Apurahat on jaettu

Anonyymi-ap

Taiteilijoiden apurahoja ollaan taas jaettu ja 321 taiteilijaa saa nauttia apurahoista, jotkut jopa 5 vuotta. Mutta ovatko apurahat oikea tapa rahoittaa taiteilijoita, eiväthän apurahat kohtele taiteilijoita tasa-arvoisesti ja yhdenvertaisesti?

https://www.taike.fi/fi/myonnetyt-apurahat/valtion-taiteilija-apuraha-321-taiteilijalle-11-uutta-taiteilijaprofessoria

Kansanedustaja Tere Sammallahti lakkauttaisi taiteilijoiden apurahat ja säästäisi näin ylivelkaantuneen valtion rahoja. Sammallahti pitää erikoisena sitä, että omillaan toimeentuleva taiteilija joutuu maksamaan ikään kuin lunnaita samalla alalla toimivalle joka ei itse pärjää omalla työllään.

Mitä palstan huippuammattilaiset ovat mieltä apurahoista, pitäisikö ne lopettaa kokonaan vai muuttaa tukien muotoa siten, että ne kohtelisivat taiteilijoita tasa-arvoisemmin, vai jatkaa nykyiseen malliin?

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Apurahat voisi poistaa kokonaan ja muuttaa kaikki kulttuurialat normaaleiksi ammattialoiksi. Eihän työtään osaamaton kokkikaan saa ruoka-annoksiaan myytyä, mutta ei häntä silti rahoiteta apurahoilla, joten miksi kulttuurialoilla näin toimitaan?

      Onko kulttuurialat jotenkin politisoitu, kun sinne lapataan julkista rahaa roppakaupalla?

    • Anonyymi00002

      Ei pysy vesi kaivossa kantamalla.

    • Anonyymi00003

      Miten nämä taiteilijat kehtaavat vaatia julkista rahaa työlleen kun valtion kohta konkurssissa? Eikö ne työt kelpaa mihinkään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1256
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1025
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      943
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      56
      904
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      781
    6. 65
      768
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      716
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      625
    Aihe