Unohtu edellisessä kysyä.. että mites on, lähteekö mopseista paljo karvaa? onko tietyt karvanlähtö ajat, jolloin lähtee enemmän? Meillä kävi kerran yks mopsi, ja sen jälkee oli joka paikka karvassa..
Entäs, tottuuko mopsit kuinka hyvin olemaa vapaana (esim.mökillä), karkailevatko omapäisyytensä takia? Minkälaisia kokemuksia..?
lisäys mopsista..
3
636
Vastaukset
- ..........
Meillä oli aivan ihana mopsi (nyt juoksentelee jo koirien taivaassa) ja siitä ainakin lähti aivan kamalasti karvaa ;) Ja vielä kun musta oli, niin karva näkyi joka paikassa. Muutenhan turkki on tosi helppohoitoinen ja pysyy siistinä.
Meidän mopsi oli kyllä yleensä pihalla (omalla ja esim sukulaisilla) vapaana, eikä se omille teilleen karannut. Ainut minne se karkaili, oli naapurin piha, naapurin täti nimittäin antoi sille aina kaikenlaisia herkkuja :) Omapäinen se meidän neiti kyllä oli, mutta kuitenkin aika helpolla tavalla. Aika äkkiä se oppi jo pentuna talon tavoille ja noudattikin jopa niitä ainakin useinmiten ;) Ottaisin kyllä itsekin mopsin jos aika vaan sallisi... mopsi pysyy hyvin pihassa,tosi uskollinen ja tosi mukavuuden haluinen
- lisää...
Mopseista, pennun kanssa etenkin tulisi mielellään viettää ainakin viikko kun se tulee uuteen kotiin. Monet ottavat lomaa töistä ja viettävät viikkoja koiran kanssa.
Mopsista irtoaa karvaa.
Mopsi vaatii koulutuksen niinkun muutkin rodut vaikka onkin pieni ja seurakoira.
On todella halukas ja viisas oppimaan, varsinkin kun on nameja tarjolla runsaasti ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2325797Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394658KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104256Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123011Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1172955Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732443Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212396Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1891648- 461619
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231286