Meidän pihaamme saapui eilen tuhansien ampiaisten parvi ja majoittui keskelle pihaa korkeaan mäntyyn vanhaan tikan koloon noin 20 metrin korkeudelle. Osa on varmaan puun sisällä mutta myös ulkopuolella on valtava "mätäs". Mietityttää, pitäisikö pyytää jonkun asiantuntijan hävittämään pesä (kuka olisi sellainen asiantuntija?), koska pelottaa, että ne saattavat hyökätä sieltä jostain syystä. Itse saattaisi päästä sisälle pakoon, mutta koiran ollessa yksin ulkona se ei pääse mihinkään.
ampiaiset valtasivat pihan
3
578
Vastaukset
- Tea
Ettei tämä yhdyskunta vain ole jonkun tarhasta karannut?
Meidän pihalle eksyi joku vuosi sitten myös tuollainen yhdyskunta. Eräs lähellä oleva mehiläistarhuri haki koko komppanian parempiin hoiviin.
Sehän menee niin,että mihin kuningatar menee,sinne menee koko parvi.
Koita ottaa selville missä on lähin tälläinen kasvattaja ja ota yhteyttä häneen,jos hän hakisi elukat pois.
Koiraa ei todellakaan kannata päästää parven lähelle.Tälläisen lauman pistokset voivat tappaa.- cat70
ne kuitenkin olleet mehiläisiä eikä ampiaisia...
- mehiläistenhoitaja
cat70 kirjoitti:
ne kuitenkin olleet mehiläisiä eikä ampiaisia...
Ota yhteyttä mehiläistahaajiin. Löydät netistä kyllä tietoa. He kyllä käyvät hakemassa yhdyskunnan mielellään.
Mehiläiset eivät hyökkää koiran kimppuun, eivätkä muuhunkaan. Etsivät vain uutta kotia ja ovat niin kauan levottomia, kun se löytyy.
www.elainpalsta.fi käy keskustelupalstalla. Siellä ainakin on mehiläisenhoitajia useampikin palstalla. Kerro vain paikkakunta ja he ottavat Sinuun yhteyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859