Huippuvälittäjän kadonnut energia

Anonyymi-ap

Iskikö kiinteistövälittäjän allekirjoituskooma. Moni asuntoaan myyvä tunnistaa tämän ilmiön:

Ennen välityssopimuksen allekirjoittamista välittäjä on täynnä virtaa. Omat verkkosivut loistavat palkintopokaaleita ja puheet lupaavat huipputuloksia. Puhelin soi, viesteihin vastataan minuuteissa ja into on käsinkosketeltavaa.

Sitten kynä raapisee nimen neljän kuukauden määräaikaiseen sopimukseen – ja koittaa syvä hiljaisuus. Tervetuloa allekirjoituskoomaan.
Tuntuu kuin osa välittäjistä olisi menettänyt uskonsa markkinaan ja omaan tekemiseensä. Kun kohde on saatu listoille, luotetaan siihen, että nettiportaalit hoitavat myynnin. Valokuvaaja saapuu paikalle vasta viikon päästä, eikä suostu siirtämään edes yhtä vääristävää tuolia kuvakulmasta, koska ”meillä kuvataan koti sellaisena kuin se on”. Lopputuloksena on keskinkertaisia kuvia, flegmaattista odottelua ja olemattomia näyttöjä.

Tämän on muututtava. Asunnon myynti on useimmille elämän suurin kauppa, eikä välittäjän palkkio ole pelkkä allekirjoitusbonus, se on palkka aktiivisesta työstä.

Jotta välittäjän ammattitaito ja myyjän oikeusturva kohtaavat, toimintatavoista ja raportoinnista on sovittava sitovasti jo toimeksiantosopimusta tehtäessä.
Tässä on 10 kultaista ohjetta jokaiselle asunnonmyyjälle ja herätyskello jokaiselle flegmaattiselle välittäjälle:

Asunnonmyyjän 10 kultaista ohjetta: Vaadi nämä jo välityssopimukseen
1. Sovi näyttöpäivät ja niiden pituudet etukäteen. Älä jätä näyttöjä sattuman varaan. Sovi sopimuskauden runko (esim. joka toinen sunnuntai) ja varmista, että näytölle varataan riittävästi aikaa.
2. Välitön näyttöpalaute. Välittäjän on raportoitava kävijämäärät ja ostajaehdokkaiden ensikommentit viimeistään näyttöpäivän iltana tai seuraavana aamuna. Myyjää ei saa jättää roikkumaan löysässä hirressä.
3. Viikoittainen dataluku. Välittäjän on toimitettava viikoittain tieto siitä, montako kertaa kohdetta on klikattu myyntiportaaleissa. Data kertoo heti, jos hinta, otsikko tai pääkuva vaatii korjausta.
4. Kuvien laadun ja stailauksen ehdot. Huippukuvaaja ei vain dokumentoi kaaosta, vaan luo tilan tuntua. Jos välittäjän kuvaaja on haluton siirtämään edes tyynyä tai mattoa paremman kuvan eteen, kuvaukselle on asetettava hylkäysoikeus. Jos toimiston omat kuvat epäonnistuvat, myyjällä on oltava oikeus käyttää omaa ammattikuvaajaa.
5. Kuukausittainen strategiapalaveri. Neljän kuukauden sopimuskaudella on istuttava kerran kuukaudessa alas: missä ollaan, miksi ollaan tässä tilanteessa ja mitä tehdään seuraavaksi? Passiivinen odottelu ei ole strategia.
6. Loppuyhteenveto ennen sopimuksen päättymistä. Viimeistään viikkoa ennen sopimuksen päättymistä käydään läpi koko myyntiaikaa koskeva koottu palaute. Vasta tämän analyysin pohjalta keskustellaan mahdollisesta jatkosta.
7. Markkinointisuunnitelman sitovuus. Missä mediassa ja kuinka usein kohde näkyy? Jos maksetusta somemarkkinoinnista sovitaan, siitä on saatava raportti suoritetusta työstä.
8. Aktiivinen yhteydenpito on sopimusehto. Välittäjän passiivisuus ja yhteydenpidon laiminlyönti on voitava katsoa sopimusrikkomukseksi, joka oikeuttaa sopimuksen purkamiseen ilman kuluja.
9. Ostajarekisterin hyödyntäminen. Välittäjän on kyettävä osoittamaan, miten hän hyödyntää ketjunsa valmiita ostajarekistereitä ja kontaktoi potentiaalisia asiakkaita aktiivisesti, eikä vain odota yhteydenottoja.
10. Provisio maksetaan tuloksesta ja työstä. Jos välittäjä herää eloon vasta silloin, kun tarjous pitää tinkiä myyjälle epäedulliseksi, hän tekee töitä väärälle osapuolelle. Hyvä välittäjä pitää myyjän puolia ja ansaitsee palkkansa avoimella, rehdistä puurtamisella alusta loppuun.

Uskonsa menettäneen välittäjän tunnistaa siitä, että hän syyttää hiljaisuudesta aina markkinaa, korkoja tai vuodenaikaa. Ammattilainen puolestaan muuttaa taktiikkaa, parantaa esillepanoa ja pitää asiakkaansa ajan tasalla – silloinkin, kun kauppa on tiukassa.

Asunnonmyyjä: älä osta pelkkää kaunista myyntipuhetta. Laita välittäjän raportointivelvollisuus ja toimintatavat mustana valkoisella sopimukseen jo ennen kuin annat kynän laulaa. Tai viimeistään ennen kuin uusit toimeksiannon.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        106
        2205
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        886
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        66
        823
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        46
        790
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        21
        726
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        517
        716
      7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        640
      8. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        64
        615
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        580
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        551
      Aihe