En ole tänä vuonna nähnyt ainuttakaan nätisti ajavaa motoristia.
Jokainen ajaa joko reilua ylinopeutta tai sitten temppuilevat.
Minulle tapahtui viikko sitten näin:
Ajelin töistä kotiin ja taakse tuli kovaa vauhtia pari mopoa aivan takapuskuriin kiinni. Ensin oli rajoitus 60, sitten 50 ja sitten 40 kun alkoi taajama ja alue missä liikkuu paljon lapsia. Oli koulupäivän päättymisen aika ja lapsia oli paljon liikkeellä. Heitä kävelee paljon tien poikki koteihinsa.
Nämä tulivat vieläkin lähemmäs minua ja toinen kaasutteli. Sitten, keskellä kaikkien näiden lapsien urku auki ja toinen näistä kolautti peiliäni kädellään ja näytti keskisormea. Miksi? Siksikö kun ajoin 40 alueella 41kmh? Eli ylinopeutta. Näillä oli ainakin 80 vauhtia ja lapsia oli tien vieressä ja suojateillä.
Ei sitten mitään käytöstapoja enää mopoilijoilla.
Nämä oli jotain nahkaliivejä.
Motoristeillä ei ole enää tapoja
13
90
Vastaukset 13
- Anonyymi00002
Noista sekoilevista mopoilijoista on ongelma täälläkin. Järki kadonnut tyystin.
- Anonyymi00003
Jos ajelit reilu viikko sitten kotiisi, niin eiköhän koulut olleet kesälomalla? Onko ollut filmi poikki reilun kuukauden tai olet keksinyt koko jutun?
- Anonyymi00004
Siltä vaikuttaa, on myös ilmeisesti sotkenut mopopojat ja motoristit samaan kategoriaan.
Suurinosa motoristeista ajaa asiallisesti, sitten on se pieni osa, yleensä tuoreita kuljettajia kyykkypyörällä, joilla on tarve esiintyä ja roikkua auton takapuskurissa. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Siltä vaikuttaa, on myös ilmeisesti sotkenut mopopojat ja motoristit samaan kategoriaan.
Suurinosa motoristeista ajaa asiallisesti, sitten on se pieni osa, yleensä tuoreita kuljettajia kyykkypyörällä, joilla on tarve esiintyä ja roikkua auton takapuskurissa.Ei kukaan oikea motoristi roiku takapuskureissa.
Ajotaidottomia aloittelijoita voi olla.
Luonto tuollaiset korjaa.
Osa selviytyy ja oppii ajamaan. - Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ei kukaan oikea motoristi roiku takapuskureissa.
Ajotaidottomia aloittelijoita voi olla.
Luonto tuollaiset korjaa.
Osa selviytyy ja oppii ajamaan.Joo auton perässä liian lähellä on vaarallinen paikka, mp pysähtyy huonommin kuin auto. Mutta tämä koko juttu on jonkun änkyrän mielikuvitusta joka on kuunnellut mopopoikien rälläämistä polumäenkadulla? Lisäksi on pahoja muistikatkoja kun ukko luulee olevansa töissä ja heinäkuun alussa koulut auki?
- Anonyymi00010
Anonyymi00004 kirjoitti:
Siltä vaikuttaa, on myös ilmeisesti sotkenut mopopojat ja motoristit samaan kategoriaan.
Suurinosa motoristeista ajaa asiallisesti, sitten on se pieni osa, yleensä tuoreita kuljettajia kyykkypyörällä, joilla on tarve esiintyä ja roikkua auton takapuskurissa.Kyllä iso osa moottoripyöräilijöistä ajaa jatkuvasti ylinopeutta .
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kyllä iso osa moottoripyöräilijöistä ajaa jatkuvasti ylinopeutta .
Vai olisiko tietoisuudessa omasta nopeudesta puutteita, kun kaikki muut kaahaavat...
- Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kyllä iso osa moottoripyöräilijöistä ajaa jatkuvasti ylinopeutta .
Aika moni autoilija myös ajaa ylinopeutta?
- Anonyymi00006
Alkuperäinen pakoputki on tietysti heitetty nurkkaan aikapäiviä sitten ja tilalla on isoääninen tehoputki että saadaan soidinmenosoundi. Alkuperäiset vilkut on myös korvattu kärpäsen paskan kokoisilla minivilkuilla joita ei huomaa vaikka niitä kaytettäisiin.
- Anonyymi00007
On vanha teksti jostain.
- Anonyymi00008
No on sulla ongelma, kyseleppä vastaam osta apua
Ongelmaasi - Anonyymi00012
Missä motoristi, siellä ongelma.
- Anonyymi00014
Niin ja missä änkyrä niin varmasti on ongelmia, ei tosin paljoa kun harvat näitä änkyröitä kuuntelee?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561