Vanhaa tai edes käytettyä omakotitaloa ei kannata ostaa, koska lähes poikkeuksetta kyseisten kohteiden pyyntihinnalla tekee samalle seudulle uuden omakotitalon.
Rakentakaa
uusi talo
71133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rakentamissa vain tuuppaa hermot menemään ja budjetin hallinta on vähän niin ja näin...
Meneehän ne hermot ja budjetit jos ei tee kunnollista etukäteissuunnitelmaa.
1. Osta tontti käyttäen apuna mahdollisesti asiantutevaa tyyppiä. Hinta e. 80keur
2. Osta avainmetkäteen paketti. Hinta e. 140keur
3. Varaa liittymiin 10keur
4. Varaa maarakentamiseen (asiantuntijan avustuksella) e. 30keur
5. Varaa pihapiirin tekemiseen 5keur
---------------
Budjetti: 265keur, eikä heitä montaa tonnia suuntaan tai toiseen.
Hermot ei mene kun ei tarvii itse johtaa projektia mistä ei mitään tajua. Nimi pariin lappuun ja itse vaikka lomailemaan kuukaudeksi talopaketin saavuttua pihaan.
6kk sitten ostettiin tontti ja nyt on jo pari kuukautta asuttu uudessa talossa. Kiinteistövälittäjä kävi arvioimassa myyntihinnaksi 30-40ke enemmän mitä rakentamiseen meni. En siihen itse usko, mutta pankissa kuitenkin uskoivat ja lainojen vakuudet sen mukaan.
ainakin PK-seudulla ja lähikunnissakin alkaa olemaan tontit kortilla. Ja toisaalta tonttien hinnat ovat vielä kovemmat kuin omakotitalojen hinnat... mihin sitä sitten oikein rakentaisi?
Rantsilan kunnasta. Mainostavat kovasti lehdissä. Tontti maksaa euron. Liittymät sisältyy hintaan. Eipä ole turhan kallis.
Kyllä pk-seudulta löytyy rakentamiskelpoista, jopa hyvää maapohjaa vaikka kuinka paljon. Asia nyt vaan sattuu olemaan siten että maanomistajat ei myy tai vaikke ne myisivätkin kaupungit eivät myönnä alueille rakennuslupia. Mm. Nurmijärvellä täytyy olla vähintään hehtaari että voi edes hakea lupaa rakentamiselle .....Miksi ?
Nro 1. Kaupunkien johdossa on sellaista porukkaa, jotka eivät haluat että tavalliset kansalaiset voisivat asua omakotitaloissa. Kansalaiset pysyy nöyrinä kun he asuvat päälekkäin kerrostaloissa, joissa kukaan ei oikeasti viihdy.
Nro 2. Kaupungit saavat näin tuloja huippukalliiden tonttien myynnistä.
Nro 3. Asukkaiksi halutaan vain hyvätuloisia kansalaisia (vrt. Vantaan pistelasku. Jos nettotulot yhteensä yli 70keur vuodessa saa täydet pisteet. Tämä tarkoittaa että molempien tulisi ansaita reilut 50keur vuodessa bruttona. Kuinkahan paljon sellaisia perheitä löytyy??)
Nro 4. Valtiovalta ei puutu peliin vaikka sillä olisi siihen valtaa ja voimaa laittaa kaupungit aisoihin.
Eihän tämä asuntojen ja tonttien korkea hintataso ole kenenkään tavallisen työssäkäyvän ihmisen ilo tai hyöty.
Jos verrataan vaikka tanskaan tai hollantiin niin maat ovat kooltaan noin uudenmaanläänin kokoisia ja esim. holannissa asuu noin 11milj. ihmistä ja valtaosa asuu omakotitaloissa tai niihin verrattavissa olevissa asumuksissa.....mutta pk-seutu on niin tiheästi rakenettu ettei tilaa enään ole....vain onkohan :)
Kaiken maailman rapakoita myydään älyttömillä hinnoilla, vaikka vieressä olisi ihan kunnollistakin maata.
Eiköhän kuitenkin kaikkien etu ole että kansantalous voi hyvin ja sehän riippuu hyvin monesta tekijästä. Nykyinen järjestelmä tai menettelytavat on täysin kommunistisia tai sitten ääri oikeistolaisia.
No saahan noita tontteja nykyisinkin tuohon satkun hintaluokkaan. Sitä satkuakin kuin vain saa maksella piiitkään.....
Niin sanottakoon nyt että asun omassa talossa, joka on maksettu jo kauan sitten. Ottaa vaan pattiin tällainen ihmisten kusetus. Kalliita tontteja lähdetään karkuun nummi-pusulaa ja mäntsälää myöten ja sitten ajetaan kumpainenkin omalla autolla joka ikinen aamu töihin ja takaisin useita kymmeniä kilometrejä. Tarttis varmaan jonkun tehdä jotain, eikä vain ehdotella rakkauslomaa, kuten eräs laulajanakin tunettu kansanedustajamme. On tässä maassa jotain vähän tärkeämpiäkin asioita hoidettavana.
on tosiaan maata vaikka muille jakaa. "Maalais" serkut pikkasen ihmettelee kun tulevat ensimmäistä kertaa käymään. Ovat päässään kehiteleet ties mitä getto kuvitelmia ja kun tulevat meille niin ihmettelevät suureen ääneen kun maisemat ovat kuin pohjanmaalla. Latokaskesta kun lähtee Espoonkeskukseen niin matkalla ei ole mitään muuta kuin peltoa ja metsää. Kaupungin päättäjillä on ruuvit löysällä kun eivät kaavoita. Monet hyvätuloiset tutut ovat myyneet rivarinsa ja rakentaneet kirkkonummelle talon. Onko se sitten kaupungin etu? Syksyllä on taas kaupungin tontti arpajaiset. Arvotaan kokonaiset 11 tonttia, huimaa.... Viimekertaisissa arpajaisissa oli yli 1000 hakijaa....