Suihkarit

Esa

On aina mukava tunne istua suihkarissa kiitotiellä kun moottoreihin laitetaan täydet tehot päälle. Tässä mietinkin, että paljonkahan isoissa suihkukoneissa mahtaa olla tehoja, kun ne painavat satoja tonneja ja kuitenkin lähtevät kuin hauki rannasta? Pienehköissä potkuriturbiinikoneissa taitaa olla tehoja jotain luokkaa 4000hv.

8

1301

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Topdog

      Suihkumoottoreiden tehot ilmoitetaan nauloissa (engl. pounds). Esim Airbus 320-sarjassa käytettävässä CFM56-5B -moottorissa on työntövoimaa 22-33 tuhatta naulaa (pounds thrust), riippuen missä rungossa moottori roikkuu.

      • EPR

        Lähdössä jettien moottoreihin laitetaan hyvin harvoin täysiä tehoja, vain lähtöön eli nousukiitoon tarvittavat tehot. Täydet tehot kun kuluttavat turhaan moottoreita ja polttoainetta. Tietyissä tilanteissa, kuten ylösvedossa, saatetaan käyttää koko moottorin kapasiteetti hyväksi jotta taataan koneen paras mahdollinen nousukyky.


    • Aviaattori

      Suihkumoottoreiden tehoa ei voi mitata, mutta sen voi yrittää laskea vaikkapa seuraavalla tavalla. Esimerkkinä MD-11: Matkalentonopeus 905km/h -> 251m/s, moottorien työntövoima yhteensä 822kN. Jos matkalentonopeudella käytetään vaikkapa 70% työntövoimasta, niin koneiden teho on P=0.7*F*v = 0.7*822000N*251m/s = 144425400W = 144425kW. Hevosvoimina ilmaistuna tekee noin 196 000hv. Kyllä lähtee!

      • virhe

        Pitäiskö kuitenkin olla P=F*v/0.7. Muistelen, että joku sanoi joskus, että DC-10:n moottoreiden yhteistehoksi voidaan katsoa 300000 hv.


      • Aviaattori
        virhe kirjoitti:

        Pitäiskö kuitenkin olla P=F*v/0.7. Muistelen, että joku sanoi joskus, että DC-10:n moottoreiden yhteistehoksi voidaan katsoa 300000 hv.

        Kaava on nimen omaan oikein, jos leikitään, että käytetään 70% työntövoimasta (mitä pienempi työntövoima, sitä pienempi teho). Jos työntövoima on kaikki käytössä matkanopeudella, tehoksi tulee 1/0.7 * 196 000hv eli 280 000hv (vertaa 300 000hv). Teho voidaan laskea myös esim. kiihtyvyyksiä käyttäen, jos tiedetään tarkalleen mm. koneen massa, irtoamisnopeus ja tarvittava kiitotie kyseisellä massalla. Eri laskutapaa käyttäen voi hyvinkin saada 300 000hv.


    • Selkokielellä

      Täyteen kuormatun matkustajakoneen moottoreiden työntövoima on luokkaa 30-40% massasta.

      • Älykääpiötnetissä

        Ihan helvetin fiksua nostella 13 vuotta vanhaa ketjua.


      • Kolotus
        Älykääpiötnetissä kirjoitti:

        Ihan helvetin fiksua nostella 13 vuotta vanhaa ketjua.

        Mikäs ressukka ja kelaluuseri sinä olet?
        Onko tämä asia jotenkin vanhentunut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1034
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      976
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 56
      935
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      822
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      43
      779
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      160
      727
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      697
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      45
      596
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    13. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      536
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    17. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      490
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      459
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      453
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe