Ranskalaisen parvekkeen kaide

Susanna

Meille on tulossa puutaloon yläkertaan 2-ovinen ranskalainen parveke. Kaidemalli on vain vielä kysymysmerkki. Onko kellään hyviä ideoita tai valmiita esimerkkejä? En ole vielä edes tietoinen mistä tuollaisia esim. metallisia kaiteita edes voisi tiedustella?

2

4997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emily

      Meillä on paljon metallikaiteita, joiden raaka-aineet on ostettu ihan rautakaupasta että Rusticasta Vantaalta (www.finnrustica.fi), sivuilla näet kaidemalleja ja ideoita. Monet mallit ovat melko romanttisia ja meilä tuli hieman yksinkertaisempia, joka kolmas pinna oli sellainen jossa pallo keskellä, muut suoria. Kaiteet maalattiin lähes mustiksi. kaidepuu tehtiin pyöreästä mäntytangosta joka petsattiin tammensävyllä. Näin siis sisällä portaissa mutta samalla systeemillä on tulossa niin ison parvekkeen kuin ranskalaisenkin kaide. Meillä mies hitsaa ne itse, mutta kysele tarjouksia metallityöliikkeistä. Rusticakin toimittaa valmiita, mutta tulee taatusti paljon kalliimmaksi. Puutalossahan voisi olla myös puukaide vai?

    • lis

      Lumon tietää kaiteista kaiken ja paljon muutakin parvekkeista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5842
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      47
      5338
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3663
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      95
      3327
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe