Olemme perheen kanssa muuttamassa 80 neliöisestä kerrostalosta 135 neliöiseen rivariin elokuun alussa. Olen yrittänyt arvioida meidän tulevaa sähkönkulutusta uutta sähkösopimusta tiiraillen, mutta on kovin hankalaa arvioida mitä kulutus omilla toimilla voisi olla.
Sauna, maalämpö ja sähköauton laturi on käytössä. https://www.sahkonkulutuslaskuri.fi arvioi että näillä tiedoilla kulutus olisi noin 12 000 kwh luokkaa. Pitääkö teillä tuon kulutuslaskurin arvio kuinka hyvin paikkansa?
Yt,
Mirjami
Sähkönkulutuksen arviointi
20
88
Vastaukset 20
- Anonyymi00001
Tee pörssisähkösopimus, se on yleensä voimassa toistaiseksi, eli voit irtisanoa sen nopeasti ja tehdä uuden.
Minulla on ja olen hetkittäin maksanut 50c/kwh hintoja mutta pitkällä aikavälillä se on kuintenkin edullisin.- Anonyymi00003
Jos irtisanoo sopimuksen ennen kuin vuosi on kulunut, joutuu maksamaan sakkoja.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Jos irtisanoo sopimuksen ennen kuin vuosi on kulunut, joutuu maksamaan sakkoja.
Pörssisopimuksissa ei ole mitään määräaikaa.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Pörssisopimuksissa ei ole mitään määräaikaa.
Kaikissa sopimuksissa on sama vähimmäiskestomääräys.
- Anonyymi00011
Anonyymi00004 kirjoitti:
Pörssisopimuksissa ei ole mitään määräaikaa.
Oletko varma? Käsittääkseni kaikissa on joku aika. Muutenhan ihmiset "seilaisi" hintojen mukaan aina halvimman mukaan.
- Anonyymi00016
Anonyymi00011 kirjoitti:
Oletko varma? Käsittääkseni kaikissa on joku aika. Muutenhan ihmiset "seilaisi" hintojen mukaan aina halvimman mukaan.
No just niinhän moni nykyään tekeekin.
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
No just niinhän moni nykyään tekeekin.
Minä pitänyt joskus soppariimgaajnyhden kuukauden enne vaihtoa
- Anonyymi00019
Anonyymi00011 kirjoitti:
Oletko varma? Käsittääkseni kaikissa on joku aika. Muutenhan ihmiset "seilaisi" hintojen mukaan aina halvimman mukaan.
Kyllä pörssisöjkössä lukee aina ei määräaikaisutta , mutta jos hinnan kiinnittää onsw muutaman kuukautta sitova
Pörssiin rohkeesti
- Anonyymi00002
Oletko koittanut arvioida miten tarpeellinen ja tärkeä tämä tekemäsi aloitus on ?
- Anonyymi00012
Kysyitkö "tarpeellisuudesta" ap:lta? Minusta tuo on ihan ok kyssäri. Muuta pienestä asunnosta isompaan, myös kulutus kasvaa eikä sitä osaa arvioida edes sinnepäin. Tiedän ihan omasta kokemuksesta. Yksin pienessä asunnossa asuneena, siitä isompaan ja perheen kasvaessa, ei voi tietenkään tietää, mutta arvioita saa antaa omien kokemusten ja käytön perusteella.
Ihan asiallinen kysymys, mutta sinusta en ole niin varma.
- Anonyymi00006
Kyllä pitää.
- Anonyymi00007
Rivarissa maalämpö on yleensä taloyhtiönyhteinen ja sen kustannukset peritään vastikkeessa. Sauna vie yleisesti sen 6 kW tunnissa, joten siitä on helppo laskea.
Jos ajat autolla 20 tkm vuodessa ja auton keskimääräinen kulutus on 20 kWh/100 km (lataat aina kotona) niin sähköä siihen kuluu n. 4000 kWh vuodessa.- Anonyymi00013
Rivareissa, kerrostaloissa on myös muita lämpölähteitä kuin maalämpö. Okt:t yleensä sähkö ja toiset rakennuttaa maalämmön, lisäksi öljy-/vesilämmityksiäkin on.
- Anonyymi00018
Anonyymi00013 kirjoitti:
Rivareissa, kerrostaloissa on myös muita lämpölähteitä kuin maalämpö. Okt:t yleensä sähkö ja toiset rakennuttaa maalämmön, lisäksi öljy-/vesilämmityksiäkin on.
Ota huomioon auton lataushäbi noin 3o prosenttia kulutukseen
- Anonyymi00008
Katso Mökkipenan laskut ja kuukausikulutukset. Voit aika paljon vaikuttaa laskuihin ajastamalla auton latauksen halvoille yötunneille ja vkl. Jos riittää autonakku viikon ajoihin on lähes aina sähkö halpaa vkl ja silloin voi pyörittää koneet ja saunoa. Etenkin jos vastikkeeseen kuluu lämmitys. Olen säästänyt 1000€ muutaman vuoden aikana sähköstä. Jos taas haluat vakautta, ota 6kk kiinteä loka-maaliskuun ajaksi, muulloin otat pösän
T Mökkipena - Anonyymi00009
kannattaa kutsua paljon vieraita käymään, lämmittävät 100 ihmistäkin lämmittää taloa tehokkaasti.
mutta muista tuolloin että et tarjoa mitään syömistä vieraille että ei mene tappiolle. - Anonyymi00010
Varman päälle arvioiden 15000-20000 kWh. Sitten, kun selviää se oma kulutus, pienentäkää, jos tarvis. Vaikeahan se on kenenkään sähkönkulutusta arvioida, kun jokainen elää tavallaan. Itse arvioisin ensialkuun ensin yläkanttiinsa, kuin alakanttiin, kunnes näkisin toteuman. Siten on helpompi.
- Anonyymi00014
Fortum Tarkka -sähkösopimus on voimassa toistaiseksi. Asiakkaalla ja Sähkönmyyjällä on oikeus irtisanoa
sopimus kahden (2) viikon irtisanomisajalla. - Anonyymi00015
Kovin on pieniä kerrostaloja ja rivitaloja siellä päin :-)
- Anonyymi00020
Asuntokohtainen maalämpöpumppu? Erikoinen ratkaisu vähintäänkin.
Mutta tietty se sähkö tulee tavalla tai toisella maksettavaksi vaikka olisikin taloyhtiökohtainen maalämpö. Mutta ei siitä silloin mitään asuntokohtaista sähkölaskua tule. Tuskin edes asuntokohtaista "energiavastiketta", vaikka sellaisessakin talossa olen asunut, jossa oli patteriverkostossa huoneistokohtainen energiamittaus, joka toimi vähintään arveluttavasti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571