Pinskut leireilevät Sumiaisissa

Pinskujen kansainvälinen kesäleiri Ystävyyden ja rauhan metsä 2026 on lähestymässä loppuaan Äänekosken leirikeskuksessa Kangaslammella, Sumiaisissa.
Tšekin Sumperkista saapunut valtuuskunta on huojentunut päästyään läkähdyttävistä helteistä raikkaan viileään, suomalaiseen ”sademetsään”.
Mitä nämä pinskut oikein ovat,en ole ennen kuullutkaan?
29278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ne on ääniä sun pääsi sisällä

Äänestä

Tunnetuin "Pinsku" on vuonna 2002 syntynyt helsinkiläinen tubettaja ja somevaikuttaja Pinja Sanaksenaho. Hän aloitti videoiden tekemisen jo 11-vuotiaana ja on nykyään yksi Suomen seuratuimmista somestaroista.

Äänestä
  • Jännää kääkk ei se alennu äkin takapajulaan tulemaan

    Äänestä

Missä perä kammarissa olet ikäsi asunut?????

Äänestä
  • Sinähän sen tiedät äipän pikkunen

    Äänestä

Pinsku on ihku!

Äänestä

Suolahden Pinskut on yök,yök,yök

Äänestä

Kommareita

3Äänestä

hesan pinsku paikalla?

Äänestä
  • Älä naurata

    Äänestä

Ystävyyden ja rauhan metsä kuulostaa lumoavalta.

Äänestä
  • Onhan siellä naispari pian pusikossa ääntelemässä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Onhan siellä naispari pian pusikossa ääntelemässä.

    Kääkö katteeks toiset saa sinä et

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kääkö katteeks toiset saa sinä et

    Ei ainakaan näiden takia.

    Äänestä

  • Joo todellakin, lihavat Suolahen kommari lepakot painii alasti ja välillä hoilottavat itänaapurin lauluja kitaran rämpytyksen säestyksellä katsoen kaihoten idän aamuaurinkoon.

    1Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Joo todellakin, lihavat Suolahen kommari lepakot painii alasti ja välillä hoilottavat itänaapurin lauluja kitaran rämpytyksen säestyksellä katsoen kaihoten idän aamuaurinkoon.

    Rämpyttää reijän päällä.

    Äänestä

Olisihan se komiata nähdä nämä soidinmenot.

Äänestä

Pioneerit (Pinskut) oli Neuvostoliiton ja sosialististen maiden esikuvien mukaan toiminut järjestö, johon kuului 1970-luvulla enimmillään lähes 40 000 lasta. Melko punainen on tämä pikku pioneeritoiminta aatemaailmaltaan, toki eihän nykypäivänä kukaan haikaile tai ihannoi kommunististista Neuvostoliittoa tai sotaista Venäjää, eihän?

4Äänestä
  • Mörtissä myö kovasti ihannoidaan että haikaillaan.Z.

    Äänestä

lava haaveilee mörtistä,haka talot sopivat lavalle,siitä kulkematta radan yli repolan taloille

Äänestä
  • tule lava tänne mörttiin, otetaan vähän kalijaa tuossa puistossa. voit tuoda kiisken mukanasi sieltä slahdesta, se voi olla sulle kuskina ja nyökytellä aina välillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    tule lava tänne mörttiin, otetaan vähän kalijaa tuossa puistossa. voit tuoda kiisken mukanasi sieltä slahdesta, se voi olla sulle kuskina ja nyökytellä aina välillä.

    Ei hatsita,siellä haesoo selu ja kartonki,eikä muutenkaan kulien seura kiinnosta.SLAVA SUUR SUOLAHTI

    Äänestä

Kyllä saa voimaan pahoin että vielä sallitaan viattomien lasten aivopesu sairaalla aatteella ! Pieni muistutus >https://youtu.be/7yaPUL-oGjI

Äänestä

Näin sairas toiminta pitäisi olla lailla kielletty ! Miksi ei lastensuojeluviranomaiset puutu ?

Äänestä
  • Jospa ottaisit itse lastensuojeluviranomaisiin yhteyttä. Kerro sitten täällä meille kaikille, että mikä oli heidän kannanottonsa asiaan.

    Äänestä

Kaupunki antaa järjestötukea verorahoilla tähän toimintaan.
Mielestäni se on väärin.

3Äänestä

SLAVA pinskuille

Äänestä

Pioneeritoiminta on lasten sairasta aivopesua ! Lenin sanoi " antakaa minulle lapsi vähäksi aikaa niin hän on oleva bolsheviikki lopun elämänsä . . .🤬

1Äänestä
  • Mitenkäs tuo uskovaisten touhu..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pinskujen kansainvälinen kesäleiri Ystävyyden ja rauhan metsä 2026 on lähestymässä loppuaan Äänekosken leirikeskuksessa Kangaslammella, Sumiaisissa.
Tšekin Sumperkista saapunut valtuuskunta on huojentunut päästyään läkähdyttävistä helteistä raikkaan viileään, suomalaiseen ”sademetsään”.
Mitä nämä pinskut oikein ovat,en ole ennen kuullutkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu