2½-merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Teemana keitot. Vain kolme keittoa tunsin entuudestaan, joten nettihauille oli paljon tarvetta. Muutama miukin outo fakta ristikossa oli. Ristikon vaikeus perustui outoihin sanoihin.
Vastaukset 20
- Anonyymi00001
Pääkuvan keitto ei Geminin mukaan ole mikään ristikkoon tulevista vaan Khao soi - entuudestaan outo sekin.
- Anonyymi00002
Vähän noita viikko sitten olleen 3- ristikon ja tämän vaikeuksia vertailen. Tässä tuli koko vasen yläkulma ja laajasti sen ympäristöäkin valmiiksi jo 10 minuutissa.
Vuokilan 3- on kyllä selvästi helpompaa sanastoa kuin Skyttän 3- ruudukko. - Anonyymi00003
Puuttuukos vasemman alakulman pystyvihjeestä LISÄ yksi kirjain.
- Anonyymi00004
Jos ratkaisusana muodostuu L(isä), eli isoisä periaatteella, ja ratkaisuksi tulee ukit, niin kyllähän se monikkoa pyytää vihjeeseen.
Tainnut mennä tekijältä liikaa noiden ulkomaisten keittojen nimien hieromisen kanssa. Näitä pikkuvihjeitä ei ole jaksettu tarkastaa loppuun saakka.
- Anonyymi00005
"Suomen 12. korkein paikka on Saana, jonka
korkeus on 1028 metriä merenpinasta."
Onko joku löytänyt tätä osuvampaa ratkaisusanaa tuohon 13. SUURIN kysymykseen?- Anonyymi00006
Paikka ei ole Suomessa eikä vuori.
- Anonyymi00007
Suurimpia saaria ettitään tässä.
- Anonyymi00008
Tutkiskelin omaa, tähän mennessä, ikinä syötyjen keittojen valikoimaa, ja päädyin tällaiseen 10 keiton listaan:
Borssikeitto,hernekeitto,kaalikeitto,kalakeitto ja lohikeitto, kanakeitto, kesäkeitto, klimppikeitto, lihakeitto, pinaattikeitto, tomaattikeitto
Noista ei ollut mitään apua, kun tässä ristikossa kysyttiin seitsemän ulkomaisen tuontikeiton nimiä. Minestronesta olen kuullut, mutta en usko koskaan syöneeni.
Onkohan ristikon laatija itse lusikoinut kaikkia näitä keittoja menemään?
Meikäläiselle on vähän sama kuin jos kyselisi eri oopperoiden nimiä, seitsemän kappaletta. Oma tietotaito loppuisi Romeon ja Julian mainitsemiseen.
Kaikki muut oopperat, kuten nämä keitotkin olisi pakko etsiä Googlella. Siinä mielessä itse ratkaisevalle aika huonohko juttu ristikkoon nämä googletettavat erikoiskeitot. - Anonyymi00009
Keitoista kaksi muistin heti ja kolmannen pienen pohdinnan jälkeen. Loput viisi olivat outoja - outoihin keittoihin lasken myös pääkuvan keiton, joka Geminin mukaan on khao soi.
- Anonyymi00010
Tuttuja olivat, yhden opin Almodovarin elokuvasta Naisia hermoromahduksen partaalla. Teinkin sitä sen jälkeen. Kylmä keitto eikä oikein maistunut, ristikossa kyllä maistui!
- Anonyymi00011
Pääkuva löytyy myös netistä:
https://sabq.org/article/hUBZsHw
Nettiartikkeli ei käsittele ko. keittoa vaan kyseessä on kuvituskuva.
Ristikossa kuvan värisävyä on muutettu ja kuvaa on leikattu ja kuvan ns. vesileima ei näy. Kuvassa on ollut teksti REUTERS eli kuva on IS:n yhteistyökumppanilta saatu.
Samoin Geminin mukaan kyse on netissä löydeltyltä kuvalta, sillä kyseessä on saudiarabialainen uutistoimisto.- Anonyymi00015
Näyttäisi kuvat olevan skynewsarabia-com ja myös Smart Arabic News Platform sivustoilla.
Toivottavasti soppakuvan rojaltit on arabeille maksettu, ettei kaiken lisäksi tule tästä vielä jotain keittojen sotaa vaivoiksemme.
- Anonyymi00012
Kehitys kehittyy. Ennen käytettiin ratkojia, nyt tekoäly on sitä syrjäyytämässä. Ei tätäkään täyteen saa ellei pistä tekoälyä etsimään noita keittoja kunhan vaan joitakin kirjaimia nimestä on löytänyt. Pari alkukirjainta tai loppupätkä riitti muistaakseni muutamaan..
- Anonyymi00017
Eki ei ole ehtinyt tai jaksanut ajatella asiaa ihan loppuun saakka omin voimin ratkojan kannalta. On vaan ollut niin innostunut, kun keksi rutinoidun 3- kovisristikon tilalle tämän nyt esitellyn seitsemän sopan ideansa.
Kärkkäinen sitten haki sitten omien kanaviensa kautta jonkun yleisen soppalautasen kuvan netistä.
- Anonyymi00013
Mielestäni pääkuvan lähde olisi ollut hyvä ilmoittaa, vaikka lisenssi ei sitä vaadikaan. Sama mielestäni koskee myös mahdollisia tekoälyllä luotuja pääkuvia. Ainakin niiden vesileimojen olisi hyvä näkyä.
AI:llä olisi saanut kuvaan vain yhden keiton pöydällä ilman mitään muuta. Toki silloin olisi varsinkin syytä mainita asia. - Anonyymi00014
Geminin luoma leikattu pääkuva. Lisäsin Geminin tunnuksen jälkikäteen. Kuva on esillä viikon.
https://i.ibb.co/sp6p0nLZ/Untitled1104-20260802115308.png- Anonyymi00016
Laitoit liian selkeästi minestronekeiton kuvan. Saman kuvan pitäisi kuitenkin esittää kuutta muutakin sekavaa soppaa. Gumbo-keitto on jo selkeästi ihan eri näköinen soppalautasellinen, gulassikeitosta puhumattakaan.
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Laitoit liian selkeästi minestronekeiton kuvan. Saman kuvan pitäisi kuitenkin esittää kuutta muutakin sekavaa soppaa. Gumbo-keitto on jo selkeästi ihan eri näköinen soppalautasellinen, gulassikeitosta puhumattakaan.
Tuo oli Geminin näkemys Khao Soi -keitosta.
- Anonyymi00019
Toivottavasti tätä tyyliä ei tule ainakaan pariin vuoteen lisää.
- Anonyymi00020
Minusta tämä oli oikein hauska ratkottava. Kirjoitusasun jouduin tarkistamaan yhdestä keitosta, jonka olin oppinut myös Almodovarilta. Ko. keitto ei kyllä ole herkkuani. Kaikki muut maistuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802097Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661279Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu291176- 1411048
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa149906- 103866
- 45737
- 62736
- 61706
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63682