Onko lesbo ja heteronaisen aivoissa, ajattelussa sekä toimintatavassa jotain eroja?
Esim.
Hormoonitoiminnassa? Onko lesboilla mieshormoneja enemmän?
Seksuaalisessa halussa? Ovatko lesbot aktiivisempia vuoteessa?
Agressiivisuudessa? Ovatko lesbot kovempia tappelemaan kuin heterot?
Tunne-elämässä? Ovatko heterot pehmeämpiä ja romanttisempia??
Esim.
Hormoonitoiminnassa? Onko lesboilla mieshormoneja enemmän?
Seksuaalisessa halussa? Ovatko lesbot aktiivisempia vuoteessa?
Agressiivisuudessa? Ovatko lesbot kovempia tappelemaan kuin heterot?
Tunne-elämässä? Ovatko heterot pehmeämpiä ja romanttisempia??
Vastaukset 14
Vanhimmat
En usko että se riippuu seksuaalisuudesta.. Kaikki on yksilöllistä..
Hormoonitoiminnassa? Onko lesboilla mieshormoneja enemmän?
--Ei ole. Tai joillan naisilla on, mutta ei suoraan lesboilla. Itse kärsin vain naishormoneiden vikakäytöksestä..
Seksuaalisessa halussa? Ovatko lesbot aktiivisempia vuoteessa?
--En ole ollut heteron kanssa sängyssä, MUTTA jos niin joskus kävisi (öh), olisin varmaan aktiivisempi, koska heteroparka ei tiedä, mitä tehdä ;o)
Agressiivisuudessa? Ovatko lesbot kovempia tappelemaan kuin heterot?
--Jotkut ovat. KYLLÄ.
Tunne-elämässä? Ovatko heterot pehmeämpiä ja romanttisempia??
--Ei hajua. Mulle romantiikkaa ja pehmeyttä ovat osoittaneet vain lesbot :o)
..ootte pelastaneet mun päivän, heh
Hormoonitoiminnassa? Onko lesboilla mieshormoneja enemmän?
-->Ei kai vaikka keskimäärin karvaisempia ovatkin...kyse lienee pienemmästä ajeluhalukkuudesta ;)
Seksuaalisessa halussa? Ovatko lesbot aktiivisempia vuoteessa?
-->heteronaiset on varmaan halukkaampia sängyssä miesten kanssa kuin lesbot, eli menee 50-60...
Agressiivisuudessa? Ovatko lesbot kovempia tappelemaan kuin heterot?
-->No minä ainakin olen, paitsi että tappelen nykyään vain miesten kanssa. Tytön kans otin matsia viimeksi ala-asteella; se alkoi repiä mua hiuksista ja minä kumautin sitä kerran pikku nyrkilläni suoraan leukaan, tappelu loppui siihen...
Tunne-elämässä? Ovatko heterot pehmeämpiä ja romanttisempia??
-->Jaa...kai meissä kaikissa on edes vähän romantikon vikaa, onhan?
Ovatko lesbot karvaisempia, kuin heteronaiset???
Käsitinkö jotain väärin?
Kaikki tapaamani lesbot ovat olleet erittäin tarkkoja myös karvoistaan ja seivaavat itseään sieltä sun täältä tosi säännöllisesti.
..Mäkin oon silkinpehmeän ihon kannalla..
En ole pitänyt mitään tilastoa, mutta mielestäni lesbonaisten joukossa on enemmän naisia jotka eivät ajele karvojaan syystä tai toisesta (ovat toki erittäin selkeä vähemmistö).
Itse EN kuulu ko. ryhmään, mutta ymmärrän heitä. Miksi hel**tissä pitäisi ajella jos ei halua? Eihän miehetkään ajele vaikka ovat paljon karvaisempia (tasa-arvoa, wuuu!). Minulla vaikuttimina ovat hygieniasyyt ja karvattomuus on minulle esteettisesti miellyttävämpi vaihtoehto omassa kehossani.
hygienialla ei ole mitään tekemistä karvojen poiston kanssa. Karvoitus on tutkitustikin jopa hygieenisempi ja tarkoitettu suojaamaan herkkää ihoa ja talirauhasia ja niitä arempia paikkoja likaantumiselta/bakteereilta.
Että kysymys on vain esteettinen ja kauneus on katsojan silmässä. Opittua sekin.
kainalokarvojen funktio hygienian edistämisessä?? Aiheuttavat hajua ja siis keräävät jonkinlaisia bakteereja/möhnää...
Huolehtivat karvoistaan poistamalla ne sieltä, missä niitä ei tarvi olla. Kyllä hetskutytöt suojelevat puskiaan hanakammin.
Menkääpä kaveriporukalla saunaan, niin kyllä tietää kuka on lesbo ja kuka ei. Lesbon karvat on poissa tai ainakin hyvin vähissä.
Ja tästä mä tykkään.
mieltä!
Harva ukko tuskin edes älyää pyytää naistaan seivaamaan itsensä muualtakin, kuin kainaloista. Mutta meneppä ajamattoman värkkis kanssa sänkyyn naisen kanssa, niin tulee kohteliasta kommenttia - ihan varmaan.
Suoraan sanoen ajamaton misukka on kuin tutkimatonta viidakkoa ja ei sinne uskalla päätään pistää ;D
"Sadepäivän kysymys?
Kirjoittanut: rva möykky 26.7.2005 klo 18.20
Onko lesbo ja heteronaisen aivoissa, ajattelussa sekä toimintatavassa jotain eroja?"
Kyllä. Heteronainen jaksaa viehättyä siitä pippelistä aina vain uudestaan ja uudestaan.
"Esim.
Hormoonitoiminnassa? Onko lesboilla mieshormoneja enemmän?"
Minulla mieshormoneja on keksimääräistä vähemmän.
"Seksuaalisessa halussa? Ovatko lesbot aktiivisempia vuoteessa?"
Heteronaiset ovat niin tylsiä että miesten mielestä jopa lesbot ovat kiinnostavampia.
"Agressiivisuudessa? Ovatko lesbot kovempia tappelemaan kuin heterot?"
Ei. Heteronaiset tulevat kovin kiihkeiksi kun kysymyksessä on oma mies. Minä taas en voisi miehestä vähää välittää.
"Tunne-elämässä? Ovatko heterot pehmeämpiä ja romanttisempia??"
Kyllä, mutta vain kerran.
..
Mä oon jotenkin pohtinut ihan näin "mutu" tuntumalta että lesbot on keskimäärin miesmäisempiä kuin heteronaiset ja homot on keskimäärin naismaisempia kuin heteromiehet..
Esim. Lesbonaiset on sankoin joukoin pelaamassa jääkiekkoa - mutta eivät juurikaan tanssi balettia ja sitten taas homomiehiä ei juuri suomen lätkämaajoukkueessa näy, heh.. ja balettilattialla kaiketi kyllä..
Että tallaisia yleistyksiä, ilman tieteellistä tutkimusperustaa..
mä en tappele koskaan, enkä ole aggressiivinen. Ja olen pehmein ja yltiöromanttisin ihminen jonka tunnen :D Ei nuo asiat voi olla kiinni seksuaalisesta suuntautumisesta.
en todella usko, että seksuaalinen suuntautuminen olisi kytköksissä persoonallisuudenpiirteisiin.