Innostuin aiheesta ja tilasin muutaman muotin kokeeksi.
Nyt kun sitä kipsiä kaadetaan muottiin, niin sivelläänkö muottiin ensinksi jotain öljyä/saippuaa, että työ sitten lähtisi pois muotista. Muotitkin ovat kipsiä
Ihan ihan aloittelija olen,,,
Nyt kun sitä kipsiä kaadetaan muottiin, niin sivelläänkö muottiin ensinksi jotain öljyä/saippuaa, että työ sitten lähtisi pois muotista. Muotitkin ovat kipsiä
Ihan ihan aloittelija olen,,,
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole kuin kerran tehnyt kipsitöitä, pieniä enkelihahmoja, mutta silloin ne muotit valelin ruokaöljyllä, ja hyvin lähti kuivuneet enkelit irti.
...niin ruokaöljy toimii, samoin nestesaippua, saippuan ja öljyn seoskin, ennen käytettiin potaskaa ((apteekista): 3tl potaskaa 1,5dl vettä) ja muotinhan on oltava täysin kuiva eristysainetta siveltäessä.
Jos tarkoitus on vielä käsitellä kipsityö sen jälkeen esimerkiksi värjäämällä se ja lakkaamalla? Saippua? Öljyhän olisi ikävää, koska se tarttuu kipsiin ja estää värjäämisen / lakkaamisen.
itse olen aina onnistunut saippua-öljy seoksella, tällöin huuhtoutuu hyvin ja maalaus onnistuu työn kuivuttua. eristävä kerroshan kannattaa sivellä mahdollisimman ohuelti, näin muotin muodot toistuvat valoksessa parhaiten.
maalaukseen pikkuvinkki: spraymaalit toimivat hyvin ja esim autojen maalaukseen käytetyillä metallinhohtopronsseille, kuparille jne saa upean patinoinnin ihan tavallisella ruskealla/tummalla kenkäplankilla (plankkia pari min kuivuneen viimeisen maalikerroksen päälle, joka puolelle esinettä pehmeällä rätillä tupsutellen, puhtaalla rätillä liika "patina" pois esineen kohokohdista: plankki "kuivuu" maaliin kiinni ja tulos ovelan lähellä aitoa patinaa, eikä tarvitse enää lakata...)