Naapurissa on aktiivisia lapsia, kovasti pelailevat ja ilmassa on frisbeetä, ja monen kokoisia palloja. Pelipaikka on vaan meidän talon viereisellä pienellä nurmikkoalueella ja pallot jytisevät seinään, frisbeetä löytyy katolta ja kukkapenkistä, ikkunoihinkin on kopsahdellut.
Koskaan kukaan ei tule hakemaan pihalle syöksyneitä pelivälineitään. Olen viskonut niitä takaisin heidän pihalleen.
Nyt vain tuli ajatus, että saanko pitää nämä itselläni, en palauttele ?
Koskaan kukaan ei tule hakemaan pihalle syöksyneitä pelivälineitään. Olen viskonut niitä takaisin heidän pihalleen.
Nyt vain tuli ajatus, että saanko pitää nämä itselläni, en palauttele ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt vain tuli ajatus että mikä onkaan näin turhan aloituksen pointti ?
RyZZä siellä hädissään huutelee, kun esineet nykyään öisin lentelevät Pietarin taivaalla.
Entäpä kun osuus ikkunaan niin että se ikkuna särkyy? Tai seinään tulee kovaa tulleista esineistä jälkiä? Tai osuus jotakuta ihmistä päähän Tai kaulaan pahasti?
Voitte keskustella naapurin kanssa. Voitte näyttää kuvia aiheutuneista, ja lakatkaa heittämästä takaisin nämä frisbeet sun muut.
Nyt vain tuli ajatus, että tälläkin saa palstaa aktivoitua....
Et tietenkään saa pitää niitä itselläsi, koska ne on muiden omaisuutta vaikka kuinka päätyisivät pihallesi eikä niitä kukaan hakisi. Ne on siitä huolimatta muiden kuin sinun omaisuuttasi joten et tietenkään saa noin vaan pitää niitä. Se, että niitä päätyy vahingossa sinun pihallesi ei millään tavalla anna sulle oikeutta omia niitä itsellesi.
Ei se omimista ole jos niitä pitää eli säilyttää pihallaan.
Mitä oikein hourit? Jos joku säilyttää omia tavaroitaan omalla pihallaan niin ei se millään tavalla vähennä omistusoikeutta niihin tavaroihin.
Eihän tuossa mitään sellaista väitettykään.
Meillä sama ongelma. Pallot tulee vauhdilla pihalle, ja yleensäki se melu on korvia huumaava.
Joskus kyllä miettii, miksei vanhemmat joskus voisi hillitä sitä kiljumista?? Ymmärrän normi äänet, mutta kun on välillä ihan tarpeetonta kiljumista kurkku suorana!
Nauti siinä sitten kesäpäivästä omalla pihalla, kun kakarat huutaa ja trampoliinit kitkuu ja natisee korvia särkevästi!
Käynyt kyllä niin huono tuuri naapurin kanssa. Aiemmin oli lapsiperhe, joiden tenavat teki vaikka mitä kiusaa. Kasvoivat, niin kaikki rauhoittuivat. Rakensivat sitten omakotitalon ja muuttivat pois. Tilalle tuli perhe, joilla taas näitä kiljukauloja, eli kaikki alkoi alusta. Nämä tenavat kylläkään eivät kiusaa tee, esimerkiksi ovikelloja soittelemalla.
Ja joo, en muuta pois, kun oma talo ja ikää ihan hyvin. Asun tässä loppuelämäni ja toivon, että seuraavat naapurit ovat joko lapsettomia tai jo lapsensa kasvattaneet.