Linuxin käynnistysongelma

Anonyymi-ap

Olen ihan uusi Linuxin kanssa, joten pahoittelut, jos kysyn tyhmiä.

Yritin asentaa Arch Linuxin UEFI-tilassa LUKS2-salatulle Btrfs-levylle siten, että rootilla on useita alitaltioita, /boot on erillisellä EFI-osiolla ja Secure Boot on käytössä omilla avaimilla.

Lisäksi haluaisin, että initramfs avaa salauksen TPM2:n avulla vain silloin, kun PCR-arvot täsmäävät, mutta muuten pyytää salasanan.

Asennuksen jälkeen järjestelmä käynnistyy vain, jos boottaan USB-tikulta ja ajan cryptsetup open-komennon käsin ennen kuin ketjutan käynnistyksen EFI Shellistä.

Missä kohtaa olen todennäköisimmin mokannut? Olen kokeillut päivittää mkinitcpio.conf:n HOOKS-rivin, asentanut systemd-bootin uudelleen, regeneroinut Unified Kernel Imagen ja tarkistanut, että UUID:t näyttävät oikeilta.

En kuitenkaan ymmärrä, miksi käynnistys epäonnistuu vasta siinä vaiheessa, kun initramfs yrittää löytää rootin. Toivottavasti tässä on joku yksinkertainen juttu, jonka aloittelija on voinut tehdä väärin.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Se aloittelija on vaan haukannut liian suuren palan.

    • Anonyymi00002

      Aloittelijalle olisi ehkä ollut hieman kunnianhimottomampi ensimmäinen projekti kuin rakentaa lähes oppikirjaesimerkki yritystason käynnistysketjusta.

      Jos järjestelmä käynnistyy vasta sen jälkeen, kun avaat LUKS-säilön käsin, ongelma on lähes varmasti siinä, ettei initramfs tiedä mitä sen pitäisi avata tai millä tavalla. Pelkkä UUID:n oikeellisuus ei riitä, jos kernelin komentorivillä, initramfsin asetuksissa ja käynnistyslataimen määrityksissä viitataan eri asioihin.

      Kannattaa myös tarkistaa, ettei "olen regeneroinut kaiken" tarkoita sitä, että regeneroit vanhan UKI:n, jota firmware ei edes käynnistä. Se on yllättävän yleinen temppu.

      Ja pieni vinkki jatkoon: jos kysymyksessä esiintyy enemmän lyhenteitä kuin kokonaisia sanoja, kyse ei yleensä enää ole "apua aloittajalle" -tasoisesta ongelmasta vaan siitä, että olet onnistunut hyppäämään suoraan syvään päähän.

    • Anonyymi00003

      Onko /etc/crypttap oikein ja tehty uusi initramfs?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      730
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      702
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      412
    18. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      74
      404
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe