Olemme lähdössä matkalle ranskaan marseilleen ja olisin kiinnostunut siellä käyneiden kokemuksista, millainen paikka oli, oliko paljon nähtävää ja tekemistä. Kaikki vinkit ja info käy.
Onko marseillessa kävijöitä
7
1013
Vastaukset
- Nimetön
meikan suosikkikaupunki !!
siella on kaikki. iso kaupunki, beach, vuoria, paljon historiaa, ihmiset on nimenomaan marseillesista.
paljon arabeja = hyvaa ruokaa.
miinusta on se etta katukusta on vaikeaa vongata naista, taitaa merseillesissa asua miehia enemman ? jos vaan tunnet paikallisia, niin tugge kotibileisiin, siella yleensa sitten jotain tapahtuu. - Sini-Lintu
Itse tunnen Ranskasta Pariisin, Nizzan, Montpellier'n, Bordeaux'n ja Marseillen. Näistä Marseille on minusta ehdottomasti vähiten kiinnostava.
Marseille ei ole samalla tavalla viehättävä kuin moni muu ranskalaiskaupunki. Kyllähän sielläkin saa aikansa kulumaan ja merellisyys viehättää, mutta en varsinaisesti innostu kaupungista. Esim Bordeaux'n vanha kaupunki on kauniimpi, kun taas Marseillessa vanha kaupunki on kunnostamatonta arabikorttelia ilman katukahviloita tai baareja. Montpellier taas on suloinen ja ilmapiiriltään lämpimin. Pariisia ja Nizzaa tuskin tarvii mainostaa.- t.i.ruskeepaa
Meinaan mennä opiskelemaan Ranskaan yliopistoon. Montpellier on päävaihtoehto sisäänpääsyn varmuuden ansiosta. Pariisi on toinen; itsestäänselvyys, mutta heikot sisäänpääsymahdollisuudet. Marseille olisi hyvä, koska se on niin iso; vähän niin kuin Paris. Tärkeää ovat meri, koko, sisäänpääsymahdollisuus ja kulttuuri.
Montpellier:
Meri (?)
Sisäänpääsy
Kulttuuri
Koko -
Paris
Meri -
Sisäänpääsy -
Kulttuuri
Koko
Marseille
Meri
Sisäänpääsy
Kulttuuri -
Koko - Sini-Lintu
t.i.ruskeepaa kirjoitti:
Meinaan mennä opiskelemaan Ranskaan yliopistoon. Montpellier on päävaihtoehto sisäänpääsyn varmuuden ansiosta. Pariisi on toinen; itsestäänselvyys, mutta heikot sisäänpääsymahdollisuudet. Marseille olisi hyvä, koska se on niin iso; vähän niin kuin Paris. Tärkeää ovat meri, koko, sisäänpääsymahdollisuus ja kulttuuri.
Montpellier:
Meri (?)
Sisäänpääsy
Kulttuuri
Koko -
Paris
Meri -
Sisäänpääsy -
Kulttuuri
Koko
Marseille
Meri
Sisäänpääsy
Kulttuuri -
KokoPariisin miinuksiin voit laittaa yleisen kalliin hintatason. Esimerkiksi matkustus- ja majoituskulut ovat varmaan kalliimmat.
Montpellier ei varsinaisesti ole meren rannalla. Matkaa on joku puolisen tuntia. Montpellierestä pääsee muuten kätevästi Barcelonaan junalla. Plussa sekin. :)
Ehkä kannattaa myös ottaa selvää koulutusohjelmien tasosta. Niissäkin lienee eroja. - t.i.ruskeepaa
Sini-Lintu kirjoitti:
Pariisin miinuksiin voit laittaa yleisen kalliin hintatason. Esimerkiksi matkustus- ja majoituskulut ovat varmaan kalliimmat.
Montpellier ei varsinaisesti ole meren rannalla. Matkaa on joku puolisen tuntia. Montpellierestä pääsee muuten kätevästi Barcelonaan junalla. Plussa sekin. :)
Ehkä kannattaa myös ottaa selvää koulutusohjelmien tasosta. Niissäkin lienee eroja.Pariisi olisi kyllä mielestäni paras paikka. Se on oikeaa Ranskaa, kun taas etelän kaupungit ovat niitä, joihin laitetaan maahanmuuttajat ja joissa kaikki on köyhempää. Ou ai-je raison? Suurin haasteeni on siis tulla hyväksytyksi Pariisin valikoivaan kakkosyliopistoon. Aion mennä ensi kesänä Ranskaan hakemaan moniin yliopistoihin, joista Montpellier on varavaihtoehtoni. Kiitos vinkistä, voisinkin sitten tutustua niihin kurssisisältöihinkin.
- kkiinnostunut
Muuten ympäri ranskan maata osoitteesta http://photos.pagesjaunes.fr/ ,jos muutkin ovat kiinnostuneet. Myös omasta mielenkiinnon kohteestani marseillesta löytyi paljon kuvia eri kadun kulmista yms.
Ja kiitos mielipiteistänne, kaikki kommentit ja mielipiteet ovat tervettulleita. Itse pääsen toteamaan marseillen ihanuuden tai kauhuuden 1,5 viikon päästä. Onko muuten kokemuksia Hotel De Rome Et Saint-pierre:stä, sinne kun olemme suuntaamassa?! Entä, onko vaivalloista päästä lentokentältä tuonne keskustaan, lentomme kun saapuu vasta joskus iltamyöhään...- Sini-Lintu
Bussi kulkee kentältä rautatieasemalla, joten eiköhän sillä pääse illallakin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1405459Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1914525Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764460Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24437Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa544325Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874143Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast373811Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL613700Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043670