Kuulin,että on transihmisiä joiden mielestä sukupuolenkorjaus hoidot pitäisi kieltää. Se on jokaisen oma asia haluaako sukupuolenkorjaushoitoja. Minä haluan kivesten poiston. Ne ällöttää.
Se,että transsukupuolisuus ymmärretään työelämässä vaatii paljon työtä. Minun työnantaja on laittanut työpaikalta valokuvia työpaikan someen. Kuvissa ei ole mitään vikaa,mutta oksettaa nähdä itsensä miesten vaatteissa,ilman naisten kampausta ja ilman meikkiä.
Transihmisten hyväksyminen yhteiskuntaan
13
79
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Olisko niin, että olet hankkinut ja ruokkinut itse kuvitelmasi transsukupuolisuudesta mm pornon kautta ja sosiaalisesti heikkojen nörttien ryhmissä? Siitä voi opetella pois, eikä mitään hoitoja tarvita. Nepsyyteen taas saa kuntouttavia toimia.
Hengailetko vakavasti mt-ongelmaisten seurassa joiden ajatukset tarttuvat? Kannattaa tarkistaa ympäristö ja yhteisöt missä aikaansa viettää.- Anonyymi00002
Sinä se olet aina valmiina kommentoimaan täällä ihan kuin tietäisit jotain aiheesta. En minä tarvinnut mitään pornoa tai nörttejä siihen, että 12-vuotiaana tajusin olevani tyttö. Päinvastoin kuin ehkä luulet, ympäristöni oli vastustava ja painostava.
Transfobiasta voi oikeasti opetella pois, mutta kukaan muu ei voi siinä auttaa kuin sinä itse. - Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Sinä se olet aina valmiina kommentoimaan täällä ihan kuin tietäisit jotain aiheesta. En minä tarvinnut mitään pornoa tai nörttejä siihen, että 12-vuotiaana tajusin olevani tyttö. Päinvastoin kuin ehkä luulet, ympäristöni oli vastustava ja painostava.
Transfobiasta voi oikeasti opetella pois, mutta kukaan muu ei voi siinä auttaa kuin sinä itse.Sä et ole tyttö. Sä olet poika. Susta ei saa tyttöä tekemälläkään, tytön näköisen voi kovalla työllä saada mutta ei, tyttö et tule koskaan biologisesti olemaan.
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Sä et ole tyttö. Sä olet poika. Susta ei saa tyttöä tekemälläkään, tytön näköisen voi kovalla työllä saada mutta ei, tyttö et tule koskaan biologisesti olemaan.
Kuka helvetti on väittänyt, että transsukupuolinen olisi biologisesti kokemaansa sukupuolta?? Ymmärrätkö, että tuo sinun jankkaamisesi on aivan yhtä älytöntä kuin jos menisit jankkaamaan adoptiovanhemmille ja adoptiolapsille, että tuo sinun "äitisi" ei ole eikä hänestä koskaan tule biologista äitiäsi. Lapsi katsoisi sinua ihmeissään ja kysyisi luuletko, etten sitä tiedä, mutta vaihtoehtoni olivat elää rakastavien, sosiaalisten vanhempieni kanssa tai sitten lastenkodissa, biologisten vanhempieni kanssa eläminen kun ei ollut mitenkään mahdollista.
- Anonyymi00003
Kuka tahansa voi olla mitä haluaa, mutta OMALLA kustannuksellaan . Ja ei, jos joku ei pidä transuista hänen ei tarvitse.
- Anonyymi00007
mut yhteiskunnassa pitää hyväksyä he ettei heitä saa kiusata että pitää olla laki joka hyväksyy heidät. Tuo kannattaa myös muistaa sun.
- Anonyymi00005
Minunkin mielestäni transitiot tulisi kustantaa omasta pussista. Ei tässä ole itsekään mitään saanut mistään.
Koko sateenkaari-ajattelu on tuhottu transsukupuolisten "minä haluan", "minä olen merkityksellisempi kuin muut" ajattelulla. Nykyään ei ole muuta kuin sukupuolen korjannut ihminen.- Anonyymi00010
Nykyisin onneksi saakin Suomessa aika paljon maksaa omasta pussista. Julkisen jonoihin ei kukaan mielellään jää, jos vaan on mahdollisuus yksityiselle. Hormonitkin saa nykyisin ulkomaisen gender GP:n kautta, vaikka se hieman maksaakin ja nimen ja henkkarit voi vaihtaa nykyään tuosta vaan. Rintojen poiston tai silikonit voi hankkia yksityisellä Suomessa, alapään leikkaukset sitten ulkomailla, tosin ovat kalliita, mutta leikkaustuloksetkin ovat sitten vähän toista kuin täällä.
- Anonyymi00013UUSI
Johtuisiko äärimmäinen itsekeskeisyys siitä, että monet ns transhoitoja vaativat ovat persoonallisuushäiriökäytöstä omaavia tai ihan vain autisteja, joka tekee ihmisestä itsekeskeisen neurootikon heikoilla sosiaalisilla ja tunnetaidoilla. Mt-hoitoa, ei hormoneita jo valmiiksi oudoille ja sekaville. Kun eivät siitä helpommiksi ihmisiksi muutu kanssaihmisilleen.
- Anonyymi00006
On ongelmallista että transsukupuolisuus on nykyään salonkikelpoista mutta transihmisten ei tarvitse tehdä mitään ansaitakseen sen. Pinnan alla voidaan olla yhtä ahdasmielisiä erilaisia ihmisiä kohtaan kuin pahimmatkaan persut tai natsit.
- Anonyymi00009
Tämä. Transsukupuoliset vaativat hyväksyntää, mutta validoivat itse hyvin tarkasti, kuka on kelvollinen Heidän seuraansa. Eli kuka on riittävän trans.
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Tämä. Transsukupuoliset vaativat hyväksyntää, mutta validoivat itse hyvin tarkasti, kuka on kelvollinen Heidän seuraansa. Eli kuka on riittävän trans.
Miksi transsukupuolinen vaatisi yhtään mitään? Hoitojen jälkeen eletään cissin oloista elämää ja jätetään etuliitteet. Jos joku ei hyväksy sitä, että olen hetero, ei paljoa kiinnosta...
- Anonyymi00012UUSI
Anonyymi00011 kirjoitti:
Miksi transsukupuolinen vaatisi yhtään mitään? Hoitojen jälkeen eletään cissin oloista elämää ja jätetään etuliitteet. Jos joku ei hyväksy sitä, että olen hetero, ei paljoa kiinnosta...
Te syrjitte muita.
Te vaaditte, että veronmaksajien rahoilla tehdään teidän kehollenne teidän identiteettiä tukevat 30.000 - 50.000 euron lääketieteelliset operaatiot.
Te vaaditte, että Te ja Teidän etuoikeutenne menevät kaiken muun edelle.
Ja niinhän ne ovat menneet, kun koko vihervasemmisto ja EU seisoo takananne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1641683Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1521291Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset217932- 71867
- 55766
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63737- 46725
- 89691
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt198637- 52592