kun on pari minnuuttia ryyppäämättä
kyllä sitä selviää
Anonyymi-ap
954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kännissä kaikki on haskempaa
Kun on aikaa ja rahaa niin miksipä ei ryyppäisi. Duunareilla ei ole kumpaakaan kun työ vie ajan ja verotus rahat.
Kyllä se onkin ihan hyvä pari minuuttia olla ryyppäämättä, ryyppyjen välillä.
Kun molemmissa on positiiviset vaikutukset, niin samanaikainen ryyppäämättömyys ryyppujen välillä tuottaa tuplamäärän hyötyä!
Miten voi ryypätä ellei käy töissä?
saan yhteskunnalta fyrkkaa jolla teen kiljua
Miten voi ylipäätään elää ellei käy töissä?
Miten voi tehdä mitään ellei käy töissä?
Jospa se asia onkin niin, että ei se töissä käyminen ole edelleenkään elämän tärkeimpiä asioita. Työssä käymisellä voi ajoittain saada rahaa, jolloin se kannattaa, mutta silloin kun se ei kannata, on yleensä ihmisillä muuta tekemistä.
Kun töitä ei ole, valtio hoitaa sosiaaliturvan, sosiaaliturvan on puolestaan oltava riittävä siten, että joillekin se riittää ryyppäämiseenkin.
Töitä on vasta sitten, kun niistä syntyy vapaaehtoisia valintoja. Valtio ei voi käskeä eikä määrätä ketään, työn vapaa valinta on perustuslaillinen oikeus.
Apina
Onko tarjonta liian runsasta vai olematonta kun vuosikymmeniä kestää työn valinta?
en ole ollut selvä pitkään aikaan enkä tule olemaan