Eläimet kärsivät häkeissänsä.
Myöskin ne eivät tuo verotuloja Kokkolaan,kun lasketaan plussat ja miinukset.
Kokkola on tulevaa suurkaupunkialuetta,jossa maatilat laajenevat kuten etelässäkin.
Turkistalous on niin jälkeenjäänyttä,että sen lakkauttamiseksi pitäisi tehdä lakialoite.
Myöskin ne eivät tuo verotuloja Kokkolaan,kun lasketaan plussat ja miinukset.
Kokkola on tulevaa suurkaupunkialuetta,jossa maatilat laajenevat kuten etelässäkin.
Turkistalous on niin jälkeenjäänyttä,että sen lakkauttamiseksi pitäisi tehdä lakialoite.
Vastaukset 8
Vanhimmat
siitä oli lakialoite joka ilmeisesti ei ole edennyt eduskuntaan.
Suomessa on sellainen mielenkiintoinen mentaliteetti, että luonto, eläimet ja ihmiset saa rauhassa kärsiä kunhan joku tekee siinä sivussa rahaa.
aamulla saa herättää ihmistet auraamalla, koska se on työtä, vaikka mikään ei estä tekemästä sitä myöhemmin tai aikaisemmin ennen hiljaisuutta.
puita ja metsää saa tuhota, kunhan rahaa tulee.
eläimiä saa kiusata ja teurastaa turkkien takia, mutta kyytä ei saa nirhata, vaikka se purisi lasta.
turkistarhaus ja lemmikkien pito on mielestäni eläinrääkkäystä ja epäeettistä.
ja sellainen toiminta pitäisi lakkauttaa heti.
ainostaan tuotanto eläimien pito on hyväksyttävää, mutta siinäkin pitää mennä eläinten hyvinvointi edellä.
Lemmikit kuuluvat elämään,mutta turkistarhaus on eläinrääkkäystä.
mitä jos alienit ottaisi ihmisiä lemmikiksi? yhtäkkiä se todennäköisesti muuttaisi mielipiteesi ja alieneita ei ole olemassa ainakaan todistetusti.
mutta jokatapauksessa se eläin otetaan vastoin tahtoaan omaan kotiin josta se ei vapaasti pääse ulos ja elää lajityypillistä elämää se että kissa tai koira on opetettu tietyllä tavalla ei poista sitä, että se on eläin ja taipumus lajityypilliseen elämään pysyy.
haluasitko itse elää lemmikkinä betoni kuutiossa tai jossain sisällä ja joku muu päättää mitä syöt ja milloin. varsinkin kun lemmikkien ruoka on ala arvoista mössöä ellei sitten näe vaivaa ja tee itse
Betonikuutiossa eläminen on tulevaisuutta Kälviällä.
Ihme businesta. Elukat pidetään pienissä häkeissä jonka jälkeen ne tapetaan ja niiden nahat revitään irti ruhosta ja myydään venäläisille ja kiinalaisille
Voi yksittäisten ihmisten itsekkyyttä.
Ensin nahoitetaan ja sitten kävellään kaupungilla takki auki,mersun avainnippu kädessä.
Pelkkää kumpparijengiä.
Ruotsalon turkistarhaamo on häpeäpilkku kaupunkimme maineelle.
https://sey.fi/seyn-selvitys-turkishuutokauppayhtio-saga-furs-on-kaynyt-kauppaa-pakotelistalla-olevan-venalaisen-oligarkin-kanssa/
Koko ala on häpeätahra maallemme