Minulla on 4mm paksu sileä kihlasormus ja omasta mielestäni vihkisormuksen tulisi olla samanpaksuinen. Eli koko höskä onkin sitten jo 8mm. Onko kokemusta onko tämä liikaa? Ajattelin kyllä että pitäisikö hankkia ohuempi vihkisormus ja siihen passaava "kihlasormus". Vai meneekö turhamaiseksi? Eli onko muut tehnyt näin. Tiedän kyllä että voisin laittaa kihlasormuksen kaappiinkin, mutta ainakin tällä hetkellä tuntuu, että haluaisin pitää kumpaakin sormusta...
kihlasormus vaihtoon?
8
3070
Vastaukset
- Björk
Kun menin naimisiin, ei ollut varaa ostaa kuin sileät sormukset. Myöhemmin teetin kivisormuksen vihkisormuksesta (olivat vaihtaneet myös rungon). No, nuo ovat niin paksut sormukset - yhteensä 8mm, että välillä käytän 2 mm paksua sormusta, jonka tingin mieheltäni myöhemmin lahjaksi. Ei minusta ole turhamaista vaihtaa kihlasormusta, että on mukavampi pitää sormuksia.
- Björk
Hankin ehkä sileän 2 mm sormuksen tämän uuden, ohuen kivellisen lisäksi. Sitten on 2 sormusta, kuten haluaisinkin. Käytännöllisempi pitää 2mm 2mm kuin 4mm 4mm. Onnea sormuskauppaan!
- miilaz
Itselläni ja kihlatullani on 6mm kihlasormus ja haluan ehdottomasti samanlaisen kun ensi jouluna mennään naimisiin. Sulhaselleni tulee hieman ohuempi.
- sormus kapeampi
Mulla on vihkisormus 5 mm ja kihlasormus kapeampi. Kokeilin samanlevyistä ja tuntui tosi muhkeilta sormessa, näyttävä kyllä, mutta ei käytännöllinen pitää. Vaihdoin nykyisen kihlasormukseni äskettäin uuteen 2 mm timanttirivariin, joka on yhtänäisen näköinen vihkisormukseni kanssa, vaikka onkin kapeampi. Sopivat tosi kauniisti yhteen. Sovittele eri malleja ja leveyksiä, kyllä sen silmä näyttää miten ne sopii yhteen ja millanen on leveämpi tai ohuempi pitää.
- elokuun morsrian
ite en vaihtaisi kihlasormustani vaikka se olisi millainen, itselläni 4mm tavallinen sileä sormus. sormuksella on tunne arvoa koska miehelläni on samanlainen! vihkisormukseni tulee olemaan 5mm yksinkertainen timantti sormus!
- elokuun morsian
itse en vaihtaisi kihlasormustani vaikka se olisi millainen tahansa.. mulla on 4mm leveä tavallinen kultainen sileä sormus. samalainen on miehelläni.
mielestäni sormuksella on tunnearvoa onhan se merkki rakkaudesta! vihkisormukseni tulee olemaan 5mm leveä yksinkertaisen kaunis timanttisormus. enkä todellakaan halua kolmatta sormusta niiden väliin tai viereen.. ei mielestäni sovi yhtää... onha meillä ihmisillä muitaki sormia pitää sormuksia. mut makuasioista ei voi kiistellä! - turhamainen
Pitää miettia tarkkaan nuo jutut. Onhan se tosissaan mahdollisuus, että ottaakin sitten kihlasormusta kapeamman vihkisormuksen. Makuasioita. Ei auta kun testailla :)
- Sussu
Ite oon tässä vaihtamassa vihkisormustani jopa. :) Sillon ku mentiin kihloihin, laitettiin sellaset tavalliset, aika kapeat kultakihlat ja naimisiin mennessä rinnalle tuli samanlevyinen kultasormus kolmella pikku timantilla. Miehelle ostettiin uusi, valkokultainen rinkula sormeen, ja nyt haluan ite vähän samanoloisen, timanteilla vain. Olis yhtenäisempi tyyli, ja toisaalta oon enempi valko- kuin keltakultaihminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4412604Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142450Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521485Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841154Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4311074Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056- 155932
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41918- 56869
- 79855