Tämä on tietenkin ollut tiedossa eikä tämä siis mikään uutinen varmaan useimmille ole. Mutta sitähän on hyvin usein sanottu, että pyykinpesukoneen pesulämpötila vaikuttaa todella paljon sähkön kulutukseen. Toi Home Connect -sovellus on jo pitkään kerännyt ja näyttänyt tilastoja tiskikoneen sähkön ja veden kulutuksesta, mutta sovellus alko vasta toukokuusa alkaen tehdä samoin pyykinpesukoneen kohdalla. On ollu ihan mielenkiintosta seurata kuinka paljon se lämpötila todella vaikuttaa. Home Connect pitää siis kirjaa pestyistä pesuohjelmista. Se pitää kirjaa siitä montako kertaa mitäkin ohjelmaa on käytetty, kuinka paljon kyseistä ohjelmaa käytettäessä on kulunut vettä ja sähköä keskimäärin, mitä linkousnopeutta on käytetty, mitä lisätoimintoja on käytetty jne. Lisäksi sovellus pitää kirjaa kunkin kuukauden kokonaiskulutuksesta veden ja sähkön osalta sekä siitä kuinka monta ohjelmaa ylipäätänsä on pyöritetty jne.
Nyt tossa heinäkuussa tuli pestyyä jopa 11 pesukoneellista eri ohjelmilla. Eli sen verta monta koneellista, että ton perusteella jo näkee pesulämpötilan vaikutusta. Mulla on siis Boschin Serie 8 -sarjan älykäs pesukone ja sovelluksen mukaan pesulämpötilan sähkönkulutus on ollut alla olevan mukasta, nämä tulokset on siis mitattu pesukoneesta:
+30C -pesu: 0.15 - 0.19 kWh / koneellinen
+40C -pesu: 0.49 - 0.69 kWh
+60C -pesu: 0.89 - 1.2 kWh
rummunpuhdistusohjelma: 1.3 kWh
Heinäkuun tilastojen mukaan 11 pesukoneellista vei yhteensä:
- Sähköä: 6.04 kWh, keskimäärin 0.55 kWh / pesukerta
- Vettä: 432 litraa, keskimäärin 39.3 litraa 7 pesukerta
Home Connect pitää lisäksi tilastoa myös automaattisen pesuaineen ja huuhteluaineen annostelun käyttämästä pesuaineen ja huuhteluaineen määrästä. Heinäkuun tilastojen mukaan pesukone on käyttänyt heinäkuun 11 pesukoneellisen aikana yhteensä:
- nestemäistä pesuainetta: 251 millilitraa
- huuhteluainetta: 79 millilitraa
Jokaisella pesukerralla ei ole käytetty huuhteluainetta tietenkään. Esimerkiksi pyyhkeitä pestäessähän sitä ei kannata käyttää. Mitä pesuaineeseen tulee niin kone on siis käyttänyt pesuainetta keskimäärin ainoastaan 22.8 millitraa koneellista kohden. Pesutulos on ollut erinomainen, joten tämä osottaa sen kuinka vähän pesuainetta tarvitaan. Tämä osottaa myös sen kuinka paljon liikaa useimmat käyttää pesuainetta
T. miksuh.
Pesulämpötilan aikutus sähkönkulutukseen
33
128
Vastaukset 33
- Anonyymi00001
Typokorjaus ketjun otsikkoon: aikutus piti tietenkin olla vaikutus
T. miksuh - Anonyymi00002
Niin ja se jäi sanomatta, että kuten noista tilastoista näkyy niin etenkin 60 asteen pesun vaikutus sähkönkulutukseen on melkonen. Se ei tietysti ole mikään yllätys, koska suurin osa pyykinpesun aiheuttamasta sähkönkulutuksesta aiheutuu veden lämmittämisestä. Mutta silti se vaikutus on melkonen, puhumattakaan erosta 30 asteen pesuun. 30 ja 40 asteen pesujen välilläkin on huomattava ero sähkön kulutuksessa.
T. miksuh - Anonyymi00003
Typokorjaus:
+40C -pesu: 0.41 - 0.69 kWh
Eli 40 asteen pesun alin kulutus on näyttänyt olleen 0.41 kWh eikä 0.49 kWh kuten alotuksessa sanoin.
T. miksuh - Anonyymi00004
Vielä yksi typokorjaus. Nestemäisen pesuaineen käyttö pesukertaa kohden oli siis keskimäärin 22.8 millilitraa, eikä 22.3 millilitraa kuten alotuksessa sanoin. Mutta todella pieni määrä jokatapauksessa.
T. miksuh - Anonyymi00005
Pesuohjelmiin viittaaminen pesukoneen "lämpötiloilla" voi olla harhaanjohtavaa. Taisi olla saksalainen "Stiftung Warentest", joka testissään mittasi erään koneen "60 C" ohjelman käyttämäksi lämpötilaksi vajaat 40 C.
- Anonyymi00006
Nyt en ihan ymmärtänyt mitä meinaat pesuohjelmiin viittaamisella pesulämpötilalla? Noissa mun mainitsemissani tilastoissa on eritylty pesuohjelmat ihan pesuohjelman nimen perusteella. Tilastoissa näkyy esimerkiksi kuinka monta Paidat -pesuohjelmaa on pesty milläkin lämpötilalla, milläkin linkousnopeudella, milläkin lisätoiminnoilla kuten höyrytyksellä jne Eli tilastoista näkyy mitä pesuohjelmaa on käytetty milläkin asetuksilla ja kuinka monta kertaa, mikä niillä asetuksilla sähkön ja veden kulutus on ollut jne.
Esimerkiksi heinäkuun tilastoissa näkyy, että käytettyjä pesuohjelmia on ollut:
- Puuvilla
- Urheiluvaatteet
- Farkut / tummat vaatteet
- Silkki / hienopesu
- Paidat
- Rummun puhdistus
Tilastosta näkyy sitten, että esimerkiksi Puuvilla -ohjelmaa on käytetty sekä 40 että 60 asteen lämpötilalla jne.
T. miksuh- Anonyymi00007
Puuvilla 60 asteen pesut oli pyyhkeitä ja lakanoita. Niiden pesu näkyy puuvillaohjelmana, koska niille ei ole erillisiä pesuohjelmia. Mulla on kuitenkin määriteltynä sovelluksessa tallennetut suosikkiasetukset "Pyyhkeet" ja "Vuodevaatteet". Kun valitsen sitten pesuohjelmaksi jomman kumman niin käyttöön tulee Puuvilla 60 asteen pesu haluamillani asetuksilla. Erotuksena noiden kahden välillä onse, että pyyhkeiden kanssa ei käytetä huuhteluainetta.
T. miksuh - Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Puuvilla 60 asteen pesut oli pyyhkeitä ja lakanoita. Niiden pesu näkyy puuvillaohjelmana, koska niille ei ole erillisiä pesuohjelmia. Mulla on kuitenkin määriteltynä sovelluksessa tallennetut suosikkiasetukset "Pyyhkeet" ja "Vuodevaatteet". Kun valitsen sitten pesuohjelmaksi jomman kumman niin käyttöön tulee Puuvilla 60 asteen pesu haluamillani asetuksilla. Erotuksena noiden kahden välillä onse, että pyyhkeiden kanssa ei käytetä huuhteluainetta.
T. miksuhSamaten painatuksilla varustettuja bändipaitoja varten tekemäni "Bändipaidat" -pesu näkyy "Hienopesu / silkki" -ohjelmana haluamillani asetuksilla.
T. miksuh - Anonyymi00010
Pesuohjelmien "lämpötilat" eivät välttämättä vastaa todellisuutta. Lämpötiloihin viittaaminen, voi johtaa harhaan.
Esim. lausuttaessa: "
+30C -pesu: 0.15 - 0.19 kWh / koneellinen
+40C -pesu: 0.49 - 0.69 kWh
+60C -pesu: 0.89 - 1.2 kWh ",
lukija saa kuvan, että pesu on tapahtunut ilmoitetuissa lämpötiloissa. Lämpötilaviittauksen olisi syytä perustua mittaukseen. Äärimmilään 1:2-lämpötilaviittaus voi ollakin esim: 15 C : 30 C, oletetun 30 C : 60 C sijaan.
Konevalmistajien mukaan, suurin piirtein: "Nykyaikaisilla pesuaineilla entsyymeineen ym. vanhanaikaisen "60 C"-ohjelman mukainen pesutulos saadaan jo 30 asteen lämpötilassa." - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Pesuohjelmien "lämpötilat" eivät välttämättä vastaa todellisuutta. Lämpötiloihin viittaaminen, voi johtaa harhaan.
Esim. lausuttaessa: "
30C -pesu: 0.15 - 0.19 kWh / koneellinen
40C -pesu: 0.49 - 0.69 kWh
60C -pesu: 0.89 - 1.2 kWh ",
lukija saa kuvan, että pesu on tapahtunut ilmoitetuissa lämpötiloissa. Lämpötilaviittauksen olisi syytä perustua mittaukseen. Äärimmilään 1:2-lämpötilaviittaus voi ollakin esim: 15 C : 30 C, oletetun 30 C : 60 C sijaan.
Konevalmistajien mukaan, suurin piirtein: "Nykyaikaisilla pesuaineilla entsyymeineen ym. vanhanaikaisen "60 C"-ohjelman mukainen pesutulos saadaan jo 30 asteen lämpötilassa."Älä nyt viitsi. Jos pesukoneen lämpötilat heittelee tuolla tavalla niin se on viallinen sitten. Tai siten kyseessä on joku helvetin ikivanha halpiskarvalakkikone, jota omani ei ole.
T. miksuh - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Älä nyt viitsi. Jos pesukoneen lämpötilat heittelee tuolla tavalla niin se on viallinen sitten. Tai siten kyseessä on joku helvetin ikivanha halpiskarvalakkikone, jota omani ei ole.
T. miksuhToisekseen +30C pesu ei kyllä tapa bakteereja jne joten esimerkiksi edellä mainitsemieni pyyhkeiden, lakanoiden jne pesussa sun väitteesi 60C pesun vanhanaikasuudesta ja sen korvaamisesta 30C pesulla on täyttä bullshittiä Vaikka pesulämpötilaa alentamalla voi vähentää sähkönkulutusta, mikä on erittäin hyvä asia, niin silti sille 60C pesulle on edelleen tarvetta. On se pesuaine kuinka nykyaikanen tahansa se ei esimerkiksi niitä baksteereita tapa jos käytetään30C pesua. Lisäksi myös pesukoneeseen kertyy bakteereita, jos jatkuvasti käytetään vain hyvin matalia lämpötiloja.
T. miksuh. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Toisekseen 30C pesu ei kyllä tapa bakteereja jne joten esimerkiksi edellä mainitsemieni pyyhkeiden, lakanoiden jne pesussa sun väitteesi 60C pesun vanhanaikasuudesta ja sen korvaamisesta 30C pesulla on täyttä bullshittiä Vaikka pesulämpötilaa alentamalla voi vähentää sähkönkulutusta, mikä on erittäin hyvä asia, niin silti sille 60C pesulle on edelleen tarvetta. On se pesuaine kuinka nykyaikanen tahansa se ei esimerkiksi niitä baksteereita tapa jos käytetään30C pesua. Lisäksi myös pesukoneeseen kertyy bakteereita, jos jatkuvasti käytetään vain hyvin matalia lämpötiloja.
T. miksuh.Lisäyksenä se, että kun esimerkiksi ite käyn jatkuvasti yleisissä saunoissa ja sitten liikun siellä saunoilla koko illan pelkkään pyyhkeseen pukeutuneena saunan, ravintolan ja ulkojäähdyttelyalueen välillä, niin ne pyyhkeet kostuu sekä hikoutuu perusteellisesti. Lisäksi niihin pyyhkeisiin voi päätyä ruokaa ravintolan puolella tai bisseä jäähdytellessä. Jos niitä pyyhkeitä sitten pesi 30C lämpötilassa, niin on aivan 100% varmaa, että kohta ne just pestyt pyyhkeet haisisi törkeästi, koska 30C pesulämpötila ei pyyhkeissä olevia bakteereja tapa. Eli kyllä esimerkiksi ne pyyghkeet on syytä pestä 60C lämpötilassa vaikka kuinka pesuaine on nykyaikasta ja on kallis premium -luokan pesukone käytössä.
T. miksuh - Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Lisäyksenä se, että kun esimerkiksi ite käyn jatkuvasti yleisissä saunoissa ja sitten liikun siellä saunoilla koko illan pelkkään pyyhkeseen pukeutuneena saunan, ravintolan ja ulkojäähdyttelyalueen välillä, niin ne pyyhkeet kostuu sekä hikoutuu perusteellisesti. Lisäksi niihin pyyhkeisiin voi päätyä ruokaa ravintolan puolella tai bisseä jäähdytellessä. Jos niitä pyyhkeitä sitten pesi 30C lämpötilassa, niin on aivan 100% varmaa, että kohta ne just pestyt pyyhkeet haisisi törkeästi, koska 30C pesulämpötila ei pyyhkeissä olevia bakteereja tapa. Eli kyllä esimerkiksi ne pyyghkeet on syytä pestä 60C lämpötilassa vaikka kuinka pesuaine on nykyaikasta ja on kallis premium -luokan pesukone käytössä.
T. miksuhNiin ja pesuaineet tietenkin rikkoo enemmistöltä bakteereista lipidikalvon mikä tuhoaaa bakteerin. Mutta sitkeimmät mikrobit säilyvät elossa ja voivat jopa lisääntyä matalissa lämpötiloissa. Eli kyllä sille 60C pesulle on edelleen nykyäänkin tarvetta vaikka yleisesti pesulämpötiloja voikin nykyaikasten pesukoneiden ja pesuaineiden kanssa alentaa mikä alentaa energiankulutustakin. En kuitenkaan esimerkiksi pyyhkeitä tai lakanoita pesisi missään 30C asteen pesussa vaan kyllä ne on syytä pestä 60C asteessa bakteerien tuhoamisen varmistamiseksi.
T. miksuh - Anonyymi00015
Anonyymi00011 kirjoitti:
Älä nyt viitsi. Jos pesukoneen lämpötilat heittelee tuolla tavalla niin se on viallinen sitten. Tai siten kyseessä on joku helvetin ikivanha halpiskarvalakkikone, jota omani ei ole.
T. miksuhSitäpaitsi kunnollisissa pesukoneissa on kyllä lämpötilaanturit, joiden avulla tietokone tarkkaailee veden lämpötilaa. Ei nykyaikaset koneet lämmitä vettä vain niin, että niihin on ajastimella määritelty kauanko lämpövastusta pidetään päällä jne. Jotkut karvalakkihalpiskoneet voi toki olla asia erikseen.
T. miksuh - Anonyymi00017
Ei ole syytä hikeentyä tai olla naiivi. Kuten mainittu, pesukonetestaajat ovat havainneet diskrepanssin ohjelman ilmoittaman ja käytetyn lämpötilan välillä, joissakin koneissa. Kaiken takana on energiamerkintä, joka on sitä "parempi", mitä vähemmän energiaa käytetään veden lämmittämiseen.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Ei ole syytä hikeentyä tai olla naiivi. Kuten mainittu, pesukonetestaajat ovat havainneet diskrepanssin ohjelman ilmoittaman ja käytetyn lämpötilan välillä, joissakin koneissa. Kaiken takana on energiamerkintä, joka on sitä "parempi", mitä vähemmän energiaa käytetään veden lämmittämiseen.
Eihän energiamerkintä muuta sitä tosiasiaa, että yhdessä ja samassa koneessa erilämpöiset pesut vie eri määrän energiaa. Eli 60C vie enemmän kuin 40C joka taas vie enemmän kuin 30C. Energiamerkintä tietenkin on parempi kun koneen energiatehokkuus on parempi, mutta energiamerkintää käytetäänkin kertomaan kuinka energiatehokas kone on eikä se poista eri lämpöisten pesujen väliltä kulutuseroja. Energiamerkinnän avulla voi myös vertailla kahta tai useampaa konetta toisiinsa yleisellä energiatehokkuustasolla. Tietenkin A -energialuokan kone kuluttaa samanlämpöisen pesun aikana vähemmän energiaa kuin huonomman energiatehokkuusluokituksen saanut kone. Mutta eihän tässä ketjussa siitä ole kyse vaan yhden ja saman koneen eri pesuohjelmien välisestä erosta.
- Anonyymi00022
Anonyymi00012 kirjoitti:
Toisekseen 30C pesu ei kyllä tapa bakteereja jne joten esimerkiksi edellä mainitsemieni pyyhkeiden, lakanoiden jne pesussa sun väitteesi 60C pesun vanhanaikasuudesta ja sen korvaamisesta 30C pesulla on täyttä bullshittiä Vaikka pesulämpötilaa alentamalla voi vähentää sähkönkulutusta, mikä on erittäin hyvä asia, niin silti sille 60C pesulle on edelleen tarvetta. On se pesuaine kuinka nykyaikanen tahansa se ei esimerkiksi niitä baksteereita tapa jos käytetään30C pesua. Lisäksi myös pesukoneeseen kertyy bakteereita, jos jatkuvasti käytetään vain hyvin matalia lämpötiloja.
T. miksuh.Lakanat, pyyhkeet ja alusvaatteet tulevat puhtaiksi vain 60 asteisessa pesussa! Paitsi rintaliivit joita ei voi pestä kuumassa vedessä!
- Anonyymi00023
Anonyymi00018 kirjoitti:
Eihän energiamerkintä muuta sitä tosiasiaa, että yhdessä ja samassa koneessa erilämpöiset pesut vie eri määrän energiaa. Eli 60C vie enemmän kuin 40C joka taas vie enemmän kuin 30C. Energiamerkintä tietenkin on parempi kun koneen energiatehokkuus on parempi, mutta energiamerkintää käytetäänkin kertomaan kuinka energiatehokas kone on eikä se poista eri lämpöisten pesujen väliltä kulutuseroja. Energiamerkinnän avulla voi myös vertailla kahta tai useampaa konetta toisiinsa yleisellä energiatehokkuustasolla. Tietenkin A -energialuokan kone kuluttaa samanlämpöisen pesun aikana vähemmän energiaa kuin huonomman energiatehokkuusluokituksen saanut kone. Mutta eihän tässä ketjussa siitä ole kyse vaan yhden ja saman koneen eri pesuohjelmien välisestä erosta.
"Mutta eihän tässä ketjussa siitä ole kyse vaan yhden ja saman koneen eri pesuohjelmien välisestä erosta."
Kuitenkin pesuohjelmiin viitataan koneen ilmoittamina lämpötiloina, ei mitattuina lämpötiloina. Ilmoitetun lämpötilan suhde energiankulutukseen on selvä.
Pesukoneen käyttäjää kiinnostaa toki, että oletus: "60 C ohjelmalla kaikki bakteerit kuolevat tmv." ei aina pidä paikkaansa. Pesukonevalmistaja voi olla päättänyt, että jo 30 C riittää uusilla pesuaineilla koetun, perinteisen 60 C ohjelman mukaiseen pesutulokseen.
- Anonyymi00009
Yksi heinäkuun koneellisista oli koneenpuhdistuspesu. Jos se jätetään huomiotta ja otetaan huomioon vain varsinaiset 10 pyykinpesukertaa niin sillon heinäkuussa kului:
- Sähköä: 4.74 kWh, keskimäärin 0.474 kWh / pesukerta
- Vettä: 402 litraa, keskimäärin 40.2 litraa / pesukerta
T. miksuh - Anonyymi00016
Mitä järkeä kuluttaa vähän sähköä kun verkkopalvelumaksu ei muutu minnekään.
Eli jos kuluttaisin vähän sähköä niin maksaisin sähköstä esim. 20 e/3 kk mutta verkkopalvelumaksu olisi edelleen 100 e/3 kk Nyt maksan sähköstä 50 e/3 kk
Jos taas alkaisi oikein nuukailemaan eli jäisi minimivalaistus ja telkkari, liesi, tietokone ja pesukone (talokone käyttöön) mäkeen eli jäisi jääkaappi, mikro ja pölynimuri niin saisi ehkä puristettua ehkä alle kymmeneen euroon/3 kk mutta verkkopalvelumaksu olisi edelleen 100 e/3 kk- Anonyymi00019
Johan onkin sulla logiikka. Eli meinaat, että sähköä ei kannata säästää kun sähkösopimuksen perusmaksu ei muutu sen perusteella mitä kulutat? Aika kieroutunut tapa ajatella. Ainahan se perusmaksu on kiinteä ja kulutuksesta maksetaan sitten erikseen sen päälle. Sitäpaitsi on sitä nyt tärkeämpiäkin syitä säästää sähköä kuin se oma sähkölasku. Ja missä ihmeen sähkösopimuksessa on tollanen perusmaksu muka? Eikös se perusmaksu ole yleensä ennemminkin 5 - 6 euron luokkaa kuukaudessa tai vastaava?
- Anonyymi00020
Anonyymi00019 kirjoitti:
Johan onkin sulla logiikka. Eli meinaat, että sähköä ei kannata säästää kun sähkösopimuksen perusmaksu ei muutu sen perusteella mitä kulutat? Aika kieroutunut tapa ajatella. Ainahan se perusmaksu on kiinteä ja kulutuksesta maksetaan sitten erikseen sen päälle. Sitäpaitsi on sitä nyt tärkeämpiäkin syitä säästää sähköä kuin se oma sähkölasku. Ja missä ihmeen sähkösopimuksessa on tollanen perusmaksu muka? Eikös se perusmaksu ole yleensä ennemminkin 5 - 6 euron luokkaa kuukaudessa tai vastaava?
Mitä enemmän kulutat sähköä sitä enemmän maksat sekä kulutuksesta että sähkön siirrosta. Pitäähän se sähkön siirtokin maksaa nimittäin. Eli kyllä jo kummankin syyn takia kannattaisi kuluttaa mahdollisimman vähän sähköä. Ja mitä perusmaksuun tulee niin sähkösopimus kannattaa valita niin ettei maksa ylimääräistä perusmaksuistakaan.
- Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Johan onkin sulla logiikka. Eli meinaat, että sähköä ei kannata säästää kun sähkösopimuksen perusmaksu ei muutu sen perusteella mitä kulutat? Aika kieroutunut tapa ajatella. Ainahan se perusmaksu on kiinteä ja kulutuksesta maksetaan sitten erikseen sen päälle. Sitäpaitsi on sitä nyt tärkeämpiäkin syitä säästää sähköä kuin se oma sähkölasku. Ja missä ihmeen sähkösopimuksessa on tollanen perusmaksu muka? Eikös se perusmaksu ole yleensä ennemminkin 5 - 6 euron luokkaa kuukaudessa tai vastaava?
Ei tuo noin 100 euroa per 3 kuukautta ole perusmaksu vaan verkkopalvelumaksu, aikaisemmalta nimeltään siirtomaksu. Ja oletko siis sitä mieltä että minun pitäisi heittää tämä pöytäkone mäkeen ja käyttää nettiä onnettomalla puhelimella......😅..... ja nostaa jääkaapin lämpötila vaikkapa +10 asteeseen ja lopettaa kahden pöytätuulettimen käyttö kun asunnossa kesällä melkein +30, ja television katsomisen vähentämisellä ei merkitystä kun katson sieltä noin 2 elokuvaa viikossa.
Nyt sähkö (energia ja siirto) siis noin 150,00e/3kk ja jos siis tekisi nuo yllämainitut täysin epärealistiset kulutuksen vähennykset niin lasku olisi siis (ehkä) noin 110,00e/3kk, kuukautta kohti 50 kontra 37 eli ei mitään merkitystä. - Anonyymi00024
Anonyymi00021 kirjoitti:
Ei tuo noin 100 euroa per 3 kuukautta ole perusmaksu vaan verkkopalvelumaksu, aikaisemmalta nimeltään siirtomaksu. Ja oletko siis sitä mieltä että minun pitäisi heittää tämä pöytäkone mäkeen ja käyttää nettiä onnettomalla puhelimella......😅..... ja nostaa jääkaapin lämpötila vaikkapa 10 asteeseen ja lopettaa kahden pöytätuulettimen käyttö kun asunnossa kesällä melkein 30, ja television katsomisen vähentämisellä ei merkitystä kun katson sieltä noin 2 elokuvaa viikossa.
Nyt sähkö (energia ja siirto) siis noin 150,00e/3kk ja jos siis tekisi nuo yllämainitut täysin epärealistiset kulutuksen vähennykset niin lasku olisi siis (ehkä) noin 110,00e/3kk, kuukautta kohti 50 kontra 37 eli ei mitään merkitystä.Ensinnäkin etkö ole koskaan kuullut puhuttavan läppäreistä ja tableteista? Kyllä se pöytäkone tuhlaa sähköä melkosesti. etenkin jos lähinnä käyttät sillä nettiä niin se olisi syytä vaihtaa läppäriin tai tablettiin. Ne on ylipäätänsä suunniteltu energiatehokkaammiksi ja akkukäyttöisinä laitteina ne ei edes ole välttämättä jatkuvasti kiinni verkkovirrassa mikä lisää niiden käyttömukavuuttakin sähkön säästämisen lisäksi. Ja kyllähän älypuhelin sopii moneen netin käyttöön aivan mainiosti sekin. Tietenkin webbiselaimen käyttö on helpompaa läppärillä tai tabletilla. Mutta sekin riippuu käytöstä. Esimerkiksi uutisten lukemisen voi ihan hyvin siirtää tietokoneelta älypuhelimellekin ja hyvin moni on niin tehnytkin. Mitä sitten tulee netin palveluihin mille on olemassa älypuhelinsovellus niin niiden palveluiden käyttö on erittäin usein paljon helpompaa älypuhelisovelluksella kuin tietokoneella tai ylipäätänsä webbiselainta käyttäen.
Toisekseen miten sun kolmen kuukauden laskusi on noin iso? Vaikka itelläni ei ole sähkösopimus sieltä halvimmasta päästä, pitäisi kilpailuttaa se jossain vaiheessa, niin omat kolmen kuukauden laskuni energian kulutuksineen ja sähkön siirtoineen jne ei ole euroina ollut yhteensä puoliakaan tosta mitä sulla. Sähkönlaskun hintaa enemmän kiinnostaisikin tietää sun kulutuksesi määrä. Itselläni tässä 45 neliön kaksiossa sähköä on tämän vuoden aikana kulunut tyypillisesti kuukautta kohden vain n. 85 - 88 kWh. Alimmillaan kulutus on ollut helmikuussa, jollon sähköä kului vain 77 kWh. Heinäkuu on ollut ainut kuukausi jollon kulutus on ollut yli 100 kWh, tarkalleen sanottuna 108 kWh. Mutta heinäkuun osalta se johtui kesän kuumuudesta ja oli siten odotettavissa. Heinäkuun kulutus oli siis jopa yli 20 kWh suurempi kuin muina kuukausina on ollut keskimäärin. Kunhan kesä on ohi kulutukseni palaa taas alemmalle tasolle, todennäkösesti palaa jo elokuussa.
Kolmanneksi tässä ketjussa on kyse pesukoneen pesulämpötilojen vaikutuksesta sähkönkulutukseen, joten en käsitä miksi pitää alkaa muuttamaan ketjua denialistiseksi paskan jauhamiseksi.
T. miksuh - Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ensinnäkin etkö ole koskaan kuullut puhuttavan läppäreistä ja tableteista? Kyllä se pöytäkone tuhlaa sähköä melkosesti. etenkin jos lähinnä käyttät sillä nettiä niin se olisi syytä vaihtaa läppäriin tai tablettiin. Ne on ylipäätänsä suunniteltu energiatehokkaammiksi ja akkukäyttöisinä laitteina ne ei edes ole välttämättä jatkuvasti kiinni verkkovirrassa mikä lisää niiden käyttömukavuuttakin sähkön säästämisen lisäksi. Ja kyllähän älypuhelin sopii moneen netin käyttöön aivan mainiosti sekin. Tietenkin webbiselaimen käyttö on helpompaa läppärillä tai tabletilla. Mutta sekin riippuu käytöstä. Esimerkiksi uutisten lukemisen voi ihan hyvin siirtää tietokoneelta älypuhelimellekin ja hyvin moni on niin tehnytkin. Mitä sitten tulee netin palveluihin mille on olemassa älypuhelinsovellus niin niiden palveluiden käyttö on erittäin usein paljon helpompaa älypuhelisovelluksella kuin tietokoneella tai ylipäätänsä webbiselainta käyttäen.
Toisekseen miten sun kolmen kuukauden laskusi on noin iso? Vaikka itelläni ei ole sähkösopimus sieltä halvimmasta päästä, pitäisi kilpailuttaa se jossain vaiheessa, niin omat kolmen kuukauden laskuni energian kulutuksineen ja sähkön siirtoineen jne ei ole euroina ollut yhteensä puoliakaan tosta mitä sulla. Sähkönlaskun hintaa enemmän kiinnostaisikin tietää sun kulutuksesi määrä. Itselläni tässä 45 neliön kaksiossa sähköä on tämän vuoden aikana kulunut tyypillisesti kuukautta kohden vain n. 85 - 88 kWh. Alimmillaan kulutus on ollut helmikuussa, jollon sähköä kului vain 77 kWh. Heinäkuu on ollut ainut kuukausi jollon kulutus on ollut yli 100 kWh, tarkalleen sanottuna 108 kWh. Mutta heinäkuun osalta se johtui kesän kuumuudesta ja oli siten odotettavissa. Heinäkuun kulutus oli siis jopa yli 20 kWh suurempi kuin muina kuukausina on ollut keskimäärin. Kunhan kesä on ohi kulutukseni palaa taas alemmalle tasolle, todennäkösesti palaa jo elokuussa.
Kolmanneksi tässä ketjussa on kyse pesukoneen pesulämpötilojen vaikutuksesta sähkönkulutukseen, joten en käsitä miksi pitää alkaa muuttamaan ketjua denialistiseksi paskan jauhamiseksi.
T. miksuhNiin ja mitä tuulettimiin tulee niin itselläni on esimerkiksi täällä olkkarissa katossa tuuletinlamppu, joka pyörii tälläkin hetkellä Mitä pöytätuulettimiin jne tulee niin niiden turhaa pyörimistä on mahdollista vähentää älykotisysteemin, älypistorasioiden ja liiketunnistimien avulla. Tuuletintenhan on ihan turha pyöriä huoneessa missä ei olla, koska tuuletin ei edes viilennä ilmaa vaan ainoastaan kierrättää sitä.
T. miksuh - Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Niin ja mitä tuulettimiin tulee niin itselläni on esimerkiksi täällä olkkarissa katossa tuuletinlamppu, joka pyörii tälläkin hetkellä Mitä pöytätuulettimiin jne tulee niin niiden turhaa pyörimistä on mahdollista vähentää älykotisysteemin, älypistorasioiden ja liiketunnistimien avulla. Tuuletintenhan on ihan turha pyöriä huoneessa missä ei olla, koska tuuletin ei edes viilennä ilmaa vaan ainoastaan kierrättää sitä.
T. miksuhLisänä voi vielä käyttää lämpötila-antureitakin jollon tuulettimet lähtee pyörimään vain kun huoneessa ollaan ja lämpötila on tietyn rajan yläpuolella.
T. miksuh - Anonyymi00028
Anonyymi00025 kirjoitti:
Niin ja mitä tuulettimiin tulee niin itselläni on esimerkiksi täällä olkkarissa katossa tuuletinlamppu, joka pyörii tälläkin hetkellä Mitä pöytätuulettimiin jne tulee niin niiden turhaa pyörimistä on mahdollista vähentää älykotisysteemin, älypistorasioiden ja liiketunnistimien avulla. Tuuletintenhan on ihan turha pyöriä huoneessa missä ei olla, koska tuuletin ei edes viilennä ilmaa vaan ainoastaan kierrättää sitä.
T. miksuhItseasiassahan tuuletin hieman lämmittää.
- Anonyymi00027
Kytkee pesukoneen vesiletkun taloyhtiön kuumavesihanaan, niin ei tarvi lämmitellä omalla kustannuksella. Meillä vesi kuuluu vuokraan :-)
- Anonyymi00029
Pitää tänään just laittaa kohta pesukone taas pyörimään. Olin eilisen illan 18 -23 yleisellä saunalla ja tuli tavalliseen tapaan liikuttua koko ilta saunan pukkarin, saunan raflapuolen ja ulkojäähdyttelysisäpihan välillä pelkkään pyyhkeeseen pukeutuneena. Eli pyyhekin hikoutui ja kostui taas niin, että on valmis pyykkiin. Taas on kaikki 6 isoa pyyhettä likaisina joten aika tunkea ne pesukoneeseen ja sen jälkeen kuivausrumpuun niin, että voi taas lähteä saunalle :-D
T. miksuh
T. miksuh - Anonyymi00030
Ei kiinnosta sähkönkulutus.
Tärkeintä on puhdas tulos.- Anonyymi00031
Älä sitten jätä enää sähkölaskujasi maksamatta äläkä itke laskujen suuruutta
- Anonyymi00032
Joka palstalla pakko olla vakiääliö.
- Anonyymi00034
Tarkoitatko itseäsi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551