Ei. Pelkkä se, että mies on Orimattilasta, ei tarkoita mitään hänen rohkeudestaan, luonteestaan tai muista ominaisuuksistaan.
Jos kysymys oli tarkoitettu vitsiksi tai viittasi johonkin paikalliseen sanontaan, kyse on stereotyypistä eikä tosiasiasta. Orimattilasta on olemassa monenlaisia humoristisia sanontoja ja naljailua, kuten muistakin suomalaisista paikkakunnista.
Onko Orimattilalainen mies munaton?
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001
Orimattilan paikallispolitiikka ja kaupungin talous ovat tosiaan herättäneet voimakasta keskustelua. Erityisesti pitkät säästöneuvottelut kouluverkoista ja johtajatason poliittiset kriisit – kuten kaupunginjohtajan eroaminen luottamuspulan vuoksi – ovat saaneet monet asukkaat kokemaan, ettei päätöksentekoon ole löytynyt tarvittavaa jämäkkyyttä tai "munaa" suojella kylien asioita. Kriitikoiden silmissä toiminta on näyttänyt saamattomalta, vaikka viralliset tilinpäätökset ovatkin lopulta kääntyneet ylijäämäisiksi.
- Anonyymi00004
Tallella on. Ja tytöt tykkää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271279
- 801164
- 77641
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9588- 20553
- 47523
- 44495
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115469- 41462
- 17460