kirppu on paras

kirppufani

Siis Kirpun lasten ristikot ja helppo kirppu ja kesäkirppu ja siis kaikki värilliset selkeät isot kirppuristikot ovat niin ihania ja parhaita ristikoita... Olen vain tosi huono kun en vieläkään saa lehtiä läheskään täyteen vaikka minulla on muutama ristisna kirja jossa on ihan kaikki nimet ja muut verukkeet ihme sanoille. Ei kai sitä muuten opi kuin tekemällä vai onko jollakin keino miten ristikoita voi muulla tavoin harjoitella?

5

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pena

      "...ja muut verukkeet ihme sanoille."

      Olipas mukavasti sanottu! :-)

      Tekemälläpä hyvinkin, eli ratkomalla niitä oppii. Hyvä muisti on plussaa, ja kannattaakin kehitellä omia muistisääntöjä eri sanoille, varsinkin niille (fakki)sanoille jotka esiintyvät vain ristikoissa. Nykyään on myös aina vain enemmän semmoisia ristikoita, joissa ei paljon apukirjoja tarvita. Hoksottimia kylläkin!

      Hyvää jatkoa kirppufanille (maailman parhaan) harrastuksen parissa!

      d=)

    • Anonyymi

      Noita Kirppuristikoita ei enää näe kaupoissa. Onko lopetettu?

      • Firma on lopettanut toimintansa. Yritystiedoissa lukee:
        "Kirppu Ristikot Ky
        1599600-7
        TOIMINTA LAKANNUT"


    • Anonyymi

      Kirppu taisi olla aika suurelta osin yhden laatijan harteilla. Ko. laatija sairastui syöpään, eikä ymmärrettävästi jaksanut lehteä pyörittää. En muista nimeä enkä teidä, miten hänen kävi.
      Kirppu oli kyllä ihan loisto lehti!

    • Anonyymi

      Harmi,että lopetettiin. Kirppu oli ristikkkolehdistä paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4978
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      61
      1839
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      108
      1781
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      108
      1618
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      28
      1333
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      218
      869
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      861
    8. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      752
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      40
      744
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      51
      741
    Aihe