Kuinka suosittu se on?
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Ei kovin suosittu ainakaan Etelä-Suomessa. Illan aikana tulee ehkä yksi polkka jolloin puolet väestä lähtee kahvitauolle.
Kun oli polkkaa Pavin tanssikurssilla niin 45 minuutissa oli paita litimärkä ja henki loppumassa. Onneksi osasi varautua eli vaihtopaita mukana...
M60- Anonyymi00002
Se tarttee hyvin osata, jos sitä haluaa tanssia. Yksi kieltäytyi tanssimassa kanssani, koska oli kyse polkasta.
- Anonyymi00003
Säkkijärven polokka on ainoa mitä voi tanssia, soitannat usein epävireisiä muuten.
- Anonyymi00005
Polkan tanssiminen vaatii hyvää kuntoa, ja sopusuhtaista painoa daamilla.
- Anonyymi00010
Anonyymi00005 kirjoitti:
Polkan tanssiminen vaatii hyvää kuntoa, ja sopusuhtaista painoa daamilla.
Höpön höpön, kunnosta se on kiinni ei painosta. Tiedän eräänkin daamin joka painaa yli 80 kiloo ja vetää polkkaa siinä ku pienemmätkin.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Höpön höpön, kunnosta se on kiinni ei painosta. Tiedän eräänkin daamin joka painaa yli 80 kiloo ja vetää polkkaa siinä ku pienemmätkin.
Joo olen nähnyt ja laittanut silmät kiinni. DDD
- Anonyymi00004
MINÄ MIES TANSSIN TÄTÄ POLOKKAA
Foksipolkka ei ole virallinen tanssilaji tai musiikkityyli, vaan se on mitä todennäköisimmin yhdistelmä tai sekoitus kahdesta suositusta suomalaisesta lavatanssista: foksista (foxtrot) ja polkasta. Tanssilajien perusteet eroavat toisistaan rytmiikan ja askelluksen osalta merkittävästi.Foksin perusteetFoksi on hidas tai keskinopea paritanssi, jota tanssitaan nelijakoisessa (4/4) rytmissä.Rytmi: Hidas-hidas-nopea-nopea (S-S-Q-Q).Perusaskel: Paino siirretään jalalta toiselle pehmeästi joustavalla polvella. Foksin luonteeseen kuuluu tasainen ja rauhallinen liike eteen- tai taaksepäin, ja sitä tanssitaan yleensä myötäpäivään lavan reunaa kiertäen.Polkan perusteetPolkka on iloinen ja reipas kansantanssi, joka etenee kahdeksasosa- tai kaksijakoisessa tahdissa.Rytmi: Nopea-nopea-nopea (Q-Q-Q).Perusaskel: Polkka on jousiaskeltanssi, jossa edetään hyppivästi ja keveästi. Askellus koostuu tyypillisesti vaihtoaskeleesta tai tasajalkahypyistä.Miten nämä yhdistyvät?Koska foksia ja polkkaa tanssitaan eri musiikkeihin ja eri tempolla, niitä ei voi suoraan tanssia päällekkäin. Jos tanssit lavalla "foksipolkkana" tunnettua liikettä, kyseessä on todennäköisesti polkan ja foksin askelten vuorottelu tai tanssillinen fuusio (esimerkiksi lavatanssijumpissa käytettävä sovitus). - Anonyymi00006
Todella suosittua jos sitä osaa tanssia. Jos ei polkkaa osaa tanssia niin turha sen soittamisesta on mieltään pahoittaa kun siinä menee ehkä neljä minuuttia illasta.
- Anonyymi00007
Nykyään moni bändi myös soittaa kappaleparina yhden polkan + yhden masurkan.
Polkka on kivaa, jos sitä osaa. Mikään helppo laji se ei ole. Variaatiota ja kuvioitakin on, jos niitä haluaa opetella. Mutta jos haluaa käytännön tanssitaidon, niin ei kannata hakata päätä seinään yhden polkan kanssa. Panostaa vaikka ens alkuun tangoon ja fuskuun, niistä on enemmän iloa lavoilla. - Anonyymi00008
Polkka oli ennen niin suosittu tanssilaji, että jokaisella pitäjällä ja vähänkin suuremmalla kylällä oli oma polkkavariaatio naimaikäisille, jota osasi viedä ainoastaan sen pitäjän tai kylän omat kollit. Oman oitäjän taikka pitäjän polkkavariaation naimaikäisille tarkoituksena oli nonschalleerata naapuripitäjien ja naapurikylien naimaikäisiä poikia oman kylän taikka oman pitäjän naimaikäisten tyttöjen edessä, koska niillä ei ollut MITÄÄN mahdollisuuksia pärjätä oman kylän taikka pitäjän naimaikäisille pojille, vaikka niillä olisi ollut kuinka komiat pieksut jaloissa, koska oman pitäjän ja oman kylän polkjavariaatio pidettiin tanssien ensimmäisiin valsseihin saakka visusti salassa, että ne ei pystyis naapuripitäjän naimaikäiset pojat reenaa sitä ja hurmaamaan oman kylän naimaikäisten poikien nenien edestä naimaikäiset tytöt.
Oman kylän ja pitäjänkin tytöt olivat kumminkin NIIN huikentelevaisia, että ne räpsytteli niitä kirotunkin pitkiä silmäripsiään hyvinkin herkästi naapuripitäjien ja jopa naapuriLÄÄNIEN naimaikäisille pojille, vaikka ne ei ois osanneet edes valssia, joten oman kylän ja oman pitäjän polkkavariaatioista on jouduttu luopumaan hyödyttöminä myös senkin takia, että tytöt ovat muuttaneet snadiin. Nykyisin on kaksi valtakunnallista polkkavariaatioita nimittäin ns perinteinen hyppely ja ns moderni swingimäinen hyppely, joilla voi varsinkin halutessaan yrittää kiinnittää huomiota naimaikäisiin tyttöihin.- Anonyymi00009
Ihminen on mahdollisista teollisesti valmistetuista ja jälkiasennetuista lisäosistaan kuten esimerkiksi titaanisista tekonivelistään ja muovisista persposkistaan huolimatta villin luonnon luomus. Villissä luonnossa ravitsemusketjun huipulla on puuma, minkä saaliiksi päätyy jokainen vähänkin kompurajalkaiselta vaikuttava.
Tämän johdosta polkan luonnollinen alkuperä ei ole käytännössä voinut edes tulla luonnon tutkijoittemme mieleen, koska heillä ei juurikaan ole ollut aikaa eikä haluja perehtyä tanssilajiemme alkuperiin, koska kaikkein mieluimminhan luonnontutkijamme matkustavat apurahojen turvin tutkimaan luontoa kauhean eksoottisiin paikkoihin, joissa aikakin on ikäänkuin pysähtynyt hekelle viisitoista minuuttia ennen rantaboulewardin karaåkebaarin valomerkkiä ikuisen auringonlaskun hetkellä.
Mutta.
Mikäli luonnontutkijamme olisivat käyttäneet apurahansa rantaboulewardin karaåkebaarin sijasta siihen, mihin olivat apurahahakemuksiensa liitteissä luvanneetkin, ihmiskunta olisi jo ajat sitten tiedostanut (kollektiivisessa muistissammehan polkan alkuperäinen tarkoitus on ollut jo puuman isoisän elikkäs sapelihammastatiikerin ajoista lähtien) tarkoituksen. Nimittäin kaikille laumaeläimillehän on aina ollut ominaista, että sapelihammastatiikerin tai sen jälkeläisen elikkäs puuman saaliiksi joutumisen todennäköisyyttä on mahdollista jopa jonkin verran pienentää reippaasti hyppelemällä elikkäs polkalla, koska puuma kyttää saaliikseen kaikkein vaivalloisimmin hyppeleviä elikkäs elikkäs vähiten korkimmalla loikalla polkkaavia, jollainen on napsittavissa popsittavaksi kaikkein pienimmällä vaivalla.
Luonnon laumaeläimistä ihminen on kuitenkin kasvanut sapelihammastatiikerin ajoista lähtien kaikkein pahiten vinoon, jotenka nykyisin polkkaa loikkaavien tarkoituksena on osoittaa heitä saalistaville puumille kelpoisuutensa eli polkkaa loikkivat suorastaan toivovat, että puuma nappaisi heidät saaliikseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va641780Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661189- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu16859- 81636
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa92595- 45528
- 47505