Karuna Espoo ja Fortum kusettavat sähkönkulutuksen mittauksessa

Anonyymi-ap

Olen jo pitkään epäillyt tätä kun olen seurannut nyt tänä kesänäkin oman kämppäni sähkön kulutusta Fortumin sovelluksen kautta. Minusta tossa sähkönkulutuksen mittauksessa on jotain todella pahasti vialla ja haisee suorastaan huijaukselta. Kyse ei ole vain tästä päivästä vaan tätä on jatkunut nyt kesälläkin jo pitkään. Jokatapauksessa:

Tänään aamulla ja alkupäivästä Fortumin sovellus näytti heinäkuun kokonaiskulutukseksi 82 kWh tähän mun kämppääni. Sovellus näytti tota lukemaa aikavälille 1. - 22.7.2026. Katoin tota just pari tuntia sitten ja se näytti 82 kWh. Mutta nyt sitten kun katoin kulutuslukemaa ihan jokunen minuutti sitten niin nyt sovellus näyttää aikavälille 1. - 23.7.2026 kulutukseksi 87 kWh. Ei muuten mutta samanaikaisesti sovellus näyttää eilisen 23.7.2026 kulutukseksi 2.75 kWh... Siis täh? Millä logiikalla muka 82 + 2.75 = 87 ??? Eihän se ole edes 85. Musta on koko kesän tuntunut, että Fortum tai Karuna lisäilee mun kulutukseeni jotain olemattomia kilowattitunteja joita en ole kuluttanut. Kulutus on muutenkin suurempi kuin odotin ja jos siihen lisätään jotain ylimääräsiä kilowattitunteja niin ei se sitten mikään ihme ole. Kyse ei nyt ole myöskään siitä, että esimerkiksi toissapäivän 22.7.2026 kulutusta olisi korjattu, koska sovellus ei näytä sen muuttuneen mihinkään. Toissapäivän kulutus oli sovelluksen mukaan 1.8 kWh.

Eli millä logiikalla Karuna Espoo ja Fortum oikein mittailee noita kulutuksia ja laskee niitä päiväkohtasia kulutuksia yhteen kun muka eilen kämpän kuukausikulutus nousi 5 kWh vaikka eilen meni sähkö vain 2.75 kWh??????

Täähän vaikuttaa ihan petokselta. Ties kuinka paljon multa on laskutettu ylimäärästä kulutusta mitä ei ole edes ollut :-P

6

58

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Onneks en asu siellä vieraslaji lähiössä,vaan kaukana carunoista

      • Anonyymi00002

        Onneksi en asu sinun tavoin jossain perähikiän sysimetsien takakorvessa keskellä ei mitään missä ainut huvitus on seurata ruohon kasvamista ja susien ulvomista. Uudenmaan ulkopuolinen alue ylipäätänsä sopii vain susille, karhuille ja poroille.

        Sitäpaitsi Caruna on suomen suurin sähkönsiirtofirma, jonk asiakkaina on neljännes kaikista suomalaisista. Caruna Espoo nyt on iteasiassa se halvin osa Carunaa, koska Espoon alueella sähkönsiirtohinnat on halvemmat kuin muualla Carunan alueella.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Onneksi en asu sinun tavoin jossain perähikiän sysimetsien takakorvessa keskellä ei mitään missä ainut huvitus on seurata ruohon kasvamista ja susien ulvomista. Uudenmaan ulkopuolinen alue ylipäätänsä sopii vain susille, karhuille ja poroille.

        Sitäpaitsi Caruna on suomen suurin sähkönsiirtofirma, jonk asiakkaina on neljännes kaikista suomalaisista. Caruna Espoo nyt on iteasiassa se halvin osa Carunaa, koska Espoon alueella sähkönsiirtohinnat on halvemmat kuin muualla Carunan alueella.

        Totta. Uudenmaan ulkopuolinen alue on ihmiselle elinkelvotonta korpea. Jo Koronapandemian aikaan Uusimaa eristäytyi tuosta takapajulasta. Voisimme ihan hyvin itsenäistyä ja jättää muun suomen selviämään omillaan. Eli rajatarkastukset ja raja-aidat uudenmaan rajoille.


    • Anonyymi00005

      Mieti vaikka joku Espoon keskus😭😭😭😭

    • Anonyymi00006

      Helppo selvittää, sammuta kaikki sähkölaitteet ja seuraa kukutystasitasi

      Mulla fingrid näyttää aina 0,5 kwh kukutusta kun ei ole varaajat päällä

      Asiantuntija

    • Anonyymi00007

      Koska tulee seuraava näin tärkeä aloitus ???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2094
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1070
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      565
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      553
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      39
      519
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      115
      466
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    20. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      69
      428
    Aihe