Taloyhtiömme hallituksessa ei ole yhtään osakkeenomistajaa. Eikö olekin erikoista? Kaikki hallituksen nykyiset jäsenet ovat ei-osakkeenomistajia. Jonkin sortin ennätys tämäkin.
Erikoisuudet jatkuvat kun paljastetaan, että kaikki taloyhtiön hallituksen pätökset tekee puheenjohtaja yksin. Jonkin sortin ennätys tämäkin.
Miten edellä oleva voi ylipäänsä olla mahdollista? Eihän yksi ihminen voi tehdä kaikkia hallituksen päätöksiä! - Siten, että taloyhtiömme hallitukseen kuuluu yhtiöjärjestyksen mukaan vain 3 jäsentä. Minimimäärä siis. Kaksi viikkoa yhtiökokouksen jälkeen yksi jäsenistä jättäytyi pois hallituksesta, joten hallitukseen kuuluu nyt 2 jäsentä eli 1 puheenjohtaja ja 1 varsinainen jäsen. Kahden hengen hallitus. Yhtiöjärjestyksen vastainen tilanne, mutta hallitus on päätösvaltainen kaksijäsenisenä.
Jokaisen päätöksen, joka kahden hangen hallituksessa menee äänestykseen, voittaa puheenjohtajan mielipide. Puheenjohtaja päättää käytännössä yksin jokaisesta asiasta. Ei kannata äänestää, kun tasaääni-tilanteessa puheenjohtaja voittaa.
Tämä varoittavana esimerkkinä, että missä tahansa taloyhtiössä yhtiöjärjestys kannattaa muutta niin, että hallitukseen kuuluu aina yksi varajäsen, joka voidaan ottaa hallitukseen, jos yksi luopuu paikastaan omista syistä tai kuolema korjaa. Ei ole ideaalitilanne, että taloyhtiön asioita hoitaa ensi vuoden yhtiökokoukseen asti 11 kk:n ajan kahden jäsenen hallitus, jossa puheenjohtaja tekee käytännössä yksin kaikki päätökset. Tilanne ei ole osakkaiden edun mukainen varsinkaan, kun kumpikaan hallituksen jäsenistä eli puheenjohtaja tai varsinen jäsen eivät ole osakkeenomistajia.
Osakkaiden kannattaa miettiä vakavasti ja tarkasti, kenet hallitukseen valitsevat. Typerin ehdotus on perinteinen "nykyinen hallitus jatkaa". Älkää koskaan antako nykyisen hallituksen jatkaa, jos porukassa ei ole ainuttakaan osakkeenomistajaa. Järki käteen, eläkeläiset.
Erikoinen taloyhtiön hallitus
31
168
Vastaukset 31
- Anonyymi00001
Minkä kokoinen taloyhtiö on kyseessä, jos 11 kk:n ajan hallintoa pyörittää kahden henkilön hallitus? Joku ihan pikkurivari?
Ei sentään. Taloyhtiössämme on 50 huoneistoa. Tämän kokoisessa taloyhtiössä kahden hengen hallitus (käytännössä puheenjohtaja päättää yksin kaikesta) on jopa aika pelottava tilanne. 50 huoneiston yhtiössä vuosikorjausbudjettikin on sen kokoinen, että 30000 €:n korjausmääräraha yhden henkilön hallinnassa, joka ei ole edes osakkeenomistaja, on erikoinen tilanne.- Anonyymi00002
Vaaralliseksi tilanne muuttuu vasta, jos ja valitettavasti kun hallituksen puheenjohtajana on narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä henkilö, jonka käytöksessä on psykopaatin piirteitä. Tällainen henkilö pyörittää nyt omaa showtaan seuraavaan yhtiökokoukseen asti 11 kuukauden ajan.
Miettikään omassa taloyhtiössänne hallituksen koko niin, ettei näin voi käydä! 3 jäsenen hallitus ilman varajäsentä on liian pieni hallitus 50 huoneiston yhtiöön. Vaikka hallitus on päätösvaltainen kahden ollessa läsnä, ei taloyhtiön hallintoa olla tarkoitettu tai haluttu kahden ei-osakkeenoistajan käsiin, joista toinen on narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä henkilö, jonka käytöksessä on psykopaatin piirteitä.
Mutta hei, "Vanha hallitus jatkaa!" tietävät talon eläkeläisjoukko yhtiökokouksessa joka vuosi.
- Anonyymi00003
Ap vain otetut lääkkeet auttaa.
Nyt keräät vaivihkaa riittävästi osakkaita ja kutsut kokoon ylimääräisen yk:n jossa hallitusta täydennetään tai vaihdetaan. Valitsette pari sellaista jäsentä, joita sinä et ole diagnosoinut narsisteiksi.- Anonyymi00008
Noin se menee:
"Hallitus on lain mukaan päätösvaltainen, kun paikalla on yli puolet jäsenistä, jos yhtiöjärjestyksessä ei edellytetä suurempaa määrää. Määrä lasketaan hallitukseen valituista jäsenistä. Mikäli hallitus on edelleen päätösvaltainen jäljelle jääneiden varsinaisten jäsenten perusteella tai varajäsenellä täydennettynä, ei ylimääräistä yhtiökokousta tarvitse kutsua koolle hallituksen täydentämiseksi. Tällöin uuden hallituksen jäsenen valinta voidaan jättää seuraavaan yhtiökokoukseen. Jos hallitus ei eroamisen johdosta ole enää päätösvaltainen, on yhtiökokous kutsuttava koolle päättämään hallituksen täydentämisestä. - Kirjoittaja on Kiinteistöliiton lakimies."
Eli jos 3 hengen hallituksesta lähtee yksi jäsen pois, hallitus voi lain mukaan toimia vaikka 12 kk seuraavaan yhtiökokoukseen asti kahden hengen voimin eli 1 puheenjohtaja ja 1 jäsen. Koska puheenjohtajan ääni ratkaisee äänestyksessä, pyörittää nykyinen puheenjohtaja käytännössä yksin taloyhtiötämme ensi vuoden varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Paitsi jos 10 % osakkaista vaatii koolle ylimääräisen yhtiökokouksen täydentämään hallitusta.
Omaa kieltään kertoo se, että nykyinen puheenjohtaja ei näe tarvetta täydentään hallitusta yhtiöjärjetyksen mukaiseksi, vaan kokee aivan hyvin voivansa yksin pyörittää showta ensi vuoden kesään asti.
Se, että nykyinen hallitus ei halua täydentään hallitusta paljastaa, että meno ja meininki ei ole aivan sellaista, mitä osakkaat toivovat. Valitettava tilanne. - Anonyymi00014
"Ap vain otetut lääkkeet auttaa."
Jos joku on oikeasti narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä henkilö, kai sen saa sanoa? Yhtä lailla jos joku on 50 kg yllipainoinen, kai häntä saa kutsua ylipainoiseksi? Jos asia on fakta ja totta, mitä sitä peittelemään.
Hallituksemme PJ on narsisti. Tämä on fakta, mutta ei tämän ketjun ydin. Tämän ketjun punainen lanka on se, että "Muuttakaa yhtiöjärjestyksenne niin, että näin ei voi käydä!"
Vaikka laki sallii yhtiöjärjestyksen vastaisen hallituksen (kunhan se on päätösvaltainen) työskentelyn seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, se ei ole osakkaiden edun mukaista.
Kukaan ei valinnut nykyistä puheenjohtajaa yhtiökokouksessa pyörittämään yksin taloyhtiön hallintoa, kuten nyt on käynyt. Hallitukseen valittiin 3 henkilöä, jotka yhdessä hoitavat asioita. Ei kahta henkilöä, jonka kaikki päätökset PJ käytännössä pystyy tekemään nykyisessä tilanteessa, kun hallituksessa on yksi henkilö vähemmän. Aikamoinen sudenkuoppa lainsäädännössä tämä tilanne, että valta on yhdellä henkilöllä. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
"Ap vain otetut lääkkeet auttaa."
Jos joku on oikeasti narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivä henkilö, kai sen saa sanoa? Yhtä lailla jos joku on 50 kg yllipainoinen, kai häntä saa kutsua ylipainoiseksi? Jos asia on fakta ja totta, mitä sitä peittelemään.
Hallituksemme PJ on narsisti. Tämä on fakta, mutta ei tämän ketjun ydin. Tämän ketjun punainen lanka on se, että "Muuttakaa yhtiöjärjestyksenne niin, että näin ei voi käydä!"
Vaikka laki sallii yhtiöjärjestyksen vastaisen hallituksen (kunhan se on päätösvaltainen) työskentelyn seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, se ei ole osakkaiden edun mukaista.
Kukaan ei valinnut nykyistä puheenjohtajaa yhtiökokouksessa pyörittämään yksin taloyhtiön hallintoa, kuten nyt on käynyt. Hallitukseen valittiin 3 henkilöä, jotka yhdessä hoitavat asioita. Ei kahta henkilöä, jonka kaikki päätökset PJ käytännössä pystyy tekemään nykyisessä tilanteessa, kun hallituksessa on yksi henkilö vähemmän. Aikamoinen sudenkuoppa lainsäädännössä tämä tilanne, että valta on yhdellä henkilöllä.Narsistille tilanne on toki mieluisa. Mieti mikä tuuri ja sattuma, että pari viikkoa yhtiökokouksen jälkeen yksi jäsen poistuu ja hallitukseen jäävät kahdestaan PJ ja yksi hallituksen jäsen. Vallantunteesta nauttiva narsisti saa elää unelmaansa.
Ei ihme, ettei hallitus ole nähnyt tarvetta kutsua koolle ylimääräistä yhtiökokousta täydentämään hallitusta yhtiöjärjestyksen mukaiseksi. Sehän veisi yksinvaltiuden pois puheenjohtajalta! Kuka narsisti nyt sellaista haluaisi. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Narsistille tilanne on toki mieluisa. Mieti mikä tuuri ja sattuma, että pari viikkoa yhtiökokouksen jälkeen yksi jäsen poistuu ja hallitukseen jäävät kahdestaan PJ ja yksi hallituksen jäsen. Vallantunteesta nauttiva narsisti saa elää unelmaansa.
Ei ihme, ettei hallitus ole nähnyt tarvetta kutsua koolle ylimääräistä yhtiökokousta täydentämään hallitusta yhtiöjärjestyksen mukaiseksi. Sehän veisi yksinvaltiuden pois puheenjohtajalta! Kuka narsisti nyt sellaista haluaisi.Narsistisen persoonallisuuden keskeisiä piirteitä ovat:
Mahtailevuus ja suuruuskuvitelmat: Henkilö yliarvioi omat taitonsa ja saavutuksensa sekä vaatii tulla kohdelluksi erityisasemassa.
Empatian puute: Kyvyttömyys tai haluttomuus asettua toisen ihmisen asemaan ja ymmärtää muiden tunteita tai tarpeita.
Jatkuva huomion ja ihailun tarve: Vaatii ympäristöltään jatkuvaa hyväksyntää, kehuja ja huomiota.Erikoisoikeuksien vaatiminen: Odottaa automaattisesti myötämielistä kohtelua ja muiden alistumista omiin toiveisiinsa.
Hyväksikäyttö ja manipulointi: Muiden ihmisten tarpeiden häikäilemätön hyväksikäyttö omien tavoitteiden saavuttamiseksi.
Kritiikin sietämättömyys: Reagoi kritiikkiin tai epäonnistumisiin usein voimakkaalla häpeällä, raivolla tai vähättelemällä muita.
Ylimielisyys: Asettuu toisten yläpuolelle ja suhtautuu muihin alentuvasti.
Oltuani muutaman vuoden hallituksessa samaan aikaan nykyisen PJ:n kanssa voin vakuuttaa, että hän täyttää ihan jokaisen yllä mainitun ominaisuuden.
Herran ylimielinen käytös oli jo aikanaan sitä luokkaa, että silloinen isännöintitoimistomme antoi taloyhtiöllemme potkut eli irtisanoi isännöintisopimuksen. Ja huomatkaa, että nykyinen PJ oli silloin vain hallituksen jäsen. Silti hän pystyi sooloilemaan niin paljon, ettei isännöintitoimisto voinut katsoa sitä asiatonta meininkiä, kun narsisti teki kaiken vaikeaksi ja kyykytti sekä isännöitsijää että isänöintitoimiston johtajaa viikosta ja kuukaudesta toiseen. Hän leikki hallituksen jäsenenä jo puheenjohtajaa.
Oli väärä päätös salata taloyhtiömme osakkailta se, että herra X aiheutti isännöintisopimuksen purkamisen. Sen sijaan nykyinen PJ puki asian siihen muotoon, että hän keksi kilpailuttaa isännöinnin ja löydettiin uusi toimisto halvemmalla kuukausihinalla! MIettikää: asiaton mokailu, palveluntarjoajan kyykytys ja potkujen saaminen olikin suuri positiivinen saavutus miehen ansioihin!
Saatuja tarjouksia hän keksi lypsää soittelemalla urakoitsijoille ja valehteli olevansa puheenjohtaja (hän oli silloin vielä jäsen). Hänen mielestään ei ollut väärin, että hän lypsi saatujen tarjousten hintaa vielä halvemmaksi ja esiintyi puheenjohtajana, vaikka ei sitä ollut.
Nyt joku sanoo, että miten voi olla, ettette saaneet yhtä hallituksen rivijäsentä kuriin! Niinpä. Suomalainen järjestelmä on vaikea. Hallituksen jäsenen voi erottaa vain yhtiökokous. Vaikka hallitus näkee kulissien takana, millainen ku**pää joku oikeasti on, ei asialle voi tehdä mitään. Ei hallituksen PJ voi antaa potkuja hallituksen jäsenelle. Muutoin hän olisi saanut potkut hallituksesta.
Yhtiökokouksessa osakkaat ehdottavat kilpaa, että "nykyinen hallitus jatkaa". Liian usien käy niin, ettei hallituksesta saada pois henkilöä, joka sieltä pitäisi saada pois. Päin vastoin: Sulavasanainen narsisti-psykopaatti esiintyy yhtiökokouksessa edukseen ja hallituspaikka on varma.
"Psykopaatin keskeisiä luonteenpiirteitä ovat syvä tunnekylmyys, patologinen valehtelu, itsekeskeisyys ja täydellinen syyllisyydentunteen puute. Heiltä puuttuu empatia, mikä mahdollistaa muiden ihmisten häikäilemättömän hyväksikäytön omien tavoitteidensa saavuttamiseksi.
- Pinnallinen viehätysvoima: Psykopaatti voi vaikuttaa älykkäältä, hauskalta ja erittäin hurmaavalta. Hän osaa lukea ihmisten tunteita ja käyttää niitä hyväkseen.
- Patologinen valehtelu ja manipulointi: Totuus on heille suhteellinen käsite. He valehtelevat häpeilemättä saavuttaakseen etua tai vain huvikseen ja keksivät aina selityksen teoilleen
- Mahtipontinen minäkuva: Heillä on epätavallisen korkea, jopa narsistinen käsitys omasta arvostaan ja kyvyistään"
Hallituksemme PJ on juuri edellä kuvatun kaltainen. Hän on narsisti, jolla on monta psykopaatin piirrettä. Tämä ei ole mielipide, vaan fakta. Hän on taidokas puhuja. Yhtiökokouksessa hän kertoi olevansa yhteistyökyvytön, mutta osakkaat eivät siitä vällittäneet, vaan äänestivät hänet hallitukseen.
En ole koskaan ollut yhtiökokouksessa, jossa henkilö myöntää ääneen olevansa yhteistyökyvytön ja viisi minuuttia myöhemmin hänet on valittu hallitukseen ja siitä 10 minuuttia myöhemmin hallitus on järjestäytynyt niin, että mies on puheenjohtajana. Loppu onkin historiaa.
Jostain syystä ihmiset valitsevat johtajakseen huonoja ja epäsopivia ihmisiä. Miten Trumpista on voinut tulla presidentti? Miten Putin voi edelleen olla vallassa? Miten hallituksemme PJ voi ylipäänsä enää olla hallituksessa? Hän on koko taloyhtiöstämme epäsopivin henkilö siihen tehtävään, sanon minä, nähtyäni hänen kaksinaamaisuutensa kulissien takana. Osakkaana minulla lienee oikeus omaan mielipiteeseeni. Saan kauhistella nykyistä tilannetta, joka on vertaansa vailla. - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Narsistisen persoonallisuuden keskeisiä piirteitä ovat:
Mahtailevuus ja suuruuskuvitelmat: Henkilö yliarvioi omat taitonsa ja saavutuksensa sekä vaatii tulla kohdelluksi erityisasemassa.
Empatian puute: Kyvyttömyys tai haluttomuus asettua toisen ihmisen asemaan ja ymmärtää muiden tunteita tai tarpeita.
Jatkuva huomion ja ihailun tarve: Vaatii ympäristöltään jatkuvaa hyväksyntää, kehuja ja huomiota.Erikoisoikeuksien vaatiminen: Odottaa automaattisesti myötämielistä kohtelua ja muiden alistumista omiin toiveisiinsa.
Hyväksikäyttö ja manipulointi: Muiden ihmisten tarpeiden häikäilemätön hyväksikäyttö omien tavoitteiden saavuttamiseksi.
Kritiikin sietämättömyys: Reagoi kritiikkiin tai epäonnistumisiin usein voimakkaalla häpeällä, raivolla tai vähättelemällä muita.
Ylimielisyys: Asettuu toisten yläpuolelle ja suhtautuu muihin alentuvasti.
Oltuani muutaman vuoden hallituksessa samaan aikaan nykyisen PJ:n kanssa voin vakuuttaa, että hän täyttää ihan jokaisen yllä mainitun ominaisuuden.
Herran ylimielinen käytös oli jo aikanaan sitä luokkaa, että silloinen isännöintitoimistomme antoi taloyhtiöllemme potkut eli irtisanoi isännöintisopimuksen. Ja huomatkaa, että nykyinen PJ oli silloin vain hallituksen jäsen. Silti hän pystyi sooloilemaan niin paljon, ettei isännöintitoimisto voinut katsoa sitä asiatonta meininkiä, kun narsisti teki kaiken vaikeaksi ja kyykytti sekä isännöitsijää että isänöintitoimiston johtajaa viikosta ja kuukaudesta toiseen. Hän leikki hallituksen jäsenenä jo puheenjohtajaa.
Oli väärä päätös salata taloyhtiömme osakkailta se, että herra X aiheutti isännöintisopimuksen purkamisen. Sen sijaan nykyinen PJ puki asian siihen muotoon, että hän keksi kilpailuttaa isännöinnin ja löydettiin uusi toimisto halvemmalla kuukausihinalla! MIettikää: asiaton mokailu, palveluntarjoajan kyykytys ja potkujen saaminen olikin suuri positiivinen saavutus miehen ansioihin!
Saatuja tarjouksia hän keksi lypsää soittelemalla urakoitsijoille ja valehteli olevansa puheenjohtaja (hän oli silloin vielä jäsen). Hänen mielestään ei ollut väärin, että hän lypsi saatujen tarjousten hintaa vielä halvemmaksi ja esiintyi puheenjohtajana, vaikka ei sitä ollut.
Nyt joku sanoo, että miten voi olla, ettette saaneet yhtä hallituksen rivijäsentä kuriin! Niinpä. Suomalainen järjestelmä on vaikea. Hallituksen jäsenen voi erottaa vain yhtiökokous. Vaikka hallitus näkee kulissien takana, millainen ku**pää joku oikeasti on, ei asialle voi tehdä mitään. Ei hallituksen PJ voi antaa potkuja hallituksen jäsenelle. Muutoin hän olisi saanut potkut hallituksesta.
Yhtiökokouksessa osakkaat ehdottavat kilpaa, että "nykyinen hallitus jatkaa". Liian usien käy niin, ettei hallituksesta saada pois henkilöä, joka sieltä pitäisi saada pois. Päin vastoin: Sulavasanainen narsisti-psykopaatti esiintyy yhtiökokouksessa edukseen ja hallituspaikka on varma.
"Psykopaatin keskeisiä luonteenpiirteitä ovat syvä tunnekylmyys, patologinen valehtelu, itsekeskeisyys ja täydellinen syyllisyydentunteen puute. Heiltä puuttuu empatia, mikä mahdollistaa muiden ihmisten häikäilemättömän hyväksikäytön omien tavoitteidensa saavuttamiseksi.
- Pinnallinen viehätysvoima: Psykopaatti voi vaikuttaa älykkäältä, hauskalta ja erittäin hurmaavalta. Hän osaa lukea ihmisten tunteita ja käyttää niitä hyväkseen.
- Patologinen valehtelu ja manipulointi: Totuus on heille suhteellinen käsite. He valehtelevat häpeilemättä saavuttaakseen etua tai vain huvikseen ja keksivät aina selityksen teoilleen
- Mahtipontinen minäkuva: Heillä on epätavallisen korkea, jopa narsistinen käsitys omasta arvostaan ja kyvyistään"
Hallituksemme PJ on juuri edellä kuvatun kaltainen. Hän on narsisti, jolla on monta psykopaatin piirrettä. Tämä ei ole mielipide, vaan fakta. Hän on taidokas puhuja. Yhtiökokouksessa hän kertoi olevansa yhteistyökyvytön, mutta osakkaat eivät siitä vällittäneet, vaan äänestivät hänet hallitukseen.
En ole koskaan ollut yhtiökokouksessa, jossa henkilö myöntää ääneen olevansa yhteistyökyvytön ja viisi minuuttia myöhemmin hänet on valittu hallitukseen ja siitä 10 minuuttia myöhemmin hallitus on järjestäytynyt niin, että mies on puheenjohtajana. Loppu onkin historiaa.
Jostain syystä ihmiset valitsevat johtajakseen huonoja ja epäsopivia ihmisiä. Miten Trumpista on voinut tulla presidentti? Miten Putin voi edelleen olla vallassa? Miten hallituksemme PJ voi ylipäänsä enää olla hallituksessa? Hän on koko taloyhtiöstämme epäsopivin henkilö siihen tehtävään, sanon minä, nähtyäni hänen kaksinaamaisuutensa kulissien takana. Osakkaana minulla lienee oikeus omaan mielipiteeseeni. Saan kauhistella nykyistä tilannetta, joka on vertaansa vailla.Jos joku kehtaa väittää, että hallituksemme PJ voi olla psykopaatti narsisti, niin kannttaa miuistaa, miten nämä asiat oikeasti ovat. "Klassisia täysimittaisia psykopaatteja on vain noin 1 % väestöstä. Psykopatia on kuitenkin jatkumo: lieviä psykopaattisia luonteenpiirteitä (kuten piittaamattomuutta tai tunnekylmyyttä) esiintyy tutkimusten mukaan jopa noin joka kolmannella ihmisellä."
Ei ole ollenkaan tavatonta, että hallituksesa on henkilö, jolla on psykopaatin piirteitä. Heitä on noin 33 % väestöstä!
"Narsistisia piirteitä (kuten itsekeskeisyyttä tai korostunutta tarvetta ihailulle) esiintyy jossain määrin suurimmalla osalla ihmisistä, sillä narsismi on jatkumo. Varsinaisen narsistisen persoonallisuushäiriön diagnostiset kriteerit täyttää kuitenkin vain noin 0,5–1 prosenttia väestöstä."
Niin, kuka on oikea hekilö asettamaan PJ:mme johonkin kohtaan narsismin skaalaa. Onko hän 1 % väestöstä tason narsisti tai vain "tavallinen" voimakkaasti narsistinen persoona? Tällaisiin asioihin ei ole yhtä oikeaa vastausta. Fakta on kuitenkin se, että joku henkilö saattaa täyttää todella monta narsistin ja psykopaatin luonteenpiirrettä. Tllainen tavallisista ihmisistä poikkeava henkilö erottuu joukosta väkisinkin.
Tyydyn totemaan, että puheenjohtajamme on poikkeuksellisen narsistinen ja poikkeuksellisen psykopaatti henkilö. Sen tarkempaa tulkintaa tilanne tuskin vaatii. Ikävä tyyppi kuitenkin. Rima on kuitenkin aika korkealla, että isännöintitoimisto antaa potkut eli purkaa isännöintisopimuksen hallituksen jäsenen toimien takia. Kyllä siinä saa olla melko vahvasti psykopaatti narsisti, että saa hankittua taloyhtiölle potkut hallituksen rivijäsenenä ollessaan.
- Anonyymi00004
Onpa tosiaan jo järjetön tilanne. Ihmetyksekseni luin myös että yhtiökokouksessa läsnä ei enää tarvitse olla kuin yksi osakas. Kiireen vilkkaa pitäisi tarkentaa taloyhtiöiden lainsäädäntöä. Ei ihme että moni taloyhtiö on mennyt jo konkurssiin. Minun taloyhtiössäni on myös jo lähellä edellä kuvattua vastaava tilanne. Yksi asia pitäisi ehdottomasti ja pikaisesti korjat on juuri hallituksen valinta ja myös se että hallituksen kokouksien pöytäkirjat pitäisi olla luettavissa ja siis nähtävissä kuka mihinkin päätökseen on vaikuttanut ja miten. Aiemmin ainakin taloytiöissä ylin päätösvalta on kuulunut osakkeen omistajille. Nyt parille ihmiselle jopa täysin ulkopuoliselle. Osakkaiden tulisi tietää minkälaisia ihmisiä hallitukseen on tulossa ja valitaan. Oma osake on suurimmalle osalle ihmisistä se tärkein omaisuus, joka nykyisin jätetään kenelle sattuu.
- Anonyymi00005
Onko siellä AKHA:n tai vastaavia hallitusammattilaisia?
Vai isännöitsijän kavereita?
Mitkä ovat hallituksen jäsenten korvaukset?- Anonyymi00006
Alalla monen asian takana on henkilö, kaikkitietävä pj ja ylimielinen isännöitsijä on paha yhdistelmä.Onhan luottamustoimi sentään.
- Anonyymi00007
AKHAn jäsenkin voi olla isännöitsijän kaveri. AkHAssa vaikuttaa tai vaikuttanut entisiä isännöintiyhtiön toimitusjohtajia, tällaisen luottotyöntekijöitä jne. Riippumattomalta vaikuttanut AKHAn jäsenkin voi olla jollain tavalla kytköksissä isänmöitsijään tai ajamassa jonkun hallituksen vaikutusvaltaisen osakkaan agendaa - tai tällaisen höynäyttämänä kuvitella toteuttavansa taloyhtiön osakkaiden enemmistön toivetta.
- Anonyymi00009
Taloyhtiön hallituksessa on PJ, joka ei ole minkään sortin hallitusammattilainen. Hän asuu taloyhtiössä, mutta asunto on hänen vaimonsa nimissä. Hän siis ei ole osakkeenomistaja, mutta hänen vaimonsa on.
Hallituksen jäsen on taloyhtiössä vuokralla asuva henkilö, joka asuu äitinsä omistamassa asunnossa. Hänkin siis talon asukas, mutta ei osakkeenomistaja.
Tämä parisvaljakko pyörittää kahdestaan (käytännössä PJ yksin) taloyhtiötämme ensi vuoden varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, jos 10 % osakkaista ei vaadi ylimääräisen yhtiökokouksen koolle kutsumista ja hallituksen täydentämistä yhtiöjärjestyksen mukaiseksi. - Anonyymi00010
Anonyymi00006 kirjoitti:
Alalla monen asian takana on henkilö, kaikkitietävä pj ja ylimielinen isännöitsijä on paha yhdistelmä.Onhan luottamustoimi sentään.
Meidän taloyhtiömme PJ on juurikin kaikkitietävä osaaja. Monessa asiassa omien sanojensa mukaan maailman paras. Hän on maailman paras ostaja. Mies haiskahtaa narsistilta. Aina on vain kyse hänestä ja hänen osaamisestaan. Sitä hän ottaa yhtiökokouksessakin esiin toistuvasti, omaa erinomaisuuttaan. Hän Niin myös silloin, kun minä ja hän olimme samaan aikaan hallituksessa useamman vuoden. Aina vain HÄN, HÄN ja HÄN.
Tyypillinen narsisti. Siihen päälle kuorrukkeeksi vähän psykopaatin piirteitä eli esiintyy sujuvasti yhtiökokouksessa ja taloyhtiön eläkeläisosakkaat ovat ihan lääpällään häneen, kun hän on (omien sanojensa mukaan) niin vertaansa vailla oleva osaaja. - Anonyymi00013
Anonyymi00009 kirjoitti:
Taloyhtiön hallituksessa on PJ, joka ei ole minkään sortin hallitusammattilainen. Hän asuu taloyhtiössä, mutta asunto on hänen vaimonsa nimissä. Hän siis ei ole osakkeenomistaja, mutta hänen vaimonsa on.
Hallituksen jäsen on taloyhtiössä vuokralla asuva henkilö, joka asuu äitinsä omistamassa asunnossa. Hänkin siis talon asukas, mutta ei osakkeenomistaja.
Tämä parisvaljakko pyörittää kahdestaan (käytännössä PJ yksin) taloyhtiötämme ensi vuoden varsinaiseen yhtiökokoukseen asti, jos 10 % osakkaista ei vaadi ylimääräisen yhtiökokouksen koolle kutsumista ja hallituksen täydentämistä yhtiöjärjestyksen mukaiseksi.No, jos osakkaiden mielestä ongelma ni kutsuvat kokouksen ja vaihtavat. Jos vain sun mielestä ongelma ni sittenhän yhtiöllä ei ole ongelmaa vaan asiat just niinkuin enemmistö on halunnut.
Soinin sanoin, pulinat pois kansa on puhunut.
- Anonyymi00011
Monelle saattaa tulla yllätyksenä, että ”Mikäli hallitus on edelleen päätösvaltainen jäljelle jääneiden varsinaisten jäsenten perusteella tai varajäsenellä täydennettynä, ei ylimääräistä yhtiökokousta tarvitse kutsua koolle hallituksen täydentämiseksi. Tällöin uuden hallituksen jäsenen valinta voidaan jättää seuraavaan yhtiökokoukseen.”
On siis täysin mahdollista, kuten taloyhtiössämme tapahtui, että 3 hengen hallituksesta jää yksi jäsen pois kuukausi yhtiökokouksen jälkeen. Sen jälkeen kaksi henkilöä (puheenjohtaja ja hallituksen jäsen) jatkavat kahdestaan seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Jossain tilanteissa tämä voi olla jopa yli 12 kk:n jakso, jos tänä vuonna yhtiökokous oli huhtikuussa, jäsen irtisanoutui toukokuussa ja ensi vuonna varsinainen yhtiökokous on kesäkuussa. Siinä tilanteessa mentäisiin 13 kk kahden hengen hallituksella eli käytännössä PJ päättää yksin kaikesta, koska voittaa jokaisen tasatilanteeseen päättyvän äänestyksen hallituksen kokouksessa. Ei toivottu tilanne missään taloyhtiössä, että valta on yhdellä henkilöllä ihan kirjaimellisesti.
Tämä varoittavana esimerkkinä muihin taloyhtiöihin. Muuttakaa yhtiöjärjestyksenne niin, että näin ei voi käydä! Joskus on paljon vaivaa järjestää 10 % osakkaista vaatimaan ylimääräisen yhtiökokouksen koolle kutsumista hallituksen täydentämiseksi.- Anonyymi00012
Avoimuuden puutteesta kertoo, ettei hallitus ole tiedottanut osakkaille, että yksi jäsen on jäänyt pois. On täysin mahdollista ja jopa todennäköistä, että suurin osa taloyhtiömme osakkaista ei edes tiedä, että hallitus toimii vajaalukuisena tällä hetkellä. Ihan uskomaton tilanne!
Avoimuuden puute kertoo omaa kieltään nykyisestä puheenjohtajastamme. Jos minä olisin hallituksessa, pitäisin itsestään selvänä, että hallitus kutsuu ylimääräisen yhtiökokouksen koolle täydentämään hallitusta yhdellä jäsenellä. Ei hallituksen kuulu toimia lähes vuoden ajan vajaalukuisena.
Nykyinen PJ ja mahdollisesti myös hallituksen ainokainen jäsen ovat asiasta eri mieltä, koska kutsua ylimääräiseen yhtiökokoukseen ei ole kuulunut. Taloyhtiömme on ikävässä tilanteessa. - Anonyymi00018
Anonyymi00012 kirjoitti:
Avoimuuden puutteesta kertoo, ettei hallitus ole tiedottanut osakkaille, että yksi jäsen on jäänyt pois. On täysin mahdollista ja jopa todennäköistä, että suurin osa taloyhtiömme osakkaista ei edes tiedä, että hallitus toimii vajaalukuisena tällä hetkellä. Ihan uskomaton tilanne!
Avoimuuden puute kertoo omaa kieltään nykyisestä puheenjohtajastamme. Jos minä olisin hallituksessa, pitäisin itsestään selvänä, että hallitus kutsuu ylimääräisen yhtiökokouksen koolle täydentämään hallitusta yhdellä jäsenellä. Ei hallituksen kuulu toimia lähes vuoden ajan vajaalukuisena.
Nykyinen PJ ja mahdollisesti myös hallituksen ainokainen jäsen ovat asiasta eri mieltä, koska kutsua ylimääräiseen yhtiökokoukseen ei ole kuulunut. Taloyhtiömme on ikävässä tilanteessa.Suurinta osaa osakkaista kiinnostaa vain, ettei itse joudu tekemään yhtään mitään.
Pois lukien valittaminen ja hallituksen arvostelu.
Samaa sarjaa myös tämän ketjun aloittanut ammattivalittaja.
Yhtiökokouksissa ei yleensä ole ylitarjontaa hallitukseen halukkaista. Mikä johtaa just siihen, että valitaan vain minimimäärä jäseniä eikä yhtä ainutta varajäsentä. Mikä on sitten huono, koska voi johtaa tällaiseen / toiminnan lamaantumiseen yhden asukkaan jäädessä syystä tai toisesta pois hallituksesta kesken kauden. - Anonyymi00021
Anonyymi00018 kirjoitti:
Suurinta osaa osakkaista kiinnostaa vain, ettei itse joudu tekemään yhtään mitään.
Pois lukien valittaminen ja hallituksen arvostelu.
Samaa sarjaa myös tämän ketjun aloittanut ammattivalittaja.
Yhtiökokouksissa ei yleensä ole ylitarjontaa hallitukseen halukkaista. Mikä johtaa just siihen, että valitaan vain minimimäärä jäseniä eikä yhtä ainutta varajäsentä. Mikä on sitten huono, koska voi johtaa tällaiseen / toiminnan lamaantumiseen yhden asukkaan jäädessä syystä tai toisesta pois hallituksesta kesken kauden.Asia taitaa olla noin. Ketään ei kiinnosta.
- Anonyymi00023
Anonyymi00018 kirjoitti:
Suurinta osaa osakkaista kiinnostaa vain, ettei itse joudu tekemään yhtään mitään.
Pois lukien valittaminen ja hallituksen arvostelu.
Samaa sarjaa myös tämän ketjun aloittanut ammattivalittaja.
Yhtiökokouksissa ei yleensä ole ylitarjontaa hallitukseen halukkaista. Mikä johtaa just siihen, että valitaan vain minimimäärä jäseniä eikä yhtä ainutta varajäsentä. Mikä on sitten huono, koska voi johtaa tällaiseen / toiminnan lamaantumiseen yhden asukkaan jäädessä syystä tai toisesta pois hallituksesta kesken kauden."Samaa sarjaa myös tämän ketjun aloittanut ammattivalittaja."
Eikö silloin saa valittaa, kun huomaa epäkohtia? Suomen historian suurin ammattivalittaja taitaa olla Karpo, jolla oli useinkin asiaa epäkohdista. Hän oli aikanaan ammattivalittaja, en minä. Minä en tienaa palkkaani valittamalla, joten teknisesti en ole ammattivalittaja. Olen harrastelija. - Anonyymi00028
Anonyymi00018 kirjoitti:
Suurinta osaa osakkaista kiinnostaa vain, ettei itse joudu tekemään yhtään mitään.
Pois lukien valittaminen ja hallituksen arvostelu.
Samaa sarjaa myös tämän ketjun aloittanut ammattivalittaja.
Yhtiökokouksissa ei yleensä ole ylitarjontaa hallitukseen halukkaista. Mikä johtaa just siihen, että valitaan vain minimimäärä jäseniä eikä yhtä ainutta varajäsentä. Mikä on sitten huono, koska voi johtaa tällaiseen / toiminnan lamaantumiseen yhden asukkaan jäädessä syystä tai toisesta pois hallituksesta kesken kauden.Yhtiökokouksen pitää valita hallitukseen se henkolömäärä joka on määrätty yhtiöjärjestyksessä.
- Anonyymi00029
Anonyymi00028 kirjoitti:
Yhtiökokouksen pitää valita hallitukseen se henkolömäärä joka on määrätty yhtiöjärjestyksessä.
Jos valitaan vain minimimäärä jäseniä hallitukseen eikä lainkaan varajäseniä... ja pahimillaan siellä yhtiöjärjestyksessä on vielä vaatimus henkilömäärästä, jotta hallitus on päätösvaltainen.
Tulee helposti ongelmia, jos ei saada kaikkia paikalle kokouksiin. Tai joku jäsen joutuu jääväämään itsensä. Tai muuttaa pois yhtiöstä.
Yhden pienen yhtiön kokemuksella sanoisin myös, että pitää olla tilinkäyttöoikeus vähintään 2 henkilöllä. Isännöitsijä otti ja kuoli yllättäen. Yhtiön tiliin ei kukaan päässyt käsiksi ja hei hei kirjanpidollekin (sopimukset, maksuliikenne ja kuitit isännöitsijän salasanalla suojatulla työläppärillä).
- Anonyymi00019
Vetypommikoneita tänne tosiaan kaivataankin
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vetyautojen-tankkausasema-rajahti-norjassa-toyota-ja-hyundai-keskeyttaneet-autojensa-myynnin/7446220
https://www.is.fi/autot/art-2000011893215.html?utm_medium=alsoreadthese&utm_campaign=is_tf&utm_source=www.hs.fi
Unohtamatta tietenkään sitä, että USAssa räjähti 2 vedyn tuotantolaitosta, mikä aiheutti polttoainapulan ja romahduttu vetypommiautojen arvon. Muutoinkin kehitys on siellä mennyt samaan suuntaan noiden poksahdusten jälkeen, onhan mm. Shell luopunut konaan raskaasti tappiollisesta vedyn myynnistä. - Anonyymi00020
Jos ei demokraattinen päätöksenteko kiinnosta, on väärä paikka asua taloyhtiössä, kun voi muuttaa omakotitaloon. Vielä väärempi paikka demokraattista ja avointa päätöksentkoa vastustavalle on taloyhtiön hallituksen puheejnjohtajan paikka.
- Anonyymi00022
Totta. Jos puheenjohtajan mielestä hallitusta ei tarvitse täydentää yhtiöjärjestyksen mukaiseksi, hallitus on hänelle väärä paikka.
- Anonyymi00024
Olisko tässä kohtaa aika lähettää taloyhtiömme hallitukselle linkki tähän keskusteluun ja pyytää PJ:n kommentit?
- Anonyymi00025
Annetaan nyt tämän avohoidokin purkaa paineitaan, niin ei rupea kirveen kanssa hielumaan.
- Anonyymi00026
Anna vinkki paikkakunnasta.
- Anonyymi00030
Lähetä mutta itsekin tiedät että mitään vastausta et saa.
- Anonyymi00027
P iano
K lavinetti
T urku - Anonyymi00031
Onko hpj:n tai hallituksen toiminnassa jotain normaalista toiminnasta poikkeavaa tai moitittavaa?
Eri mieltä voi olla ja asioita voi ottaa esille yhtiökokouksessa.
Se, että hpj on jonkin osakkaan mielestä narsisti tai psyko, ei tässä tapauksessa sinänsä merkkaa mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629