Kumpi parempi, MF 399 vain Fiat 100-90?

Fiat vai MF

Edullinen vanhempi kuutonen haussa, olisiko tietoa kumpi kannattaisi hankkia?

19

14478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpi vaan

      Täristää vähemmän.

    • ferkku

      ei ainakaan fiukusta löydy ellei oo turpoo.

    • ...

      fiiatti,turbolla mukava ellei ole jo katsomassasi koneessa.
      Jos kattelet hiukan vaihtokonerivejä,huomaat että fiiatit paljon enemmän ajettuja ts. ostettu aikoinaan käyttöön,ei näyttöön... Kumpaankin merkkiin tulee hitaasti tunteja mutta fiiateissa usein toinen kierros menossa-> yli 10000h. Tai sitten on jo kolmas tai neljäs kierros menossa;-)
      Vähän ajettu ts. 5000 tuntia,on vielä pitkästi uraa jäljellä mikäli sopiva yksilö sattuu kohdalle... Vanhemmissa käytetyissä aina riski että joku paikka rikkoutuu vaikka kuinka olisi huolellisesti huollettu jne.

    • mähvä

      Molemmat perus traktoreita. Osta kumpi vaan ei ole merkittävää eroa. Molemmista saa samat tehot. Varaosia löytyy molempiin ja korjaus on helppoa.
      Koneen yleiskunto ja huolto historia tärkein.

    • hyvä kone

      Itellä 2kpl fiudeja; 110-90 ja 5-pyttynen 880. Olleet aikoinaan nevalla ja sieltä siirretty maataloustyöhön.

      Molemmat melko lailla ruuvattuja, ottavat kierroksia himpun yli 3000. Hyvin ovat kestäneet, 110:ssä tunteja 7000 ja 880:ssä yli tuplasti enemmän.

      Luotettavia peruskoneita, kuten fiatit yleensäkin...

      Ps. ei huono vaihtoehto tollanen 5-pyttynenkään... on pienempi ja kevyempi 6-pyttyseen verrattuna, mutta kone on silti suhteellisen pirteä.

      • ???

        ite kattelin tollasta 5pyttystä 880 fiatia
        se ei vaan tuntunu kulkevan ehkä 35km/h
        onko mahdollista saada siihen vauhtia lisää?


      • jyväjemmari
        ??? kirjoitti:

        ite kattelin tollasta 5pyttystä 880 fiatia
        se ei vaan tuntunu kulkevan ehkä 35km/h
        onko mahdollista saada siihen vauhtia lisää?

        Joo mikään raketti se ei tiellä ole! Ruuvaamalla saa kierroksia lisää ja sitä kautta nopeus vähän kasvaa, mutta siltikin 40 km/h on tiukassa.

        Naapurit kyllä tunnistaa sun koneen äänen perusteella sen jälkeen kun kierrokset on 3000:n hujakoilla! ...meinaan että kone laulaa melko korkeelta noilla kierroksilla...


      • ???
        jyväjemmari kirjoitti:

        Joo mikään raketti se ei tiellä ole! Ruuvaamalla saa kierroksia lisää ja sitä kautta nopeus vähän kasvaa, mutta siltikin 40 km/h on tiukassa.

        Naapurit kyllä tunnistaa sun koneen äänen perusteella sen jälkeen kun kierrokset on 3000:n hujakoilla! ...meinaan että kone laulaa melko korkeelta noilla kierroksilla...

        Mitä tyyppivikoja koneessa on, tai mitä kannattaa tutkia jos on ostamassa?


    • M-V

      Mieluummin massikkalla kotiin... ja Fiatista on hankalaa vaihdekeppistä on aina jäykkää...

      • Napakymppi 110-90

        ... ja Fiatista on hankalaa vaihdekeppistä on aina jäykkää... Mitä mä nyt oon Viiuilla /New hollandilla ajellu. Nii VÄLIKAASU on kova sana. menee vaihteet helposti sisään ; )


    • Ex-valametti

      399:ssä on liian aharas koppi. Jos on suurikasvuunen, niin kannattaa ostaa Fiiatti.Massikas jurppii kun ei oo eres eväspussille paikkaa.

      Aikoonani kun kauppoja tein, niin nämä samat oli vaihtoeherot. Ostin Massikan enkä juuri ole katunut, koppi tosiaan on aharas ja nostolaite on jonkuverran alamittaanen, mutta hommat on tullu hoireltua paremmin kuin vanhalla sekarotuvalametilla.

    • fiat110

      moro! kylläpä sanoisin, että jos hankit, nii hanki edes fiat, ja suosittelen 110-90 mallia, äreä kuutos-kone, joka vääntäää... kokemusta on nimittäin lähdin pihasta fiiatilla, oli 1 silmäs, löin kaasun pohjaan ja syötin suoraan 5 ja ei mitään ongelmia, ja vielä tyhjä rehu kärri perässä (ei se paljo paina) mut silti. Fiiatti on muutenkin paljon tukevamman olonen, ja varmempi, se sopii melkei joka käyttööö...

      osta ihmeessä Fiiu ennemmi ku verku... ja lisäks 110-90 on vakiona se 130Hp...

      • konemies_88:...

      • Anonyymi

        Fiat 110-90 vakiona 110 hv eikä 130
        130-90 siinä on 130 vakiona


    • Työkoneen omistaja

      Viiatti on kierroskone, jossa vääntö tehdään aina vinguttamalla konetta. Itsellä on 4 verkua ja vääntöalueet kaikissa laajat. Ja perkins-moottorit on tehty kestämään. Samaan kuoppaan lopuksi mennään :D

      • minävaa

        Vanha keskustelu mutta ihan sama.

        Näille jotka haukkuu viiatin tehoa ja kehuu massikan vääntöö ja kestävyyttä..
        kumpia näkyy turvesuolle enemmän? Se on sentään hommaa missä vaaditaan voimaa ja ennenkaikkea kestävyyttä. Vastaus; fiatteja!

        massikka on hyvä kone, ei siinä mitään. Ärsyttää vaa nää jokka kehuu massikkaa ja kattelee konedatasta tehoja ja toteaa että fiatti on täys p*ska.. Ja näitä löytyy kyllä joka merkiltä, ei massikka ole poikkeus.

        Eikö tässä massikassa ollu muutes se kolmen kepin viidakko siinä jalkovälissä? Ite en saanu koskaa omaan kätee sopimaan, mutta en ole aivan kauheesti kyseisellä vehkeellä ajanutkaa. Tottumiskysymys luulisin.

        mutta vastaus tähän 5 vuotta vanhaan kysymykseen, jonka esittäjä on toivon mukaan löytäny jo oman koneensa: fiat olisi minun valinta. Hyvä ja vakaa kone ajaa ja aivan riittävästi tehoa. Koppi mukava ja tilava, jos vielä löytyy ilmastoitu malli nii eipä sitä enää autoo tarvi lyhyillä matkoilla ;) miinuksena hidas tienopeus, mutta en tiedä onko massikassa yhtää sen kummempi..


    • Kun joku

      Muukin niin miksen minäkin kirjoittaisi vanhaan ketjuun? Eli mf 399:ssä huomioitava onko vanhempia vai uudempia malleja, vanhoissa koroke hytin lattian keskellä, 3 keskivaihdekeppiä eli synchropower vaihteisto, nostolaite päivitetty versio mf 65:sta kahdella ulkopuolisella lisäsylkällä, 5,8 litranen perkinsson moottori. Lyhyesti ihan ok kone mutta jo aikoinaan alkoi olla pikkasen vanhanaikainen, 6-pyttyinen 165:nen kuulemma.. Malliston päivitys 90-luvun alussa toi 6 litraisen Quatram-moottorin nokalle, lattia oli tasainen, vaihteistoon sai jonkunlaisen suunnanvaihtajan tai pikavaihteita. Nostolaite kai oli sama kuin edellisessä. Pian tämän jälkeen mallisarjaksi vaihtui 4200. Tämä sarja muistaakseni oli viimeinen Briteissä tehty Ferkkumallisarja.
      Fiiatit ei kuulu ydinosaamisalueeseeni mutta 100-90 (eli se ainoa jota ajanut) todella henkilöautomainen (hyvässä mielessä) vaihteet pelaa kuin ajatus. Mukava kone ajaa. Perustekniikkaa, ei turhia vipstaakeja.
      Jos nyt pitäis näistä valita niin Fiat! Ja meillä ollut joskus ammoin tuo mf 399

    • puolueeton1

      Aikanaan sen verran monella fiiatilla ajellut, että nykyään on luksusta ajella tolla 399:llä. Quadrammi ei antaudu helpolla, toisin kuin fiatit mitkä niiaa heti kun kierrokset putoaa alle 1600.

    • Anonyymi

      Massey-ferguson 399

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16753
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4564
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2617
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1908
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1549
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      393
      1496
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1359
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1283
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      992
    10. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      17
      974
    Aihe