ensimmäistä nimeä etsimme.Mielessä on käynyt mm.
Beda
Siiri
Aamu
Leea
ja Oona..
Mut lisää saa ehdotella!
Ps.Ei kolmatta nimeä!
Beda
Siiri
Aamu
Leea
ja Oona..
Mut lisää saa ehdotella!
Ps.Ei kolmatta nimeä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ehdottomasti Siiri Inkerin.
ehdottomasti paras, melkein kaikki muut on nykyään aika yleisiä. Mielestäni harvinaisemmat nimet kivempia kun ei sitten koulussakaan montaa saman nimistä samalla luokalla ja muutenkin persoonallisempaa.
Beda!
Siiri Inkeri olisi tietysti kaunis yhdistelmä, mutta Beda etunimenä, jolla kutsuttaisiin, olisi mielestäni lyhyt, ytimekäs ja ...yksinkertaisesti vain KIVA!
Beda ole juuri sellainen "muotinimi",ei löydy suomalaisesta kalenterista,on erikoinen,harvinainen ja ei suomalainen.Siis muotinimi!!Siis Neea ei ole muotinimi,niin kuin monet väittävät,löytyy kalenterista,on supi suomalainen..Mutta mikä siitä tekee muotinimen ja mikä Bedassa ei tee muotinimeä?Oona paras..
...ole Bedaa edes ruotsalaisessa kalenterissa, josta oletin sen löytyvän. Tunnen kyllä yhden iäkkään naisihmisen , jonka nimi on Beda. Oletan, että se on vanha nimi, joka vain on vuosien saatossa jätetty pois kalenterista. Niin on käynyt monille vanhoille, kauniille nimille.
Itse asiassa vanhoista hautakivistä saa hienoja nimi-ideoita.
Neeoja tiedän ja tunnen monta.
..mutta Suomessa viimeksi 1700-luvulla. Ruotsista löytyi vielä ihan hiljattain, ehkä vieläkin, riippuu varmaankiin kalenterin tarkkuudesta ja laajuudesta.
Beda on nimenä kulkenut ainakin omassa suvussani ja siksi olen sen nimen saanut.
Miksei Inkeriä ekaksi nimeksi? Nätti nimi ja tunnettu vanhoista suomalaisista tarinoista, vrt. "Inkerin virsi":
http://www.saaksmaki-seura.fi/inkeri.htm
Ehdotukseni:
Inkeri Tellervo (yhdistelmä jumalatarkauneutta: ing=ing-jumala, (f)rid=kauneus muinaisruotsissa ja suomalaista metsänneitoa=Tellervo)
Inkeri Katariina (=puhtaus; kaunis kokonaisuus)
Aamu Inkeri (söpä yhdistelmä)
Hilja Inkeri /Aino Inkeri /Inkeri Tuulikki/ Inkeri Annikki /Inkeri Metsänneito /Inkeri Orvokki(nimityylinä vanhojen suomalaisleffojen/kirjojen neidot, esim. "Laulu tulipunaisesta kukasta)
Siiri
Minustakin Inkeri olisi kaunis kutsumanimenä! Aamu saa ääneni kutsumanimeksi. Beda on kaunis ruotsinkieliselle lapselle, mutta turhan vaikea lausua ja kirjoittaa täysin suomenkieliselle.
Uusia ehdotuksia:
Aini, Asta, Armi, Aura, Alma
Saana, Salla, Sohvi, Sointu, Suvi, Sylvi
Lotta, Lempi, Lyyti, Lilja, Leila
Beata
Oili, Oivi, Olga, Olka
Siiri Inkeri sopii ehdottamisatanne nimistä parhaiten!