KananLentoVeneilijä.

Anonyymi-ap

Hän on alppien valloittaja kaksipyöräisillään ajaen neulansilmiin hiekanjyvän tarkkuudella miehenä jolla vuosikymmenien kokemus vahingossa hoksaamisesta ja kilometrejä takana satoja tuhansia.

Mottona hänellä on että ajamaan oppii vain ajamalla.

Luolasukeltajaksi hän ei päätynyt mutta syvyyssukelluksen hienouksiin tutustunut on, eikä vuorien valloitus kiinnostanut koska hänellä on korkeanpaikankammo.

Hän päätyi akateemisen vaimonsa kannustamana ja opastamana opiskelemaan veneilyn säännöksiä ostaen kaikki Suomen merialueiden merikortit ja reimaritarran tulevan veneensä karttapöytään liimattavaksi.

Koska veneilyn oppii vain veneilemällä niin hän päätti ostaa veneen ja ryhtyä veneilemään.

Löydettyään varallisuudelleen sopivan 18 tonnin veneen, hän solmi kaupat ja ryhtyi varustamaan sitä katsastuskuntoon, sekä hankkimaan tarpeellisia varusteita.

Jäiden lähtöä odotellessa hän ja akateeminen pleissasivat köysiä ja kävivät ostamassa koko perheelle merihenkisiä asusteita.

Vapun tietämillä merihenkisen maakrapuperheen riemu oli huipussaan kun vesillelaskivat uppoumarunkoisen kaunottaren kaivinkoneella ja löivät sen kylkeen tyhjän viskipullon sirpaleiksi antaen sille nimen.

Siitä päivästä lukien alkoi suuri seikkailu, jolle maailmanympäripurjehtijat jää kakkoseksi.

Kyntivät venhollaan reimariporttien lävitse itämeren terävät aallokot ja vaaralliset saaristot, Kotkan meripäivät, Hangon regatan, ulapan kallio- ja majakkasaaret tuli tutuiksi laivaväyliä myöden, Ruisrockin kuuntelivat ankkurissa ja Ahvenanmaan ympäri Naantalin Muumimaailmaan.

Vene myös ajan saatossa varusteltiin huippulaittein ja varustein hankkien plotteri ja webbikamera, kalliokiiloja, retkigrilli, pelastuslautta ja -rengas, lisää hätäraketteja, 5 wattinen 36 kanavainen lälläri, työkalusarja ja akateemiselle yöastia joka soveltui myös lihapullien lämmittämiseen.

Kahden kesän jälkeen hän oli veneilemällä oppinut veneilijäksi jonka johdosta tämän tarinan otsikko, hänen ollen nykyisin valveutunut tietämään kaiken kaikesta mikä liittyy veneilyyn.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mistä nää katkerat vuodatukset kumpuaa? Joku käy parina kesänä veneilemässä halvalla paatilla ja sinä menet suunniltasi? Miksi? Suomessa on noin 2 miljoonaa venettä.

      • Anonyymi00002

        Juuri sen takia palaute, koska Tyttö2010Neitinen tietää kaikesta kaiken ja on muiden yläpuolella viisauksineen ...... kun Suomessa on noin 2 miljoonaa muutakin mielipidettä.

        Parin kesän Tuut tuut veneilijä on nimenomaan niitä veneilijöitä joiden ei tulisi olla veneilijöitä ainuttakaan kesää.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Juuri sen takia palaute, koska Tyttö2010Neitinen tietää kaikesta kaiken ja on muiden yläpuolella viisauksineen ...... kun Suomessa on noin 2 miljoonaa muutakin mielipidettä.

        Parin kesän Tuut tuut veneilijä on nimenomaan niitä veneilijöitä joiden ei tulisi olla veneilijöitä ainuttakaan kesää.

        Mistä niin päättelet? Minä en ole havainnut mitään kaikkitietävyyttä vaan pelkkää asuaa Kympin kirjoituksissa. Ei faktat ole mitään mielipiteitä. Kymppi on ajellut MP:llä ja veneillyt hieman niin miksi ei saisi kertoa kokemuksistaan? Mistä päättelet että hän ei ole kelvollinen vesille? Miksi sinä et kerro kokemuksistasi vaan keskityt vain kadehtimiseen ja epätiedon levittämiseen?

        Unelmoit Nimbus 43 veneestä etkä edes tiedä mihin se soveltuu, millainen runko siinä on ja voiko sillä ajaa 11 solmun retkinopeutta. Ei voi ja siksi se ei ole pienille järville soveltuva laite.

        Tiesitkö että useimmilla järvillä Suomessa on kokonaan kielletty moottoriveneily ja useilla alueilla on sekä tehorajoitus että nopeusrajoitus? Et varmasti tiennyt.
        Tiesitkö että monissa retkisatamissa on syväys ja koko rajoitus? Et tiennyt.
        Ison paatin joutuu jättämään kauemmas ankkuriin ja tulemaan rantaan pelastusveneellä tms.

        Vain suurimmissa vesistöissä on veneväyliä jotka soveltuu isommille veneille.
        Nopeus ja kokorajoitukset on siksi ettei aallot huuhdo linnunpesiä rannoilta ja riko laitureita ja häiritse kalastamista, pienveneilyä jne.

        Tuotakaan et tiennyt, kuten et tiennyt miten valtavat polttoainekulut on Nimbus 43 kokoluokan veneissä. 30 solmun matkavauhti pienveneväylällä on tuhoisa vauhti sekä linnunpesille että muille vesilläliikkujille.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Juuri sen takia palaute, koska Tyttö2010Neitinen tietää kaikesta kaiken ja on muiden yläpuolella viisauksineen ...... kun Suomessa on noin 2 miljoonaa muutakin mielipidettä.

        Parin kesän Tuut tuut veneilijä on nimenomaan niitä veneilijöitä joiden ei tulisi olla veneilijöitä ainuttakaan kesää.

        Jos vesille ei pidä mennä vain kahden kesän kokemuksella, niin milloin ne kaksi ensimmäistä kesää sitten tulee kun aloittaa veneilyn jos veneilyä ei saa aloittaa ilman veneilykokemusta? Tajuatko sinä itse kuinka sekaisin olet?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Jos vesille ei pidä mennä vain kahden kesän kokemuksella, niin milloin ne kaksi ensimmäistä kesää sitten tulee kun aloittaa veneilyn jos veneilyä ei saa aloittaa ilman veneilykokemusta? Tajuatko sinä itse kuinka sekaisin olet?

        Possolla on sama logiikka moottoripyöräilyssä. Ei saa aloittaa ajamaan moottoripyörällä, jos ei ole ajanut moottoripyörällä. Pitää kuulema kysyä viisaammilta että miten ajetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2127
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      368
      1293
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      32
      1210
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1058
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      155
      935
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      876
    7. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      756
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      716
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      692
    Aihe