Naapuri soitti kuukauden ajan sairaalasta ja kertoi puolitoista viikko sitten olevansa keuhkokuumessa huonona. Pyysi kastelemaan edelleen puutarhaa. Asumme rivarissa. Kastelen kyllä mutta ihmettelen kun naapurin lapset jotka asuvat muualla mutta käyvät äidillään joskus eivät käy kilauttamassa ovikelloa ja kerro missä mennään. Sairas naapuri on antanut meille tavaroitaan mm avaimiaan jne. Nyt on ollut 11pv hiljaisuus. Lapset ei käy kastelemassa sisäkukkia tms. Minä kastelen puutarhaansa kesän loppuun kyllä mutta haluaisin päästä avaimista jne eroon. Myynevät asunnon. Eihän lapset meneä mitään jos kertovat tilanteen. Olemme autolleen äitiään paljon. Suren kyllä.
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Olemme auttaneet äitiään...
- Anonyymi00002
Ehkei lapset halua kertoa ikäviä uutisia. Ajattelee että sinun on parempi kun luulet olevan elossa. Jatka vain palvelutyötäsi.
- Anonyymi00003
Minusta on kiusallista pitää kuolleen tavaroita.
- Anonyymi00004
Onko jääkaappi tyhjennetty.
- Anonyymi00005
Rouva oli tai on hyvin siisti
- Anonyymi00006
Lapsilla pn paljon järjesteltävää joten ei tule mieleen kertoa uteliaalle naapurille. Kastele kadtele vaan.
- Anonyymi00011
Tai ei heitä ylipäänsä kiinnosta surussa olla kohteliaita omaisen naapurille tai sinne kertoa asiasta, eivätkä melko varmasti tiedä myöskään järjestelyistänne.
- Anonyymi00007
Mikä tässä on ongelma. Hoida vaan kastelut.
- Anonyymi00008
Minusta kukkien kastelu tehtävän anto oli symbolinen kuolevalta. Teillä on yhteys luonnon kautta.
- Anonyymi00009
Voitko soittaa itse
- Anonyymi00010
Vie avaimet,eteisen pöydälle. Näet samalla tilanteen.Avaimet pitää, joka tapauksissa palauttaa,ennen kuin asunto myydään.
- Anonyymi00012
Aloituksen olet kuitenkin osannut tehdä...
- Anonyymi00013
Sinua sitoo vain se, että olet luvannut hoitaa x asiaa. Sinulla ei ole oikeutta saada tietoa, henkilön terveydentilasta, tai kuolemasta.
Voit itse ottaa yhteyttä henkilön lapsiin ja kysyä, mitä avaimille tehdään. Sen jälkeen asia ei kuulu sinulle, kun luovutat avaimet.
Tietenkin ikävää, kun naapurisi on todennäköisesti menehtynyt. Tuossa tapauksessa etenkin kuolinpesän asunnossa asioita pitäisi hoitaa vain kuolinpesän osakkaiden. Ettei tule epäselvyyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011643
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391185Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23960Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita170796Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13750Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46689
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13657- 33590
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39588