Hei! Minulla on 2-vuotias tyttökissa ja olin aikeissa viemässä sterkattavaksi. Ajattelin että nyt olisi sopiva aika. Aika kuitenkin venyi Ell lomien takia. Kiimoja ei ole ollut kuin kolme. Nyt kuitenkin on noin 3 vkoa muuttunut täysin käytökseltään. Juuri viimeisen kiiman jälkeen. Kissa ollut aiemmin vähän varautunut, ei ole hirveästi tykännyt rapsutuksista. Nyt on hyvin hellyydenkipeä, tukkii syliin, kiehnää itseään ja kerjää huomiota. Voiko kissan käytös muuttua näin jos odottaa pentuja? Aika tietysti näyttää eikä masu ainakaan vielä ole kasvanut.
Kissa ei ole vapaasti ulkoileva mutta kesäkuun lopulla pääsi livahtamaan ikkunasta ulos ja oli pari tuntia poissa.
Kissa ei ole vapaasti ulkoileva mutta kesäkuun lopulla pääsi livahtamaan ikkunasta ulos ja oli pari tuntia poissa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taitaa olla sun eka kattis😁
No ei ole. Tässä 56 vuoden iässä niitä on ehtinyt olla kun ihan lapsuuskodista asti on ollut kissoja. Mutta kissanpentuja mulla ei ole ollut yli 30 vuoteen. Ja aiemmat pennut ovat olleet kissoista jotka saivat vapaasti kulkea ja penikoida minne halusivat. Olenpa myös yhden ylisuuren kuolleen pennun vetänyt kappaleina ulos. Emokissa ei enää jaksanut. No pentu oli kuollut mutta emo selvisi erinomaisesti.
Ajattelin vain että voiko tiineys muuttaa kissan käytöstä noin? Moiseen en ole ennen törmännyt. Kohtahan sen tietty huomaakin jos pentuja tulossa on.
Osaisitko kysymykseeni vastata? Ellet niin kiitos ei turhille kommenteille.