Kaikista varoitteluista huolimatta (joita tällä palstalla esiintyy) menin ostamaan otsikonmukaisen menopelin. Ajokilometrejä on tällä hetkellä 112 tkm ja huollot tehty asianmukaisesti. Ja ainakaan vielä ei ole ilmennyt mitään suurempia vikoja. Seuraavat kuukaudet paljastavat joutuuko vaihtamaan takaisin Opeliin :)
Ford Focus 1.8 STW Ghia -00
thejaba
94849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kerro toki jatkossa rehellisesti miten ajoneuvo toimii, mitä meni rikki ja paljonko jouduit kustantamaan.
Mites nämä perinteiset ovien alareunat ja kromisen takalistan maalitus? Onko kunnossa vai meneekö heti takuukorjattavaksi?
parhaimman(=vähiten vikoja). Itse ostin vuonna 1999 1,8i stw Trendin juuri siistä syystä, että oletin koneen kestävän parhaiten, kun se oli ollut jo entuudestaan mm.Mondeossa.Oletus piti paikkansa.
...on jo vaihdettu takuun piikkiin aikaisemmin. Takaluukun kromilistan alta kuitenkin pilkottaa ruostetta, joten sitä voisi käydä näyttämässä huoltoliikkeessä. Tuo taitaa mennä takuun piikkiin?
Se ei mene takuuseen. Omassa -00 stw focuksessa ei ainakaan mennyt. En raaskinut korjata omaan pikkiin 3,5 vuotiaasta autosta, joten auto meni vaihtoon ennenkuin ruoste levisi pahasti näkyville. En voi ymmärtää että kahvan alta lähtenyt ruoste on ns. ulkoapäin tapahtuvaa ruostumista ja vielä reilussa 3 vuodessa. Merkkiliikkeen mukaan kyllä ja siksi eväsi takuukorjauksen. Loppuhuipennus oli se että vaihtoivat takuuseen 3 ovea samaan aikaan ruosteen vuoksi, mutta eivät suostuneet korjaamaan takaluukkua. Vaihdoin sen jälkeen merkkiä, enkä kadu...
saikata ruosteen kanssa muutaman vuoden ikäisen auton kanssa...
Ja varmasti MENEE takuuseen! Oma ongelmasi, jos olit niin hyväuskoinen ja uskoit korjaamon miehiä, jotka tietysti heti sanovat, ettei ruosteet kuulu takuun piiriin.
Focuksissa on 12 vuoden koritakuu, jonka piikkiin korjataan KAIKKI ruostevauriot, johon ei vaikuta; oletko ensimmäinen vai toinen omistaja, onko auto parin vuoden vanha tms...
Ainoa edellytys takuuseen on että autoa on huollettu Foordin korjaamolla huolto-ohjeen mukaan ja kukaan muu (näppityöläinen) ei ole kajonnut oviin, vaan ne ovat tehtaan jäljiltä.
Ja tämä on FAKTAA!
On paskapuhetta tai omaa hyväuskoisuutta väittää, etteikö ruostevauriot kuulu takuun piiriin! Ja tämä asia on tarkistettu Foordilta.
Älä jauha paskaa. Koritakuu kattaa vain SISÄLTÄPÄIN lähteneen ruosteen, eli ei todellakaan korvaa, jos esim auton pohja ruostuu puhki 11 vuoden kuluessa. Sama homma tuon kromisen peräluukun kahvan alta lähteneen ruosteen kanssa. Ford näkee senkin ULKOPÄIN lähteneenä ruosteena ja koritakuu ei sitä korvaa.
Ja älä tule minua neuvomaan että ketä uskoin, kun sinulla ei ole mitään tietoa focukseni ruosteista. Kysyin asiaa Fordin merkkihuollosta korjaamopäälliköltä, joka otti ruosteesta kuvat digikameralla ja lähetti ne maahantuojalle. Maahantuoja ei suostunut korjaamaan kahvan alta lähtenyttä ruostetta, se korjasi vain ovien ruosteet, eli vaihtoivat KOKONAAN 3 OVEA.
Ja autoni oli huollettu merkkiliikkeessä ja sillä oli ko. hetkellä ajettu 80 tkm:ä. Sun kannattaa oikeesti selvittää noiden koritakuiden ehdot, koska ne ei todellakaan korvaa ulkoapäin lähtenyttä ruostetta. Sentään ovien kittisaumat ford näkee ns. sisältäpäin lähteneeksi ruosteeksi.
"Koritakuu kattaa vain SISÄLTÄPÄIN lähteneen ruosteen, eli ei todellakaan korvaa, jos esim auton pohja ruostuu puhki 11 vuoden kuluessa."
Näin se menee. Sisältä lähtenyt ruostuminen korvataan. Mikä sitten on sisältä lähtevää, on eri asia.
...kahvan alta lähtevä ruoste on sisältäpäin lähtevää ruostetta. Auton omistajaa ei voida velvoittaa irroittamaan kahvaa ja jynssäämään sen alustaa.
Tästä pitäisi vaikka hakea oikeuden päätös....perhana!