliko kyseessä aito tilanne vai torjuntajärjestelmän antama väärä hälytys. Suomen välittömän läheisyyden takia Venäjän ohjusjoukkojen on pakko ensin laukaista, ja vasta sitten kysyä. Lakkautetun Suomen osalta totuudella ei ole merkitystä eikä enää edes väliä...- Anonyymi00013
Luuletko, että oltiin enemmän turvassa NATOn etulinjasa.
Luuletk, että ryssä jää naarmutta jos se alkaa atoomipommia lennättelemään länteen? - Anonyymi00021
Anonyymi00013 kirjoitti:
Luuletko, että oltiin enemmän turvassa NATOn etulinjasa.
Luuletk, että ryssä jää naarmutta jos se alkaa atoomipommia lennättelemään länteen?Venäjä voi katsoa sen niin että sillä on oikeus puolustaa omaa turvallisuuttaan iskemällä ennakolta 🇫🇮sotilasinfraan niin ettei ydinaseita tule rajoille tulevaisuudessa. Tätä paskaa Trumppi tekee koko ajan ennaltaehkäisevinä toimina (Iran, venetzuela, ja jne). Nato ei lähde konflikteihin kun aivan ääritapsuksissa.
- Anonyymi00011
Kyllähän monet Suomen kansalaiset ovat jo miettineet, että ei tämä ydinaseiden salliminen Suomen maaperällä paranna Suomen turvallisuutta.
Monet suomalaiset kyllä huomaavat, kuinka pösilöitä päätöksiä eliitti kykenee tekemään.
Mutta minkäs teet, kun
– äänestämällä ei voi vaikuttaa
– poliitikko saa valehdella ennen vaaleja, koska ”ne ovat vain vaalilupauksia tehty vaaleja varten, jotta minua äänestettäisiin. Ei ole vaadittu missään, että vaalilupaukset täytyy pitää, koska puoluetoimisto sanoo, miten eduskunnassa pitää äänestää.”
– Suomea ohjaa ULKOPUOLELTA DS-mafia-protokollasatanistit-MIC/kuningatar Urcula 1. harhauttaja, kuvittelee olevansa turvassa, vaikka vaatii Putinin murhaamista muitten mukana
– muutenkin ollaan luonnonvoimien armoilla, kun 130 mph myrskytuuli murskaa tuulivoimalat, sanovat vihreät mitä tahansa - Anonyymi00012
Ryssä tottelee vain voimaa!
Ja voimaahan meillä nyt on.
Hyvä päätös! - Anonyymi00014
Tämä hallitus ei ole muuta tehnyt kuin härnännyt Venäjää koko hallituksen olemassaolon ajan. Nyt on Venäjä uhannut ryhtyä vastatoimiin ja rajat on Suomea vasten laitettu kiinni! Olisi ministerien aika pyytää Venäjältä anteeksi ja olla nöyriä!
- Anonyymi00015
Voi voi kun ei veli venäläinen vasemmiston paras kaveri pääse Suomeen
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Voi voi kun ei veli venäläinen vasemmiston paras kaveri pääse Suomeen
Tulee sinullekkin nälkä kun Suomesta loppuu lannoitteet. Venäjän tullikorotukset ja rajojen sulkemiset lopetti lannoitteitten tuonnin Suomeen. EUlla on itsellään lannoitteet täysin loppu niin ei tule apua sieltä.
- Anonyymi00018
NATO on jo hajoamassa kun länsimaa toisensa jälkeen irtautuu siitä ja Yhdysvallat ensimmäisenä. Suomesta tuli tässä pelissä länsivaltojen pelinappula.
- Anonyymi00019
Suomi haluaa olla ydinaseiden ensi-iskun kohde. EU on samaa mieltä, että rajoitettu ydinsota euroopassa tarkoittaa Suomea.
- Anonyymi00020
HAH HAH HAAAAA NATO KUSTA JORNOTTAA SUOMEN TOLLOJA POLITIIKKOJA SILMÄÄN ERITYISESTI KOKOOMUSTA JA VENÄLÄISET NAURAA SUOMEN KANAVERKKO AIDALLE.
- Anonyymi00022
Tämä hallitus hankki Suomen Venäjän pakotelistalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S60839- 34807
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125756- 95721
- 31622
- 40547
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.71526Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9522- 42519
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63509- 45426
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24420- 57419
- 36417
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.24413Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev105411- 72403
- 39403
- 35397
- 38394