Unohtu edellisessä kysyä.. että mites on, lähteekö mopseista paljo karvaa? onko tietyt karvanlähtö ajat, jolloin lähtee enemmän? Meillä kävi kerran yks mopsi, ja sen jälkee oli joka paikka karvassa..
Entäs, tottuuko mopsit kuinka hyvin olemaa vapaana (esim.mökillä), karkailevatko omapäisyytensä takia? Minkälaisia kokemuksia..?
lisäys mopsista..
3
647
Vastaukset
- ..........
Meillä oli aivan ihana mopsi (nyt juoksentelee jo koirien taivaassa) ja siitä ainakin lähti aivan kamalasti karvaa ;) Ja vielä kun musta oli, niin karva näkyi joka paikassa. Muutenhan turkki on tosi helppohoitoinen ja pysyy siistinä.
Meidän mopsi oli kyllä yleensä pihalla (omalla ja esim sukulaisilla) vapaana, eikä se omille teilleen karannut. Ainut minne se karkaili, oli naapurin piha, naapurin täti nimittäin antoi sille aina kaikenlaisia herkkuja :) Omapäinen se meidän neiti kyllä oli, mutta kuitenkin aika helpolla tavalla. Aika äkkiä se oppi jo pentuna talon tavoille ja noudattikin jopa niitä ainakin useinmiten ;) Ottaisin kyllä itsekin mopsin jos aika vaan sallisi... mopsi pysyy hyvin pihassa,tosi uskollinen ja tosi mukavuuden haluinen
- lisää...
Mopseista, pennun kanssa etenkin tulisi mielellään viettää ainakin viikko kun se tulee uuteen kotiin. Monet ottavat lomaa töistä ja viettävät viikkoja koiran kanssa.
Mopsista irtoaa karvaa.
Mopsi vaatii koulutuksen niinkun muutkin rodut vaikka onkin pieni ja seurakoira.
On todella halukas ja viisas oppimaan, varsinkin kun on nameja tarjolla runsaasti ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343227Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1261705
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1051192Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30944