Orimattila vuonna 2046

Anonyymi-ap

Orimattilan asukasluku laskee alle 15 000 asukkaan vuoden 2037 jälkeen, joten vuonna 2046 asukkaita arvioidaan olevan noin 14 000–14 500.

Vuonna 2046 Orimattilan Hennan asemanseutu on kehittynyt maltilliseksi, muutaman tuhannen asukkaan vihreäksi ekokaupunginosaksi. Alkuperäiset utopistiset haaveet 15 000 asukkaan jättimäisestä puutarhakaupungista on haudattu, mutta alueen kehittämistä on jatkettu tiiviinä junaradan varren solmukohtana.

Orimattilaan ei ole tehty eikä siellä ole vireillä suunnitelmia vankilan tai suuren mielisairaalan rakentamiseksi.

Helsingin metroa ei tulla jatkamaan Mellunmäestä Orimattilaan vuoteen 2046 mennessä.

Orimattilaan ei ole rakenteilla korvaavaa lentokenttää Helsinki-Malmin lentoasemalle.
Päijät-Hämeen liitto ja paikalliset puuhamiehet visioivat Malmin korvaavaa yleisilmailukenttää Orimattilan Hennaan tai Mallusjoelle yli kymmenen vuotta sitten. Hanke kuitenkin kaatui asukkaiden vastustukseen, minkä vuoksi Orimattilan kaupunki ilmoitti jo vuonna 2012, ettei se kannata lentokenttävarausta.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      2046 Kehräämö on ränsistynyt ja vailla toimintaa. Piha kasvaa umpeen kuten siinä erkontien ja artjärventien entisen maaliliikkeen tontilla.

      • Anonyymi00003

        Sun jutusta huokuu että sä jotenkin vihaat luontoa. Mikäs vika luonnon ennallistumisessa on? Positiivinen piirrehän toi vain on että luonto ottaa takaisin sen mikä silti oli viety.


    • Anonyymi00002

      Kaupungissa ollaan siirrytty pormestarimalliin ja kuntapäättäjien vuosikausia kestäneet väännöt ovat sen myötä loppuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe