Mitä järkeä on yleensä ottaa ulkomaalaisia kun on palkanmaksuvelvollisuus. Suomalaisia työttömiä saisi ilmaiseksi. Valtio elättää ne ja kyllä nekin poimii 9€ päivärahalla jonka yhteiskunta maksaa jotain kun eivät menetä tukiaan.
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Näinpä. Lehteen vielä juttu hyväntekijänä joka antaa ahkerille nuorillekin töitä ja mahdollisuuksia.
- Anonyymi00002
Kyllä sillä jos työtön itse poimii omin nokkineen sangollisen mustikoita ja myy ne tapahtuu seuraavaa. Toimeentulotuki vähenee myyntihinnan verran ja työtyömyyskorvaus katkeaa koska hän on nyt marjayrittäjä. Helpoin tapa tienata työttömälle on juurikin tavoitella tuota 9€ päivärahaa.
- Anonyymi00003
Hiton passivoiva tämä uusi Kokoomuksen ja Persujen laatima kannustusmuoto
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Hiton passivoiva tämä uusi Kokoomuksen ja Persujen laatima kannustusmuoto
Tienaa kunnolla tai älä ollenkaan.
- Anonyymi00006
Anonyymi00004 kirjoitti:
Tienaa kunnolla tai älä ollenkaan.
Kyllä. Nämä on hauskoja kun joku miljonäärin poika ketoo: En jaksanut notkua ostarilla vasn tilasin ( isin rahoilla) vaatteita Kiinasta ja perustin oman vaaremerkin.
- Anonyymi00005
Ne suomalaiset työttömät täytyisi ensin saada sinne pellolle. Pitäisi mennä hyvissä ajoin aamulla kyselemään ennen kuin ehtivät korkkaamaan pullonsa
- Anonyymi00007
9€ ”työntekijät” ei poimi kyllä hevonvxttua!
- Anonyymi00008
Ite en kyllä tekisi muuta kuin söisin mahani täyteen mansikoita tuolla 9 euron rupurahalla. Pari laatikkoa ainakin massuun ja pellon reunaan sitten ruokaperräisille.
- Anonyymi00009
Eikä kyllä kuulu yhdeksällä eurolla poimiakaan, kuin vatsaansa.
- Anonyymi00010
Noi marjanpomijat yrittävät luikerrella Suomeen. Naapurissa asuu venakko joka on tehnyt juuri näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721116
- 651080
- 61862
- 93837
- 43697
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois237694- 50608
- 68602
- 40580
- 21574