Jos asuu talossa jossa on saman katon alla ulkopuolisia ihmisiä ja asunto-osakeyhtiö niin koskaan ei ongelmaton. Joku tulee ajamaan kuluja ylös keksimällä mitä teetätetään. Yle juttu kerrostalosta jossa yksi ihminen omistanut useita osakkeita ja jättänyt vastikkeet maksamatta.
Muut menetti asuntonsa.
Ainakin jos joku ryhmä meinaa keskenään elää kerrostalossa, kannattaa kieltää osakkeiden myynti että ne ei siirry sijoittajalle ja yksi taho omista useita. Näin pienennätte riskiä
Asunto-osakeyhtiö ja saman katon alla useita on riski.
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Ei sellaista voi kieltää, asunnon saa myydä kenelle vaan. Voidaan ainoastaan antaa osakkaille yhtiöjärjestyksessä etuosto-oikeus.
- Anonyymi00002
Kukaan täysipäinen ei osta osaketta talosta, jossa on tällainen etuosto-oikeus.
Teet kaupat, pistät vanhan kämpän myyntiin, aloitat ehkä remontin uudessa asunnossa.... ja sitten joku ao. talon asukas ilmoittaakin käyttävänsä etuosto-oikeuttaan. Saat kyllä kauppahinnan takaisin, mutta olet tässä kohtaa 0-asunnon loukussa ja hei hei kaikki aika ja vaiva, mitä siihen uuten asuntoon tuli upotettua.
Taisi olla joissain taloissa useamman kuukauden aika sen etuosto-oikeus -kortin lyömiseen pöytään. Eli saattaa asunnon ostaja ehtiä muuttamaan sisään ja asumaankin talossa jonkin aikaa ennen kuin tulee "häätö".
Kukaan täysipäinen ei osta osaketta talosta, jossa on tällainen etuosto-oikeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15788Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470