Kokeilin ensimmäistä kertaa asentaa Linuxin tietokoneeseen ja se sujui helposti tekoälyn avustamana. Ainoa säätö oli Firefoxin kanssa, joka ei suoraan toistanut Ylen Areenaa. Piti joku ffmpeg-lisäpaketti asentaa.
Ensimmäiset laskutkin maksettu, joten pankkikäyttökin onnistuu.
Voin suositella.
Ensimmäiset laskutkin maksettu, joten pankkikäyttökin onnistuu.
Voin suositella.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Palataan asiaan muutaman viikon päästä, kun olet kokenut sillä linuksillasi ne tuhannen ongelmaa, joita Windowseissa ei ole koskaan ollutkaan!
Winkurahihhuli voisi tutkituttaa pääkoppansa kun latelee pelkkiä valheita linuxeista!
Linuxeissa ei ole ongelmia vaan toimii todella hyvin!
Koska kerrot mitä ne ongelmat on?
2 vuotta sitten siirryin linux minttiin ja ei ollut yhtään mitään ongelmia, ei ainuttakaan, enkä tiedä mitään mistään sudoista tms eikä edes kiinnosta moiset, vaan olen käyttänyt samalla lailla kuin käytin windowsia aikoinaan, ohjelmien asennus on ollut huomattavasti helpompaa kuin windowsissa, ei ole tarvinnut latailla exe tai zip paketteja tms
Ei autossakaan tarvitse vaihtaa vaihdetta jos käyttää vain ykköstä.
Linkkuran käytön opettelu vaati tuhannen sivun sudo-raamatun ulkoa opettelemista. Eikä sekään riitä.
en tiennytkään, että windowsissa(=linkura) on sudo-komento, ei toiminut, miten toimii?
Älä näyttele tyhmempää kuin jo olet.
Miksi, kun tekoäly opettelee tuhansia sivuja automaattisesti. Mutta jos 10 vuotta sitten joku olisi minulle tullut kertomaan, että linkkurasta saadaan suunnilleen käytettävä siten, että joku tuo markkinoille oikeat sudottelukomennot etsivän tekoälyn, niin en tiedä, olisinko uskonout.
Linkkura=Windows! Kannattais ennemmin käyttää aitoa GNU/Linuxia joka on helppokäyttöinen ja toimiva!
Sinähän se tyhmä ite oot!
Loistavaa! Tasan kaksi lausetta. Viimeinen lause oli pelkkää pilkuttamista. Kertoo paljon älynlahjoistasi.
Menkää pois palstalta trollaamasta tai paljastakaa henkilöllisyytenne verify-keyn avulla
Jos aloittaja tarvitsee tekoälyä asennusvaiheessa niin parasta unohtaa koko tietokoneen käyttö.
Todellinen tompelo on se joka ei käytä tekoalyn tuomia mahdollisuuksia.
Mitä varten käyttää, jos pienellä järkeilyllä homma toimii ilmankin?
"Pienellä järkeilyllä" eli kaivelemalla tuntikausia jotain foorumisepustuksia jonkun tietyn laitteen jostain eksoottisesta ongelmasta.
Huomenna tulee täyteen tasan 28 vuotta Linuxin (Debian käyttöä. Asensin Debianin ensimmäisen kerran Amiga -tietokoneelleni kun Debian 2.0 "Hmm" julkastiin 24.7.1998. Ja Debiania ajavalta läppäriltä tulee tämäkin viesti :-)
T. miksuh
Asensin kesällä 1998 Debianin siis rankasti laajennetun Amiga 1200 tietokoneeni kovalevylle Amigan oman Amiga OS -käyttöjärjestelmän rinnalle. Siitä Debianin käyttö alkoi ja sillä tiellä olen edelleen. Olen erittäin tyytyväinen eikä ole aikomustakaan vaihtaa mihinkään uuhun Se vanha Amiga on muuten edelleen tallella alakerran häkkikomerossa ja Debian on edelleen sen kovalevyllä.
T. miksuh
Minulla on juuri nyt Debian 13 asennus käynnissä. Alkuvaiheessa vielä. Levyn kryptausasetukset menossa. Net-installerina laitan, 13.6 taitaa olla tarkka versio. Aikomus kokeilla KDE Plasmaa tässä koneessa.
28 vuotta kärsimystä jonkun ideologian takia. HOHHOIJJAAAAH!
Idiootti. Ensinnäkin kyseessä ei ole millään tavalla yhtään mikään ideologia. Kyse on siitä, että Linux yleisesti on erinomainen käyttis ja Debian on erinomainen Linux -distro. Kyse on siitä, että olen ollut 28 vuotta ERITTÄIN TYYTYVÄINEN Debianiin ja Linuxiin noin yleisesti. Linux hakkaa Windowsin ylivoimaisesti mennen tullen ja on aina hakannut.
T. miksuh
Tuo viimeinen lauseesi kertoo sinun olevan fanaatikko, joka et varsinaisesti tiedä edes muista järjestelmistä.
Minä sain nyt lopulta tuon Debianin pystyyn. Ei onnistunut toisen Linuxin rinnalle asennus, kun molemmissa oli tarkoitus käyttää salausta levyllä. Debianin asennussovellus ei osannut alustaa salattua osiota, vaikka salata sen osasi. GPartedillä pystyi kyllä alustamaan Debianin salaaman osion, mutta eipä Debian sitä sitten enää ymmärtänyt.
Rescuezillalla otin lopulta aikaisemman levyn jemmaan, ja asensin Debianin koko levylle. Kyllähän tämä nyt käyntiin lähti, mutta ei sitä alkuperäistä ongelmaa korjannut, jonka vuoksi päätin kokeilla.
Hah hah :-D Just joo :-D Hei haloo! Ensinnäkin sulle tiedoksi: olen tietotekniikka-alan tyyppejä ja koodari taustainen. Olen sitä siitä huolimatta, että sokeuduin synnynäisen näkövamman takia.
Ai, että mulla ei muka ole kokemusta muista systeemeistä? Todellako? Kuules tässä on sulle lista niistä käyttiksistä mistä mulla on kokemusta:
- Amiga OS 1.3, 3.0, 3.1, 3.9
- NetBSD
- Linux: Debian 2.0 -13, kodin ulkopuolella useita muita distroja
- QNX
- MS-DOS
- OS/2, OS/2 Warp
- HP/UX
- Windows 3.0, 3.1, 95, 98, NT, XP, 10, 11
-
Mac OS: m68 versiosta alkaen, PPC -versio, OSX
- Series 40 (Nokian peruspuhelinten käyttis)
- Symbian: aina viimeisimpään Nokia Belle -versioon astii
- Sailfish OS
- Android
Että revi siitä. :-D Mulla oli itseasiassa NetBSD asennettuna Amiga OS:n rinnalle kolme vuotta ennenkuin kaverini tutustutti mut Linuxiin. NetBSD on siis Unix -tyyppinen käyttis. Eli olen käyttänyt Unix -tyyppisiä ja Unixin kaltaisia käyttiksiä vuodesta 1995. Kyllä mun läppärini kovalevyllä on tälläkin hetkellä Debianin rinnalla Windows 11, mutta en käynnistä tietokonetta Windowsiin käytännössä koskaan vaan teen aivan kaiken Debianissa.
Ja mitä tulee tohon sun väitteeseesi Debianin asennusohjelmasta jne ja väitteeseesi asennuskokemuksestasi, niin sä olet nyt kyllä kämmännyt jotain, koska väitteesi Debianista, levyn alustamisesta, salauksesta jne jne ei pidä paikkaansa.
T. miksuh
Niin ja noista Windows -versioista mistä on kokemusta jäi pois Windows 2000.
Jokatapauksessa kuten huomaat listasta, mulla kyllä on kokemusta melkosen monesta käyttiksestä sekä pöytätietokoneille, läppäreille jne että mobiililaitteille. Paras kaikista tietokoneille on kuitenkin Linuxja käytän sitä juuri sen takia. Debian puolestaan on erinomainen distro ja siksi olen käyttänyt sitä jo 28 vuotta. x distron
T. miksuh
Niin jaAmiga OS -käyttiksen versioista, joita olen käyttänyt, jäi listasta vpois versio 3.5.
T. miksuh
"Linux hakkaa Windowsin ylivoimaisesti mennen tullen ja on aina hakannut."
Olen käyttänyt pidempään tietokoneita kuin sinä, ja minulla on ollut myös paremmat "amigat", mutta koska binääri ei tunne kuin kaksi eri tilaa, niin tuo lausuntosi on naurettava, ja kertoo ettet oikeasti tiedä mistään mitään, kuten tuo paniikinomainen luettelosi ja muu paskanjauhamisesti osoittaa.
Jahas, no kerros nyt millanen Amiga sulla on muka ollut? :-D Muistutan sua, että mulla on omani vielä tuolla varastossa alakerrassa ja pystyn vaikka heti antamaan sulle täyden listan sen ominaisuuksista.
Tuo sun kommenttisi on ylipäätänsä täysin naurettava.
T. miksuh
Valehtelet kuin uskovainen. Se että SINÄ olet tyytyväinen uskossasi, ei mitään todista.
Sinulla ei ole kokemusta. Kuvittelet vaan.
Lisäyksenä muuten se, että ensimmäinen kone jolla minä tein ekat ohjelmointikokeiluni oli Commodore Vic-20. Tiedätkös edes mikä se oli? Kyseessä oli isäni kotiin hankkimia koneita. Ensimmäiset omat pelini tein Commodore 16:lla, joka myöskin oli isäni koneita. Sekin on muuten edelleen alakerrassa tallessa.
T. miksuh
Tämä Miksu-mikkihiiri on vielä ufo-uskovainenkin. Vouhkaa tiede palstalla harhojaan.
Sinä itse olet fanaatikko, Windows-fanaatikko!
Sinä se paskaa jauhat etkä tiedä yhtään mitään siitä mistä puhut Ja se käyttislista ei ollut millään tavalla mikään paniikinomainen kuten väität. Mulla ei ole minkäänlaista tarvetta sellaiselle, koska antamani lista pitää täsmälleen paikkansa. Se on täysin todellinen ja väitän, että sä et edes tiedä puoliakaan mainitsemistani käyttiksistä, itselläni kuitenkin on kaikista niistä kokemusta.
Odotan muuten edelleen, että kerrot minkälainen Amiga sulla nyt sitten muka oli. Kerros kaikille niin minä voin kertoa millainen itselläni on edelleen tuolla alakerrassa.
T. miksuh
Ja mitä tiedepalstaan tulee niin taitaa ilmastonmuutosdenialisteille olla kova pala se, että sanon niille vastaan, kerron mistä ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos johtuu ja lyttään heidän denialistiset harhansa. Taitaa käydä itsetunnolle niillä vai? :-D No sehän on hyvä asia :-D Ja lisää tulee, lupaan sen.
T. miksuh
Mm. Sodat lisää ja kiihdyttää ilmastonmuutosta, asia josta halutaan vaieta!!
Taidat ite olla incel?
Heh, vahvistikin näköjään.
Minä kun en ole incel enkä ole myöskään Miksuh, eli en vahvistanut mitään! SINÄ olet itse se mistä toisia haukut!
Sinä olet törkeä herjaaja, EN OLE INCEL mutta sinä sen sijaan olet joten pidä pääsi kiinni tai kerjäät turpiis!!
Saittehan tälle kesällekin jonkinmoisen väittelyn aikaiseksi, ihmettelin jo että mistäs päin nyt tuulee kun on ollut niin hiljaista.
Tässäkin ketjussa näkyy etteivät ihmiset ymmärrä komentorivin voimaa ja sisäistä kauneutta.
tavalliset ihmiset ovat vajavaisia
Hyvä että tunnustit. Koeta kehittyä.
Alottaja kertoi asentaneensa linuxin mutta ei osannut sen enempää kertoa. Linuxhan on vaikkapa android kännykässä ja niin monen monessa muussa aparaatissa.
Olen muuten joskus asentanut Anrdoidinkin. Se oli vähän monimutkaisempi tapaus. Eli laitevalmistajan tuki oli jo päättynyt, mutta vapaaehtoiset olivat modanneet uudemman Anrdoidin. Se olikin hyvin tyhjä Anrdoid, kun piti jopa Googlen kauppa asentaa erikseen. Roottaus oli tärkeä termi siinä puuhassa.
Itsekin olen aatellut asentaa tukensa lopettaneseen Samsung A52:seen testi mielessä LineageOS. Puhelin ollut pari vuotta laatikossa joten jos joku menee mönkään niin haitta on melko vähäinen.