voiko undulaatti

texsas

Siis voiko undulaatti oppia puhumaan??????
meillä unskit on ollut viikon ja rohkaisen niitä.
Aina kun ne laulaa minä sanon "hyvä Tähti"tai"hyvä Tuisku"(unskien nimet ovat Tuisku ja Tähti)Oppivatko ne sanomaan sen???????????????

5

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anniina

      Undulaatit voivat oppia puhumaan, mutta tämä ei ole mikään asia, joka kaikkien undulaattien tulisi osata, jotkut undulaatit ovat lahjakkaampia ja toise vähemmän lahjakaampia.

      Yleensä undulaatti valitsee itse sanan minkä se matkii, mutta onhan näitäkin tapauksia joissa se on alkanut matkimaan kun sille on kauan jotain tiettyä sanaa jauhettu.

      Eli toisin sanoen lintusi joko oppivat tai ei oppivat, suurin osa undulaateista ei osaa matkia mitään, kun taas jotkut matkivat niidenkin edestä, kannattaa odottaa parasta, mutta kuitenkin tyytyä jos ne eivätkään opi mitään. Kannattaa aluksi koittaa opettaa yksinkertaisempia vihellyksiä tai vain jotain helppoja sanoja, kuten "hei" tai "moi".

    • jassu

      VOIVAT! yleensä urokset oppivat helpommin puhumaan kun naaraat. mutta kyllä naaraatkin voivat oppia. KAKSI VINKKIÄ: 1.JAUHA PÄIVÄSSÄ SANAA UNDULLE NOIN 200 KERTAA JOKA PÄIVÄ 2.AINA KUN UNDU SANOO SANAN PALKITSE SE HERKULLA.

    • Anonyymi

      Minulle on tulossa undulaatteja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      138
      1401
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      901
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      553
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      494
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      36
      441
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe