Onko Orimattilan perussuomalaiset hajonnu?

Anonyymi-ap

Kylillä puhutaan että 6 valtuutetun ryhmä on hajonnu puoliksi. Onko perää?

35

327

    Vastaukset 35

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Paikallisen poliittisen ryhmän mahdollinen hajoaminen tai uudelleenorganisoituminen voi tuoda mukanaan sekä hyötyjä että haasteita riippuen siitä, mistä näkökulmasta asiaa tarkastellaan. Ylen uutisen mukaan Orimattilan Perussuomalaiset on kohdannut sisäisiä linjaeromielisyyksiä kaupunginjohtajan erottamisprosessiin liittyen.

      Mahdollisia perusteita sille, miksi tilanteen kärjistyminen tai ryhmän hajoaminen nähtäisiin positiivisena asiana, ovat:
      Päätöksenteon selkiytyminen: Jos puolueen sisäiset näkemyserot lamauttavat paikallista päätöksentekoa, ryhmän hajoaminen tai selkeä jakautuminen voi selkiyttää valtuustotyöskentelyä ja tuoda avoimuutta äänestystilanteisiin.
      Poliittisen kentän monipuolistuminen: Hajoamisen seurauksena voi syntyä uusia itsenäisiä valtuustoryhmiä tai sitoutumattomia ryhmittymiä, mikä voi lisätä poliittista kilpailua ja tarjota kuntalaisille uusia vaihtoehtoja.
      Uusi alku ja vakaus: Pitkään jatkuneiden sisäisten riitojen päättyminen joko ryhmän jakautumiseen tai uuden hallituksen muodostamiseen – kuten Orimattilan Sanomien kuvaamassa rivien kokoamisessa – voi lopulta vakauttaa paikallispolitiikkaa.
      Toisaalta kriitikoiden ja puolueen omien kannattajien mielestä hajoaminen voi sirpaloittaa valtuustoa, vaikeuttaa pitkäjänteistä päätöksentekoa ja heikentää äänestäjien mandaatin toteutumista.

    • Anonyymi00002

      On hajonnu myös yhdistyksestä lähteny väkeä.

    • Anonyymi00003

      On perää. Persuissa on aina perää. Prööööt!!!

      • Anonyymi00005

        Oho. Taidat olla perämies.


    • Anonyymi00004

      Kaikki on männy. Niin pali kun persuihin luotettiin ja uskottiin. Äänestettiin uuden muutoksen puolesta Orimattilassa. Päinvastoin kävi ja menetimme lähes kaiken. Onneksi kalle tajus lähtee.

      • Anonyymi00006

        Persujen tarina Orimattilan osalta kätelty. Vielä jäljellä olevat siirtyvät muihin ryhmiin ja elämä jatkuu auvoisena meillä kaikilla.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Persujen tarina Orimattilan osalta kätelty. Vielä jäljellä olevat siirtyvät muihin ryhmiin ja elämä jatkuu auvoisena meillä kaikilla.

        Näin siinä käy. Seuraavissa vaaleissa persut eivät ennää saa ketään valtuustoon.


    • Anonyymi00008

      Jos tarkoitat onko kolme pikku lapsen tasolla olevaa murjottajaa polkeneet jalkaa kun kalle ei jatkanut kaupungin johtajana ja nyt ne yrittää tehdä kiusaa niin joo olet oikeassa

      • Anonyymi00010

        Kolmikko oli valtuustossa ihan sekasin. Kallea puolustettiin mutta eivät ymmärtäneet viedä valiokunta asiaa äänestykseen. Taitamatonta.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Kolmikko oli valtuustossa ihan sekasin. Kallea puolustettiin mutta eivät ymmärtäneet viedä valiokunta asiaa äänestykseen. Taitamatonta.

        Tarkoitat tilapäisen toimikunnan perustamista. Nämä persut olivat sitä vastaan mutta hyväksyivät toimikunnan perustamisen yksimielisesti muiden kanssa.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Kolmikko oli valtuustossa ihan sekasin. Kallea puolustettiin mutta eivät ymmärtäneet viedä valiokunta asiaa äänestykseen. Taitamatonta.

        Ovat siis normipersuja. Niillä vaikeuksia myös kengännauhojen sitomisessa. Tarralenkkareita käyttävät.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Ovat siis normipersuja. Niillä vaikeuksia myös kengännauhojen sitomisessa. Tarralenkkareita käyttävät.

        Hyvä kommentti. Tarralenkkarit !


    • Anonyymi00014

      valtakunnan asiat painaa persuja ja ei auta tämä riitely asiaa. rasistin on seuraavissa vaaleissa todella vaikea valita ehdokas. meidän valkoinen suomalainen perhe äänestää keskustaa!

    • Anonyymi00015

      Harmi, kun niin hieno porukka hajosi omaan tyhmyyteensä. Muutama vuosi sitten persuilla oli luja kannatus Orimattilassa.

      • Anonyymi00016

        Niin oli yli 30 prosenttia kannatus. Nyt lienee jotain alle 10.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Niin oli yli 30 prosenttia kannatus. Nyt lienee jotain alle 10.

        Mut ei ne sitä itte tajuu mitä tuli tehtyä kun oltiin hillotolpalla onnensa kukkuloilla. Äänestäjät unohtui heti kun itte pääsi parras valoihin.


    • Anonyymi00018

      Oli niillä kova meno päällä kun saivat edelliskaudella peräti 10 valtuutettua. Ne viime vaaleissa romahti kuuteen valtuutettuun jotka nyt nokkivat toisiaan. Nättiä porukkaa.

    • Anonyymi00019

      Terolla oli hyvä kirjotus tänään Piturissa. Kirjotti miten vanhat jäärät palasi persujen yhdistyksen johtoon.

      • Anonyymi00020

        Juu oli hyvä ja paljastava kirjotus persujen toiminnasta.


    • Anonyymi00021

      Persujen nopea nousukiito päättyi rähmälleen. Ei niistä ollut Orimattilassa muuta kuin haittaa. Kalliiksi tuli kaupunkille.

      • Anonyymi00022

        Saivat koulut ja päiväkodit lopetettua ja pidettyä yt neuvottelut.


      • Anonyymi00023

        Minun on siirryttävä keskustan äänestäjäksi.


    • Anonyymi00024

      Persut sekosi ja hajosi kaupunginjohtajan geissiin.

    • Anonyymi00025

      Mitä väliä ei tarttis mitään puoluetta kaiiki yhtä huonoja

    • Anonyymi00026

      Toivottavasti ei. Ketäs me sit haukutaan?

    • Anonyymi00027

      Onko mittamiehellä riitävä koulutus niinku Eekmannilla joka on käynyt Hankenin korkea koulua.

      • Anonyymi00028

        Käy kysymäs mittamieheltä. Mitä sä tääl kyselet?


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Käy kysymäs mittamieheltä. Mitä sä tääl kyselet?

        Tämähän on keskustelupalsta, jossa voi kysyä ja vastata. Joten katsotaan mitä mittamies vastaa.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Tämähän on keskustelupalsta, jossa voi kysyä ja vastata. Joten katsotaan mitä mittamies vastaa.

        Koulutus mihin?


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Tämähän on keskustelupalsta, jossa voi kysyä ja vastata. Joten katsotaan mitä mittamies vastaa.

        Mittamies on selvästi persujen älymystöä.


      • Anonyymi00032
        Anonyymi00031 kirjoitti:

        Mittamies on selvästi persujen älymystöä.

        Taatusti kun sun äitis perä ei kelvannut sille.


    • Anonyymi00033

      Toivottavasti Jari tarttuu nuijan varteen.

      • Anonyymi00034

        Kuka tää nuija on?


      • Anonyymi00035

        Hän on jämäkkä ja pitää kutinsa.


      • Anonyymi00036
        Anonyymi00035 kirjoitti:

        Hän on jämäkkä ja pitää kutinsa.

        Ja vittuilun ja rähjäämisen taito on myös.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      52
      1276
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      86
      986
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      917
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      854
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      843
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      762
    7. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      738
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      44
      728
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      667
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      123
      664
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      606
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      575
    15. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      142
      548
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      538
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. 39
      495
    19. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      490
    20. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      487
    Aihe