Tuut Tuut rahtilaiva peitti auringon 2.

Anonyymi-ap

"Kokemukseni oli vain kaksi kesää ja toden totta kyllä tuli mokattua kun ei ollut tiedossa että laivaväylillä ei ajella pienveneillä ja ajeltiin tuolloin vaimon kanssa kaksistaan merikartan kanssa ilman plotteria."

Kiinnittäkääpä huomiota jälleen tähän, kuinka Kympillä on selkärankaa myöntää mokansa. Rehti ja reilu tyyppi kyseessä. Olen muutaman kerran oikaissut pikku virheitä kirjoituksissaan, aina on Kymppi ne myöntänyt herrasmiehen lailla.

Verrataanpa häntä, Kymppiä, Possoon tai Posson turva-aikuiseensa HönöSenssukkaan.

Oletteko koskaan huomanneet Posson tai mielikuvitusystävänsä myöntäneen virheensä ja pahoitelleensa virhettään, en minäkään.

11

83

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Senssulta vielä kysyisin, että millainen huvijahti sinulla on nyt siellä Chiang Maissa?

    • Anonyymi00002

      Herrasmieskapteeni on täysin tumpelona vienyt lapsensa ulapalle ja jälkiselittelyissään kertoo että eitiennyt, mutta aiemmin bablannut kuinka helppoja on meriliikenteen säännöt, jotka jokainen oppii ne kerran lukaisemalla.

      On kertonut reimariporteista ja kattavista kokemuksistaan ja tiedoistaan kierrellen ahvenanmaat ja majakkasaaret, sekä hakenut veneellä juotavat virosta.

      On myrskyssä moottoriongelman johdosta hypännyt karikolle uimaan ja käsin vedestä ohjannut paattinsa pois karikolta.

      On erittäin tietoinen minun veneilykokemuksista joka olen viettänyt saaristossa koko lapsuuteni.

      Tietää myös tarkalleen venekannan merellä ja järvissä nosto- ja kuljetuskustannuksineen.

      On herrasmies todella ja jos saaristossa olisi Esson baareja niin hän olisi niissäkin yhtä kuuluisa kuin maalla Essojaen amispöydissä.

      >§<

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Chiang Maissa 05:46:58 on taas joku puuhastellut Pupen kanssa 55555


      • Anonyymi00005
        UUSI

        Nyt vietät sitten vanhuutesi Suomi24.


      • Anonyymi00012
        UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Chiang Maissa 05:46:58 on taas joku puuhastellut Pupen kanssa 55555

        Otitko Posso Pupelta hanuriin.


    • Anonyymi00004
      UUSI

      Heti kilahti, bing!

      Anonyymi-ap
      2026-08-04 15:16:45

      Pattayan rakkaiden ulkomaan kirjeenvaihtajan tulikuuma raportti.
      ==================================================================================================
      Chiang Maissa 05:46:58 on taas joku puuhastellut Pupen kanssa 55555

    • Anonyymi00007
      UUSI

      Ketjusta on Possoraattorin toiesta poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    • Anonyymi00008
      UUSI
      • Anonyymi00009
        UUSI

        Mikää kammottava ollu, laiva anto aiheellisesti sumuäänimerkkejä.


    • Anonyymi00010
      UUSI

      Veneily on asia jota tekisin vaikka ympäri vuoden, jos olisi mahdollisuus ja puitteet sellaiseen. Ei ole. Kokemukseni on varsin vaatimaton ja vaatimattomalla mutta erittäin kelpoisalla veneellä.

      S: "Lukaisemalla kerran meriliikenteen säännöt, jotka jokainen oppii ne kerran lukaisemalla"

      En ole koskaan sanonut noin, vaan kyllä niitä päntättiin akateemisen vaimon kanssa joka oli kova väittelijä. Väistämissäännöt ja muut tuli luettua netistä ja ostettiin kaikille alueille isot merikartat ja myöhemmin myös plotteriin.

      Lisäksi siinä ohjaamossa karttapöydällä oli tarralapussa merimerkit suuren vanhanaikaisen mutta toimivan kompassin vieressä. Katsos kun ilmansuunnatkin vaikuttaa siihen miltä puolelta mennään, eikä vain merkit.

      S: "On kertonut reimariporteista ja kattavista kokemuksistaan ja tiedoistaan kierrellen ahvenanmaat ja majakkasaaret, sekä hakenut veneellä juotavat virosta"

      Tottakai piti tunnetuimmat ja kauneimmat suomenlahden reitit koluta kuin myös majakkasaaret ja Ahvenanmaa kahteen kertaan. Juomat Virosta. Meinasitko että jäädään sataman edustalle ajamaan ympyrää?

      Rekisteröity vene, kaikki turvallisuusvarusteet pelastusvenettä ja hätäraketteja myöten mukana. Ei mitään hätää. Kaksi kertaa piti soittaa radiolla apua kun sammui. Syy selvisi myöhemmin, PA-tankin korvausilmaletkussa oli vettä ja tankkiin tuli alipaine.

      S: "On myrskyssä moottoriongelman johdosta hypännyt karikolle uimaan ja käsin vedestä ohjannut paattinsa pois karikolta"

      Oli ihan nätti päivä, sivutuuli vain ohjasi sammunutta venettä kohti karikkoa joka väistettiin mainitulla tavalla nätisti. Vettä metrin verran ja hyvä näkyvyys.

      S: "On erittäin tietoinen minun veneilykokemuksista joka olen viettänyt saaristossa koko lapsuuteni"

      Lapsuutesi saaristossa ei ole tehnyt sinusta huviveneilijää, vaan vaikutat pelokkaalta vanhalta naiselta, joka manaa tuomiopäivää kaikessa mitä tekee eikä uskalla nokkaansa ovesta ulos laittaa.

      Ollakseen huviveneilijä, sinulla tarvitsee olla kokemusta isoista veneistä, eikä mistään tuulilasiveneistä kotinurkissa.

      "Tietää myös tarkalleen venekannan merellä ja järvissä nosto- ja kuljetuskustannuksineen"

      Tottakai tiedän siltä osin mitä on asian tiimoilla ollut tekemisissä. Neljässä eri satamassa ollut oma vene ja kuljetettu muun muassa traktoritrailerilla ja nostettu sekä satamakalustolla että kerran isolla kaivinkoneella.

      Parilla kaverilla on isommat veneet ja niiden nostoissa ollut joskus mukana.

      Vastaavan tonni- ja metrimääräisen rahdin kuljettamiskustannukset ovat tuttuja rakennusalalta tietenkin, kun elementtejä ja talopaketteja kuskattu sadoilla kuormilla halki Suomen.

      Tämä paatti on lahtelaisen kaverin / prätkäpoliisin Jounin huviveneeksi ja vuokrauskäyttöön kunnostama vanha rannikkovartiolaiva. Tämän nostaminen Vesijärveen maksoi muistaakseni 15 000 euroa. Painoa muistaakseni satatonnia.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Koskelo-luokan_rannikkovartiolaiva

      Jounin varastohallissa pidettiin firman ekat bileet aikoinaan bändien kera, hän oli tunnettu playboy tuohon aikaan Lahdessa ja salikaveri myös.

      Olen myös ollut rakentamassa toisen kaverin "Hiekkaranta"- nimistä paattia Lahdessa aikoinaan. Löydät sen googlailemalla. Niinikään huvi- ja vuokrakäytössä ja vanhan miinanraivaajan alustalle rakennettu.

      En ostaisi itselleni koskaan isoa liukuvaa huvijahtia. Monella tapaa aivan hyödytön ja älyvapaa peli. Ainoa mihin sellainen on kelvollinen, on brassailla poikaporukalla jossakin kahvilasataman edustalla kannella kauniina kesäpäivänä ja ne ajat ovat takanapäin.

      Kulkuneuvona aivan ylihintaisia ja vaarallisiakin. Hitaalla veneellä ei täysjärkisellä ihmisellä hyvällä säällä ole sen kummempaa hätää, kuin ajellessa autolla maaseudulla.

      Pienveneväylät kulkee rannikon tuntumassa ja saaria sekä luotoja on siinä suojana ja tyrkyllä mikäli tarvetta rantautumiseen tulee.

      Mutta kivahan se on että sinulla unelma elää, niin pitääkin! Minulla ei ole unelmaa huviveneilystä enää ja tuossa on rannassa Yamarin 415 jossa on kiinni viisiheppainen nelitahtikone uistelua varten. Mercury 30hp on venevajassa.

      Hummingbirdin 30 vuotta vanha luotain on ehjä edelleen ja velipojan rosterista tekemät vapatelineet. Mercury riittää vesihiihtoonkin teholtaan tuossa purkissa.

      Parit saunomiset ja sitten iltapäivällä Lahteen ja lauantaina takaisin kotiin.

      2010

      • Anonyymi00011
        UUSI

        PS: Onnettomuuksista puheenollen olen nähnyt kun vanha pariskunta sähläsi puolen miljoonan purjeveneellä Vääksyn kanavassa jääden sinne seinälle roikkumaan veden laskeuduttua.

        Olivat tehneet vääränlaiset solmut eikä saaneet niitä enää auki. Veneen kylki raapiutui ensin, sitten toisenpään köysi irtosi ja paatti putosi perä edellä veteen jolloin nainen putosi kanavaan jonka portit oli jo auki ja lähti virran mukana menemään.

        Vaikka naisella ei liivit päällä ollut hätää, mies meni paniikkiin ja hyppäsi perään ja näin kaikki kolme, vaimo, mies ja purjevene meni peräkanaa ulos kanavan virtauksen mukana.

        Joku pienveneilijä otti purjeveneen kiinni ja toi sen rantaan, mies ja nainen pääsivät uimalla rantaan eikä vauriot olleet pahoja veneessäkään.

        Vesillä sattuu kaikenlaista. Useimmiten on kyseessä ajanmittaa kosteuden aiheuttamista ongelmista sähkölaitteille.

        Hinattiin kahden kesän aikana kolmasti muita ja oltiin itse kaksi kertaa hinattavana. Toinen matka ei ollut kuin 200 metriä satamapaikastamme.

        2010


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2650
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2243
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      615
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe