Kielloista sallimukseen

Anonyymi-ap

Suomalaiset vanhemmat eivät suvaitse juoksentelua ja huutoa tai riehumista.

Suomalaiset lapset käyvät kokovaltaista kieltoa.

Arvossa ensisijaisesti rauha, hiljaisuus, pohtivuus.
Riehuminen vältetään viimeiseen asti.

Onko kyse aika paljon suomalaisesta kulttuurista itsestään?

Maahanmuuttaja lapset saavat elävöidä enemmän kun suomalaiset lapset eivät saa.

Epäilemättä suomalaisilla on omat taustansa luonteen vaatimuksille ja suomalainen kasvatus on hyvin ehdoton siitä, mikä on oikein lapsille.

Voi kuitenkin tulla tilanteita elämässä, jossa lapsilta ja aikuiselta vaaditaan päinvastaisia ominaisuuksia kuin rauhallisuus, hiljaisuus.

Elämä ei voi perustua vain rauhaan ja hiljaisuuteen.
Mutta kun kyse tulee olemaan päinvastaisista ominaisuuksista, silloin vankasti iskostettu rauhaisuus vie selviytymisen mahdollisuudet.

Jottein rauhallisuus olisi kuolemiseen verrattava ominaisuus.

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja pohtivasti voi ajatella, että hyvin rauhallisessa yhteiskunnassa selviää vain nopea toimija.

    • Suomalaisessa kulttuurissa ei ole koskaan kielletty lapsia kokonaan riehumasta. Lapsilla on omat leikkinsä metsissä ja leikkikentillä, joita aikuiset eivät ohjaa. Kukaan ei ole koskaan komentanut lapsia olemaan hiljaa kesken ulkopelien taikka uinnin jne. Sen sijaan riehumista kotona, kylässä ollessa, ravintolassa, autossa, linja-autossa, junassa taikka missään muodollisessa tilaisuudessa ei katsota hyvällä. Lasten leikeille on aikansa ja paikkansa. Lapsetkin sen tietävät. Samalla tavoin aikaihmisten maailmassa ovat omat aikansa ja paikkansa tietynlaiseen toimintaan. Näiden ymmärtäminen on sivistystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      637
      1337
    2. 97
      1139
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      190
      852
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      312
      791
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      219
      739
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      703
    7. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      661
    8. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      225
      615
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      610
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      551
    Aihe